Milí sousedé,
Týden se zase přehnal jak letní bouřka a je tu zase neděle, přijde mi, že to letí čím dál tím rychleji. Minulý týden byl pro mě spánkově silně deficitní, hřebíček do pomyslné rakve tomu zasadilo zastupitelstvo hl. m. Prahy – to bylo až do šesti do rána. Já jsem tedy až úplně do konce nevydržel, potřeboval jsem ráno hodit kluka do školky, tak jsem šel o něco dřív. Ale i tak si dávám volnější víkend, kromě běhu, sekání zahrady a drobných domácích činností celý víkend odpočívám, sluním se a trávím alespoň nějaký volný čas s rodinou a synem. Dnes jsem se šel aspoň proběhnout, zaujalo mě pole se skoro nekonečnou úzkou cestičkou. Přišlo mi to symbolické k té dlouhé cestě, kterou máme před sebou při obnově Jižního Města a u které jsme stále ještě na začátku – tak jsem vám to vyblejsknul 😉 A jaký jste měli víkend vy?

Nicméně pojďme na report z uplynulých dnů. Stalo se toho zase požehnaně, tak ať jste v obraze!

V pondělí jsme na Radě Prahy 11 projednali a schválili několik důležitých materiálů. Největší radost mám vždy z těch tisků, kterými můžeme pomoct dobrým lidem, kteří si to zaslouží. Politika je poslání pomáhat lidem a měnit prostředí, město, zemi, svět kolem nás k lepšímu. Ve spolupráci s opoziční zastupitelkou Ivana Hovorková jsme poskytli sklad pro pěstouny a návaznou dotaci, tak aby ho mohli užívat za minimální náklady. Pěstouni sklad využití na skladování věcí, které zrovna děti v ten moment nevyužití, ale budou se hodit v budoucnu. Beru to nejen jako dobrou věc pro pěstouny, ale jako průlom ve spolupráci s opozičním Hnutí pro Prahu 11.

Dále jsme projednali a schválili podstatné náležitosti pro nájemní smlouvu s významnými rodinami restituentů na Jižním Městě. Jižní Město v 80. letech vznikalo na komunisty znárodněných polích, kde rodiny sedláků hospodařily po staletích. V 90. letech se těmto rodinám vrátily pozemky různě v rámci restitucí, ale vznikl tím obrovský problém. Většina pozemků je nezcelených, často pod městskými chodníky, silnicemi, parkovištěmi nebo v parcích. Rodiny se s naší městskou částí roky soudí, aby se domohly, 30 let po sametové revoluci, ústavou zaručených práv osobního vlastnictví. Jsem opravdu rád, že se nám povedlo v rekordním čase po ustanovení nového vedení najít dohodu o pronájmu zhruba 70 hektarů pozemků několika nejvýznamnějších rodin vlastníků pozemků na Jižním Městě. Praze 11 to ušetří finance na soudní výlohy a občanům to přinese lepší péči o tyto veřejné prostory. Tzn. častější a kvalitnější seč, v zimě úklid sněhu atp. Jde o první systematický krok majetkoprávního narovnání na území Jižního Města po křivdách minulého režimu. Budeme s rodinami původních vlastníků nadále jednat, abychom jako městská část zajistili provoz a rozvoj veřejných prostranství v sídlištních areálech bez protiprávního jednání vůči historickým vlastníkům pozemků

Poslední zásadní zpráva z pondělní rady je pro mě to, že jsme se připojili jednohlasně k nové vyhlášce magistrátu o zákazu pálení uhlí, resp. spalování vybraných druhů pevných paliv ve stacionárních zdrojích na území hlavního města Prahy. Naše Praha 11 jednomyslně podpořila tento nápad a k nové vyhlášce se připojuje. Celé její znění si můžete přečíst v odkazu v komentáři.
Někdo možná řekne, že je to malý krok, který nemá v silách ze dne na den změnit celkovou situaci naší městské čtvrti, která se s ovzduším potýká dlouhodobě. Přesto ale ke všem velkým věcem vedou právě tyto kroky malé a já věřím, že se tak opět o něco posuneme blíže k naší vizi.
Vizi Prahy 11, ve které je skutečná radost žít, volně dýchat, chodit na procházky a hrát si s dětmi.
V pondělí večer pak proběhlo veřejné setkání k participativnímu rozpočtu Spolu za lepší 11 – Participativní rozpočet Prahy 11, kde městská část představila návrhy občanů, které půjdou do hlasování. Celkem jsme přijali 37 návrhů od vás všech občanů Prahy 11. To je skvělé. Ukazuje to na to, že nám není naše okolí a veřejný prostor, kde žijeme lhostejný. 👍 těším se na hlasování a následnou realizaci vítězných nápadů! 😍

V úterý bylo velké setkání se zástupci společenství vlastníků v KC Zahrada. Přišlo vás hodně, za což hrozně moc děkuji. Pro mě jsou zástupci SVJ jedni z nejdůležitějších partnerů. Jsou to lidé, kteří nejen žijí v různých lokalitách Jižního Města, ale reprezentují obyvatele domů, které spravují. Tyto setkání mě vždy naplní spoustou zajímavých podnětů a otevřou oči v tom, co naše občany skutečně pálí a trápí. Pro příklad jsme hodně řešili kontejnerová stání a jejich úklidy, posílení možnosti pro svoz bio odpadu, problémy s přemnoženými holuby na některých místech JM, někde váznoucí zimní údržbu a úklidové služby. Ze setkání jsem si odnesl popsaný papír s více než 20ti úkoly, které jsem ihned začal řešit.

Ve středu mě pan Zdeněk Hřib – primátor Prahy pozval na slavnostní zahájení stavby Metra D. Metrem D se podle náměstka pro dopravu Adam Scheinherr svezete prý už za 9 let.
Odstartováním geologického průzkumu byl zahájen proces, na kterém jsme pracovali s Adrianou Krnáčovou 4 roky. Po mnoha letech vyjednávání a plánování začala výstavba čtvrté trasy pražského metra. Práce by měly být dokončeny přibližně za osm let a stát budou okolo 70 miliard korun. Jsem moc rád, že se konečně vše rozjede. Celý projekt byla dlouhá cesta a dobrá práce všech zúčastněných. Od návrhu projektu po schvalování až k realizaci uplynula opravdu dlouhá doba, která zabrala několik let, započala dávno před Adrianou Krnáčovou. Takže celá záležitost je výsledkem několika vlád.👍

Večer jsme pak měli veřejné setkání k ubytovně Sandra a její začínající rekonstrukci. Přišlo docela hodně lidí z nejbližšího okolí, u kterých pochopitelně stavba vzbuzuje obavy. Pro mě i pro všechny ostatní jsme ještě tento týden zprovoznili web www.bydleni-sandra.cz, kde jsou k nalezení veškeré aktuální informace o stavbě týkající se záborů komunikací, veřejných prostranství a důležité kontakty! 👍

Ve středu ještě proběhlo představení upravené studie Nové Roztyly od společnosti Passerinvest. Představení studie proběhlo za účasti ředitele společnosti Passerinvest group a.s., pana Radima Passera, starosty MČ P11 Jiří Dohnal, a místostarosty pro územní rozvoj, pana Martina Sedekeho, přímo v areálu bývalého Interlovu na Roztylech. Po prezentaci studie následovala dlouhá diskuse s občany, která se týkala zejména dopravy, emisí, hluku a ochrany životního prostředí. Poslední upravená verze studie reflektuje mnohé požadavky MČ P11, zejména dopravní napojení areálu na průplet mezi Jižní spojkou a ulicí 5. května tak, aby nedošlo ke kumulaci dopravy do ulice Tomíčkova, tak změnu pohledu společnosti na funkcionalitu nových stavebních záměrů z původní monofunkce, tvořenou především kancelářskými objekty do polyfunkce, kdy se v nové verzi studie počítá pouze s jedním podlouhlým objektem pro kancelářské využití, který zároveň bude tvořit hlukovou bariéru. Objekty dále od Jižní spojky „schované“ za kancelářskou budovou budou čistě obytné, přičemž 70% budou tvořit bytové domy k soukromému bydlení a 30% budou bytové domy pro nájemné bydlení. Dále se v rámci nové verze studie počítá i s klubovnou či školkou a rozsáhlým pobytovým areálem s vodními prvky a udržovaným parkem. Jak nové objekty, tak park bude trvale udržován vlastníkem areálu, náklady MČ P11 budou tedy nulové. Široká veřejnost tedy revitalizací areálu Interlov získá rozsáhlý volně přístupný park s vodními prvky k rekreaci. Součástí záměru je i úprava pěšího napojení do všech směrů, včetně vedení cyklostezky. Doprava v klidu bude řešena výhradně v podzemí nových objektů, na volné ploše se dle sdělení investora nepočítá s žádnými parkovacími místy. Celý objekt bude zároveň průjezdný pro vozidla IZS MP. Tak jak je na objektech společnosti Passerinvest zvykem, tak i nová kancelářská budova bude mít zelenou pobytovou střechu ve formě zahrady pro odpočinek uživatelů objektu. Za mě mohu říct jen “těším se až to bude!” 😍

Ve čtvrtek jsme měli zastupitelstvo hlavního města Prahy, kde bylo přes 120 bodů na programu jednání. Koalice se snažila dohnat před létem vše na co půl roku kašlala. I proto se jednání protáhlo až do ranních hodin. Byli jsme zase svědky estrády ztraceného času u zcela zbytečného vynucení ukončení započatých privatizací bytů, kde zcela nepochopitelně Piráti mění jediným škrtnutím pera osudy stovky lidí. Nicméně, abych byl spravedlivý musím říci, že jsme se dočkali i pozitivních věcí jako je další dotace 50 milionů Kč na DoStavba ZŠ a MŠ Chodov, Květnového vítězství 57, Praha 4, Praha 4 kterou na Magistrátu vyběhala kolegyně radní pro školství Zuzana Ujhelyiová. Ještě jednou velký dík, tato dotace pomůže ulevit našemu zatíženému a vyčerpanému rozpočtu. 👍

V pátek jsme ráno předávali staveniště 🏗 Starochodovské školy. Splnil jsem tím veřejný slib, že se stavba pode mnou do prázdnin rozjede. Hned jak školu opustí poslední žák, nebude už bagrům a jeřábům nic bránit. V pátek jsem měl také návštěvní dny pro občany. Jsem vždy dojatý, s jakými příběhy za mnou chodíte. Pochopitelně všem se snažím pomoci, pokud je to našich silách. Teď přes léto nebudu mít vypsané návštěvní dny, ale když byste mě chtěli navštívit, obraťte se na můj sekretariát a najdeme vhodný termín i v průběhu léta. Já se na prázdniny nechystám, budu pracovat pro Jižní Město a pro vás.

A to je pro tento týden vše. Já jdu teď ještě číst materiály na zítřejší radu a pak odpovídat na vaše dotazy a podněty. 📢 Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím! 📩

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! 😍

Autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *