20. 1. uspořádali představitelé 2 developerských projektů na Jižním Městě veřejnou debatu s představiteli radnice, zastupiteli a občany. Zástupci developerů představovali již rozestavěný (leč aktivisty zastavený) projekt Letokruhy Roztyly a plánovanou vizi rozsáhlého administrativního komplexu okolo stanice Opatov. Opravdu pokorně se snažili vysvětlit detaily svých projektů a problémů se kterými se potýkají. Na diskusi přišli s prosbou hledat společnou řeč a cestu.

Zástupci Hnutí pro Prahu 11 a jejich podporovatelé bohužel na diskusi nepřišli diskutovat a hledat řešení. Přišli s tvrzeními, že na Jižním Městě se prostě stavět nebude. Neustálým opakováním toho, že na Pankráci je kanceláří a bytů dostatek, prakticky nechtěli pustit ke slovu nikoho dalšího. Typickým příkladem bylo vystoupení mladé těhotné ženy, která se vyznala z hříchu, že se jí projekt Letokruhů na Roztylech líbí a chtěla by v něm se svou rodinou v budoucnu bydlet. Po její zhruba 2 minutové řeči, kterou ji odpůrci stavby ani zdvořile nenechali dokončit, se strhla smršť nejrůznějších výkřiků, takže z diskuse raději odešla. V jejích slovech zaznělo, že má Jižní Město ráda, má k němu vztah z dětství, avšak nechce bydlet v paneláku. S partnerem hledají o něco lepší bydlení a projekt Letokruhy, který je přímo na metru se jim velmi líbil. Na což jí bylo odpovězeno (bez přihlášení, v podobě výkřiků davu), že je na Jižním Městě bytů dost a že všude visí inzeráty na prodej volných bytů. Bohužel dotyční asi nepochytili to, že tato mladá budoucí maminka řekla, že nechce bydlet v panelovém domě a že s partnerem hledají o něco lepší bydlení. Z tohoto důvodu tato budoucí nadějná rodina na Praze 11 pravděpodobně bydlet nebude. Je to smutný fakt, protože naše Praha 11 velmi rychle stárne. Demografie našich sídlišť je neúprosná a mladé lidi zde nutně potřebujeme.

To, že developer intenzivně pracuje se sousedy, snížil projekt o 1 patro nebo, že se snaží již rok s radnicí řešit stavbu parku pro sousedy na svých stavebních pozemních a úřad mu vůbec neodpovídá, evidentně nikoho nezajímalo.

Další výkřiky byly směřovány ke kancelářským prostorám. Neustále jsme slyšeli, že kanceláří je v Praze dost. Dokonce sám pan starosta se nechal slyšet o tom, že se informoval kolik volných prostor je na Brumlovce u Passera a že jich je tam opravdu hodně a tedy další nejsou potřeba. Pokud někdo opět chtěl oponovat ohledně toho, že v kancelářích jsou velké rozdíly a ty, které jsou nyní volné, většinou nesplňují nejmodernější parametry, které zahraniční firmy hledají, byl opět umlčen davem.

Vrcholem byla paní, která v okamžiku, kdy mluvil někdo, kdo se snažil být konstruktivní, vykřikovala věty jako „Vás nikdo poslouchat nechce!“ nebo „Kolik Vám platí? Určitě milion!“.

Pokud promluvil někdo z radních či zastupitelů Hnutí pro Prahu 11, mělo vystoupení alespoň věcnou úroveň a projev se točil kolem znečištění ovzduší a dopravy, kterou by projekty přinesly. Což je již takový evergreen. Ano, v tomto se zástupci Hnutí pro Prahu 11 souhlasím! V čem jím ale nerozumím je to, že ti samí představitelé HPP11, kteří na této debatě mluvili o problému s dopravou a znečištěním ovzduší, o týden později (tedy 28.1.) na strategické komisi jednohlasně zamítli podporu dostavby pražského okruhu v trase tzv. 511 jak navrhoval koaliční radní pan Urbánek. Místo toho přijeli usnesení pouze pro vágní a neurčitou podporu okruhu v jihovýchodním segmentu Prahy, což znamená návrat do bodu 0 a vyjádření vůle s klidným svědomím odložit výstavbu o několik desítek let. Pro ty které téma zajímá podrobněji doporučuji přečíst článek kolegy Urbánka zde. Jak tomu máme rozumět?

