Milí sousedé,
protože už delší čas přemýšlím nad tím, jak obcím efektivně zajistit dostatek prostředků k údržbě a rozvoji občanského vybavení, nemohl jsem minout nedávné mediální vyjádření společnosti Central Group, která zdroj možného financování vidí stejně jako já ve změně rozpočtového určení daní. A rovnou přichází s návrhem, jak tuto změnu provést.
Zájem developerů řešit problematický bod již existující nebo vznikající výstavby🏠vítám a jejich účast na diskusi považuji za nezbytnou. A ani řešení, které společnost Central Group nabízí, tedy snížení DPH u nových bytových jednotek z 15 na 10 procent s tím, že zbylých 5 procent přímo získají samosprávy, na jejichž území se výstavba realizovala, se nemusí ve výsledku ukázat jako zavrženíhodné.
👉Dříve, než začnou padat konkrétní čísla, však musí existovat širší shoda na tom, že se touto cestou chceme ubírat. Obce a města také jako řádní hospodáři musí mít jistotu, že výsledné nastavení skutečně přinese zamýšlené výsledky – tedy dostatek prostředků na údržbu škol, parků, pouličního osvětlení a dalších součástí veřejného prostoru. Zahájit diskusi propagací konkrétního modelu, a omezit tak manévrovací prostor samospráv mi proto připadá poněkud nefér.
Co si o tom myslíte vy❓
Napište mi svůj názor dolu👇👇👇do komentářů pod příspěvek.
Článek, na který reaguji najdete zde: