Projekt revitalizace Jižního Města, díky němuž se už přes rok daří zkrášlovat zanedbané lokality, získal nečekanou podporu. Zapojili se do něj totiž kreativní studenti Střední odborné školy multimediální a propagační tvorby. 

„Napadlo nás oslovit studenty umělecké školy a požádat je o spolupráci při návrhu venkovní mozaiky pro připravovanou regeneraci lokality Opatovská – Ke Kateřinkám, která se nedaleko této školy nachází. Potěšila mě nejen ochota ke spolupráci, ale hlavně skutečnost, že se sešlo více návrhů a prakticky všechny byly použitelné. Těším se na realizaci dílka podle vybraného návrhu a věřím, že naše spolupráce s mladými a šikovnými lidmi bude pokračovat,“  vysvětlila propojení městské části se studenty Ing.arch. Miroslava Fišarová, vedoucí odboru územního rozvoje.

A jak vlastně takový návrh mozaiky vzniká? Vedle technických parametrů byli studenti limitováni jen jediným – vlastní fantazií. Autorka vítězného návrhu Linda Netušilová popsala proces tvorby jednoduše, stěžejní pro ni bylo zachovat čisté linie:

„Práce mi trvala měsíc. Ze začátku jsem měla návrh jen v malém formátu, pak jsem ho kompletně převedla na formát A1. Dlouho trvalo stínování a vybarvování, protože barvy bylo nutné namíchat. Při tvorbě jsem se řídila hlavně jednoduchostí, držela jsem se stejných tvarů i barev, aby k sobě pasovaly.“

Všech šest studentů, kteří se výzvy rozzářit Jižní Město výtvarným uměním zúčastnili, přivítal na radnici starosta MČ Praha 11 Ing. Petr Jirava (ANO), aby jim osobně poděkoval a ocenil je drobnými dárky.

Otevření radnice mladší generaci je nicméně trendem, kterého je potřeba držet se i nadále. Proč? Pokud Vám ještě nebylo 18 a nemáte tím pádem volební právo, jste pro většinu politiků bezcenný. Názory mladých lidí tak zpravidla nikoho nezajímají, přestože by mohly být inspirací k mnohem efektivnějším řešením, než jaká bývají v rámci veřejné správy přijímána. Ostatně i dnešní studenti časem zestárnou, a pokud mají na Jižním Městě zůstat, musí mít právo zapojit se do utváření prostředí, ve kterém budou jednou vychovávat své děti.

Postupně se proto snažíme dávat mladším ročníkům víc příležitostí ovlivnit podobu městské části, ať už jde o zmíněný územní rozvoj, možnost podávat návrhy do participativního rozpočtu od 15 let nebo podílet se na vývoji chytré aplikace Prahy 11.