Pro návštěvníky Dnů Prahy 11 byl letos připraven nejen pestrý program, ale i jedno speciální překvapení: možnost vyzkoušet si tzv. chytrou lavičku. 

V parku u Chodovské tvrze byl během tradičních jihoměstských oslav volně k dispozici jeden z nejznámějších prvků chytrého městského mobiliáře. Lavičku, jejíž „sestra“ stojí stabilně například na Náměstí Míru, půjčila Městské části Praha 11 zdarma společnost Ability Group s.r.o, která se jejich vývojem zabývá. A co že taková lavička umí?

Poskytuje připojení k internetu zdarma, umožňuje dobít mobilní zařízení skrze USB porty nebo bezdrátově přes standard Qi. Lavička dále provádí sběr informací o počasí v okolí, které se ukládají do cloud serveru. Ve večerních hodinách je lavička osvětlena LED osvětlením. Energie je dodávána ze slunce, jedná se proto o zcela energeticky nezávislý systém.

„O agendu Smart Cities se zajímám dlouhodobě, a to i z pozice člena dozorčí rady Operátora ICT a Výboru pro Smart Cities Zastupitelstva hl. m. Prahy. Ohledně zapojení obcí či městských částí do konceptu chytrých měst však považuji za zásadní, aby realizované projekty odpovídaly specifickým potřebám daných lokalit. V případě Jižního Města představuje chytrý mobiliář až pomyslnou třešničku na dortu, vizi budoucnosti, se kterou jsme naše občany chtěli seznámit. Mnohem potřebnější je nicméně v tuto chvíli věnovat se například bezpečnosti, kde mnoho místních obyvatel stále spatřuje nedostatky. Právě na poli bezpečnosti tak v současné době připravujeme komplexní strategii, která přinese její výrazné zvýšení, a to i s využitím smart prvků,“.

uvedl Ing. Ondřej Prokop, zastupitel hl. m. Prahy a Člen výboru pro Smart City.