Kapacita programu COVID PRAHA byla naplněna už za devět minut. Za mě jde o trapný výsměch podnikatelům a nespravedlivou pomoc pro pár vyvolených! 😠

Začátkem dubna jsem vám psal ve svém článku (https://bit.ly/2Km697d) o tom, že pro pražské podnikatele mohl být určen už vládní program COVID II, kdyby Praha dala včas součinnost a nejela si po vlastní ose v duchu „vše co navrhne vláda je špatně, my to budeme dělat po svém“. Od kolegů z MPO dobře vím, že Praha zapojení do tohoto programu zdržovala tak dlouho, až se vláda nakonec rozhodla spustit záchranný program COVID II bez Prahy.

Pražská koalice v čele s Zdeněk Hřib se pak slavnostně rozhodla udělat vlastní záchranný program tzv. COVID PRAHA. Transparentně zveřejnila všechny žádosti, co je třeba vyplnit, relativně včas předem. To bylo ještě fajn. Nicméně těch papírů bylo fakt hodně, včetně dotazníku v Excelu se skoro 600ti řádky. A tak se tisíce firem v Praze na podání žádosti připravovalo. A i zkušený účetní na vyplnění té byrokracie strávil spoustu hodin. Den před startem záchranného programu pak najednou někdo vymyslel, že je potřeba k té vší byrokracii dodat ještě schválení úvěru komerční bankou u které má daná firma účet. A to je podle mě ten kámen úrazu. Nebo dobře promyšlená schválnost.

Získat takový papír od banky samozřejmě nejde skoro stihnout v běžném světě natož v dnešní koronavirovou pandemií zpomalené realitě. A tak to prostě vypadá, že COVID PRAHA je kromě líbivého PR produktu pražské koalici hlavně pomocí pro některé vyvolené firmy, které měly zase o něco dřív informace a mohly se patrně připravit včas a lépe oproti ostatním. Praha vybrala 378 „vyvolených firem“, kterým pomůže. Mě bude zajímat zda a kdy vedení Prahy zveřejní kdo je těch 378 šťastlivců.

Pro ty ostatní asi nezbývá než dál čekat a zkusit tuto těžkou dobu přežít do doby než bude spuštěn vládní COVID III program a doufat, že pražští radní to protentokrát s vládou zvládnout vyjednat tak, aby Pražáci konečně neostrouhali.

Je to smutné, že se politické boje mezi znesvářenými stranami přenášejí i v době nouzového stavu a krize na obyčejné lidi a podnikatele. Držím Praze a všem podnikatelům a živnostníkům palce a pevné nervy. 🍀💪