Jde tedy Hnutí pro Prahu 11 o ovzduší a zdraví lidí na Praze 11 nebo jim vyhovuje současné znečištění v zájmu toho, aby se nemohlo město rozvíjet? Opravdu této logice přestávám rozumět. Takže, pokud vás tak jako mě trápí penzum kamiónů na D1 a Spořilovské, vězte, že to představitelům Hnutí pro Prahu 11 takto evidentně vyhovuje.

A tak se stává, že se mladé rodiny s dětmi stěhují mimo Prahu 11 a některé velké korporace do Varšavy nebo zpět do Vídně a Praha trpí. Trpí i Jižní Město a do budoucna budou tímto odlivem kapitálu trpět i obyvatelé naší městské části.

Autor

Komentáře

 1. Vážený pane Prokope,
  jestli jsem Váš článek dobře pochopila, tak Vy, potažmo Vaše strana, jste pro zástavbu a zahušťování Jižňáku ?
  Takže Vás nezajímá názor stávajících obyvatel, ale „kopete“ za developery?
  To se tedy máme asi na co těšit. 🙁

  Nejste náhodou na radnici v koalici s Hnutím a nemělo by se vystupovat jednotně ?

  hezký den
  Petra Martinovská
  obyčejná obyvatelka paneláku (do kterého také nechtěla nikdy jit a po jednadvaceti letech je zde spokojená, pokud jí někdo nechce postavit místo parkoviště „nepanelák“)

  1. Dobrý den paní Martinová,
   teď nevím zda jste můj článek vůbec četla? Mě zajímají názory občanů JM. Proto mě také štve když jedna skupina těchto obyvatel nedá prostor pro vyjádření názoru jiné skupině, která má jiný názor. Pluralita názorů je přeci základní kámen demokracie. Ale je slušností každého z nás si protinázor vyslechnout celý a pak případně argumentovat a vést věcnou diskusi. Nikoliv svými výkřiky přehlušit projev někoho, s kým třeba nesouhlasíme. Článek měl být o tomto, mrzí mě, že jste jej nepochopila.

   Pokud si pozorně přečtete můj blog, uvidíte, že jsem proti mrakodrapům a nesmyslnému zastavování. Takže nerozumím ani tomu vašemu výpadu v podobě „kopete“ za developery? Podle čeho tak soudíte?

 2. Vážený pane Prokope, Váš článek jsem četla několikrát a velmi pečlivě.
  Pochopila jsem ho tak, jak jsem Vám již napsala. Proč tedy obhajujete něco, co obyvatelé z okolí této akce nechtějí, když tedy jste proti nesmyslné zástavbě ?
  Ano, Jižňák stárne a tím se uvolňují byty v panelácích, které nejsou dnes už tak strašné a možnosti rekonstrukcí jsou nepřeberné. Jen v našem domě je v současné době 5 bytů na prodej a za poslední 2 roky se k nám nastěhovalo minimálně 10 mladých rodin a udělali si hezké bydlení, ve fungujícím domě.
  Samozřejmě, že každý má jiný vkus, ale výběr je veliký.
  Když jsem se sem před 20ti lety stěhovala, vybírala jsem právě dům, kde nemusím koukat sousedům do oken, z obou stran mám zeleň, do lesa nedaleko a parkování celkem bez problémů. A tak jsou na tom i ty rodiny, které se k nám nyní nastěhovali. Za předchozího vedení radnice jsme si užili dost a dost.. i naše parkoviště mělo být zabráno. 🙁
  Území by se mělo opravdu stabilizovat a ne stávajícím obyvatelům otravovat život.

  přeji hezký den
  PM

  1. Dobrý den,
   ale v tom co píšete ohledně zahušťování současných sídlišť s vámi zcela souhlasím. Jsem rozhodně proti zahušťování již nyní hustě zastavěných míst JM. Vždyť proto jsme společně s koaličními partnery zarazili další stavby na bývalých kotelnách nebo právě parkovištích jak zmiňujete. Zde se nebavíme o sídlišti a zeleni u domu, ale o rozsáhlých rozvojových územích, které jsou již od 70. let určeny v územním plánu ke stavbě. Bavíme se například právě o Alborgu – Letokruhy Roztyly, které pokud jste byla na přednášce, viděla jste jak jsou do krajiny zasazené a nikomu okna a výhled nezastíní. Bavíme se o Opatově jako celku, kde s tím co je nyní navržené mám osobně také problém a nelíbí se mi tak rozsáhlá hmota, kterou tam developer plánuje. Ale všem nám je jasné, že kolem stanice metra Opatov by něco vzniknout mělo. A je to právě o komunikaci, o tom, aby se s developery radnice bavila nikoliv jim pomlyslně ukazovala vztyčený prostředníček.

   A nesouhlasím s vámi, že kdokoli chce bydlet na P11, může si koupit byt v paneláku. Mám mnoho kamarádů, vrstevníků, kteří hledají již své finální bydlení pro rodinu. Nikoliv startovací byt. Chtějí byt 4 nebo 5+kk s garážemi, terasou, kde příliš neuslyší sousedy. Mají na takový byt připravených 5-9 milionů Kč a chtějí ho v klidné části města. Bohužel na Praze 11 jsou takovéto byty splňující jejich nároky pouze u Milíčovského lesa, jinak nikde. Je to tvrdé, ale panelákový byt si pořídí spíše nižší příjmová skupina a ti úspěšnější Prahu 11 prostě opouštění. Jdou buďto za Prahu do domku nebo do jiných částí města, kde se staví pro ně vyhovující byty. Z Prahy 11 se pak postupně stává čím dál tím větší sociální problém, městská část stárne a stěhují se sem lidé, kteří mají nižší příjmy. Pokud se jim pak začne více dařit, často velmi rychle panelákový byt opustí a stěhují se pryč. To je realita, kterou je třeba postupně začít měnit.

 3. Pane Prokope, vaše obhajoba developerů je naprosto čitelná a vzhledem k tomu, co se odehrálo nyni t.j. 3/2016 na radnici Praha 11 (odvolání místostarosty Ing. Ladislava Kose za účasti „koaličních“ partnerů z evidentního důvodu pomoci zpět devoloperům vytěžit ještě zbytek JM), mě vůbec nepřekvapuje váš postoj.
  Je to celkově pro nás, řadové panelákové lidi dost smutné.
  Turek

  1. Pane Turku jsem stejný „panelákový“ člověk jako vy. V Hrabákové ulici v 11 poschoďovém paneláku jsem se prakticky narodil. Věřte, že to jak situaci prezentuje HPP11 potažmo pan Kos se nezakladá na pravdě. Hnutí ANO deklaruje a deklarovalo i ve svém volebním programu boj proti megalomanským a nekoncepčním developerským projektům. Naopak však jsme proti plošné stavební uzávěře. Pokud se slučujete například s tím, že zástupci HPP11 bojují proti tomu, aby rodiče mohli postavit rodinný dům na vlastním pozemku pro své děti, tak se pak opravdu nemáme o čem bavit. Ale věřím, že zdravý rozum nakonec zvítězí nad zeleným fanatismem. Pokud se někdy zastavíte na zastupitelstvu nebo nějaké naší akci, rád s vámi o mých a našich postojích pohovořím.

 4. Dobrý den,
  je zajímavé že lidi co bydlí na Chodově v paneláku jsou zásadně proti aby se zde stavělo. Když oni v paneláku,tak všichni kdo chce bydlet na Chodově musí žít v paneláku, nesnesou že by se zde, kde je zarostlý prostor, zarostlá louka kde si jen zkracují cestu domu, nebo kam chodí venčit byl vystvěn nový obytný dům.
  Jde o mentalitu těchto lidí.
  Ona tu bude křičet i rodina, co žije v 6. patře v paneláku, že se zde nesmí stavit a to se bude jednat o prostor, který mají třeba 5 minut chůze od „svého“ paneláku.
  Jak píše Petra martinovská, jestli tu chceš bydlet, tak si kup byt v paneláku, prodávají se jich tu minimálně za 1 rok 5 kousků 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *