Dne 1. října 2021 jsem byl Piráty odvolán z funkce místostarosty pro správu majetku Prahy 11. Tehdy jsem o tom psal zde. Protože o mém odvolání mí političtí nepřátelé rozšířili a stále šíří spoustu lží a dezinformací, chci to uvést na pravou míru.  

Pro to, abyste pochopili všechny souvislosti, musíme začít od začátku.

Pochybné zakázky hl. m. Prahy

V roce 2019 jsem začal mít podezření, že se na pražském magistrátu děje něco nekalého. Jako zastupitel hlavního města jsem byl svědkem řady podivných rozhodnutí, kdy Praha rozházela pod Pirátským vedením přes 100 miliónů Kč bez výběrového řízení neznámým firmám, které dokonce neměly ani žádné zaměstnance nebo skutečné sídlo. 

Na rozdíl od ostatních jsem na to ale začal veřejně upozorňovat. Netoleroval jsem nikdy korupci a kamarádíčkovské kšefty na Jižňáku, a nehodlal jsem to tolerovat ani v Praze jako takové. Chtěl jsem lidem říct, co se děje.

Začal jsem proto na sociálních sítích psát o tom, jak Praha vyplatila přes 100 miliónů za IT služby bez výběrového řízení, nebo třeba taky, jak koalice nastavila podmínky na metro D, takže výběrko mohl vyhrát jen jediný vítěz a navíc se bude stavět za neskutečně předražené peníze. 

Mé tehdejší články četly desítky tisíc lidí. Díky mému tlaku se o to začala zajímat i velká média. 

Natáčel jsem rozhovory pro televizi Nova i Primu, kde jsem měl šanci konfrontovat i primátora Hřiba. Protože jsem se do primátora nebál strefovat a ptal se ho veřejně na zjevně nepříjemné otázky, začal jsem být Pirátům velkým trnem v oku.

Těch leváren na magistrátu bylo mnohem více, ale Pirátské praktiky se nevyhnuly ani mému domovskému Jižňáku, kde také vládl Pirátský starosta Jiří Dohnal. U nás šlo především o jeden velký projekt.

Aréna ledových sportů a 41 mil. Kč v tahu 

Aréna ledových sportů byl a stále je dlouhodobě kontroverzní projekt na Jižním Městě. Nová sportovní hala, na které se finančně podílí naše městská část a soukromý investor, na začátku vypadala velice slibně a podporoval jsem ji. Poměrně rychle se ale ukázalo, že něco není správně. Firma, pod kterou Aréna spadá, nebyla schopná dodržovat dohodnutá pravidla, neplnila sliby a Praha 11 s ní začala mít vážné problémy. Postupně z ní rezignovali všichni zástupci města. Kromě Petra Přenosila, který v té době byl jeden z hlavních poradců primátora Hřiba a velký pirátský trafikant. Ten jediný ve společnosti zůstal, aby mohl vše podepisovat jako bílý kůň a projekt udržovat naživu. 

Vzhledem k tomu, že se v projektu nedodržovaly původní dohody a společnost s námi nekomunikovala transparentně, chtěli jsme celý tento nápad zastavit a zachránit peníze, které do toho naše městská část vložila. Tomu ale bránili zástupci Pirátů a TOP09-STAN, kteří mermomocí trvali na pokračování projektu. I když v něm někde pochybně mizely peníze a nikdo nám nehodlal vysvětlit přesně za co. Začali jsme se proto domnívat, že zde dochází k rozkrádání veřejných prostředků, přičemž Piráti skrze svého zástupce Petra Přenosila o tom měli nebo spíše museli vědět.

Protože jsem jediný politik v Praze, který své voliče a ostatní občany pravidelně informuje o všem, co se děje, ve svých článcích na sítích jsem samozřejmě mluvil i o Aréně ledových sportů. Ukazoval jsem lidem, co se tam odehrává, proč to pro Jižňák znamená velké riziko ztráty financí a kdo také stojí za tím, že projekt pořád jede. To už bylo ale na Piráty moc.

Nabídka na nechutný politický obchod

Těsně před mým odvoláním mě navštívil v kanceláři na Praze 11 Petr Přenosil, pravá ruka primátora Hřiba. Možná to bude znít jako z nějakého hloupého filmu nebo krimi seriálu, ale Petr Přenosil doslova řekl: “Pojď. Necháme tady na stole svoje mobily a půjdeme se projít do parku. Promluvíme si.

Nechat mobily uvnitř a jít ven, to skutečně může chtít pouze někdo, kdo se chystá vytáhnout nějaký odporný návrh nebo výhružku. Věděl jsem, že nepůjde o nic dobrého, ale chtěl jsem si to vyslechnout. Od Pirátů už jsem byl konec konců zvyklý na ledacos. 

Potom, co jsme přišli do parku, dostal jsem velmi jasnou nabídku.

“Dej ruce pryč od Arény ledových sportů, nešťourej do toho a my tě necháme. Dokonce ti pomůžeme. Seženeme ti peníze na dokončení rekonstrukce Sandry, takže zaboduješ. Pokud to ale odmítneš, končíš.”

Neváhal jsem ani chvíli a samozřejmě jsem Přenosila i s jeho nabídkou poslal do patřičných mezí. Kdo mě zná, ví, že jsem šel do politiky právě proto, že mě vytáčely takovéhle nechutné politické obchody, které byly u nás na Jižňáku na denním pořádku. Nehodlal jsem na těhle Pirátských levárnách jakkoliv spolupracovat. Vzápětí na to jsem byl odvolán z pozice místostarosty.

Když jsem o téhle nechutné nabídce na politický obchod vyprávěl na podzim 2021, málokdo mi věřil. Dnes ale už všichni v Praze víme, co se na magistrátu celé poslední roky děje. Mafiáni rozkrádající veřejné peníze, drogy, orgie, korupce a kdo ví, co ještě vyplave na povrch. Kauza Dozimetr, náměstek Hlubuček, Redl a další kamarádi Krejčíře, to jsou teď už známá jména. 

Až nyní konečně všichni vidí, že tyhle praktiky neskončily v devadesátých letech. Kdepak. Dějí se nám tady přímo před očima. Pod Pirátským vedením a primátorem Hřibem, náměstkem Scheinherrem a dalšími jejich kumpány z Praha Sobě, kteří těmto lidem pomohli zpět na výsluní. 

Odvolání z pozice místostarosty

Na zastupitelstvu tehdy nezazněl jediný důvod, proč mě odvolávají. Žádná výhrada k mé práci a v koalici jsme také závažné problémy neměli. Po mých četných námitkách a dožadování se toho, aby zazněly nějaké konkrétní věci, se zjevilo vysvětlení na Facebooku až dlouho po mém odvolání. 

Z facebookové stránky jsem se dočetl, že to prý bylo kvůli nevěnování se městské části a údajně zpackané zakázce na kácení rizikových stromů. Mí bývalí kolegové tvrdili, že jsem pokácel v areálu školky topoly za částku dvojnásobně vyšší než čtyři sta tisíc korun, které nabízela naše společnost Jihoměstská majetková. Problém, o kterém ale kolegové při mém odvolání neřekli ani slovo, byl v tom, že Jihoměstská majetková nenabízela v rámci své nabídky za čtyři sta tisíc následnou péči a související aktivity. 

V tom, co jsem objednal já, byl navíc i tento extra servis a samotné kácení vyšlo na zhruba stejné peníze. Navíc Jihoměstská majetková by to nezvládla interně, jelikož šlo o rizikové, složité kácení, na které nemá vybavení a kvůli kterému by musela najímat ještě další externí firmu. Společnost, která kácení provedla a která byla řádně vysoutěžena dle zákonů a směrnic městské části, je renomovaná společnost a Praha 11 s ní spolupracuje více než deset let. 

Jak vidíte, celé to bylo vyfabulované a zahrané. Tvrdili, že jsem se městské části nevěnoval, a přitom mám za sebou řadu úspěchů a realizovaných projektů, které obohatily Jižní Město a život našich sousedů. Naopak od chvíle, kdy jsem byl odvolán, se téměř všechny změny a projekty zastavily! Žádné nové revitalizace vnitrobloků (já udělal 2), ani pořádné opravy, Piráti na Praze 11 neumí ani vymalovat školky a radši ředitelkám dají peníze, ať si to udělají sami. Na investičním oddělení zejí jen zmražené stavby a nedodělané nápady!

Pro Piráty jak na magistrátu, tak na jihoměstské radnici jsem byl prostě nepříjemná překážka v jejich cestě k trafikám a získávání veřejných peněz pro jejich obohacení. Bojoval jsem proti těm jejich nesmyslům, které byly akorát černou dírou na veřejné peníze, a ještě navíc jsem o tom veřejně mluvil. A taky jsem měl výsledky a lidi mě měli rádi. To mi nemohli odpustit.

Nezastavím se!

Bez ohledu na to, jak moc se mě snaží očernit a odstranit z cesty, nenechám se zastavit. Budu dál usilovně pokračovat ve své práci. Chceme s kolegy z hnutí ANO pomáhat obyčejným občanům, sousedům ze sídliště, zastavit lumpárny a udělat z Prahy a Prahy 11 spravedlivé a funkční město, kde je radost žít. 

Hnutí ANO je jediná autentická opozice v Praze, která nabízí alternativu všem, kteří nejsou spokojeni se současnou vládou a budeme se bít do roztrhání těla!

Sledujte mě na sociálních sítích. Pravidelně tam publikuji novinky z Jižního Města i celé Prahy. Budu vás informovat o všem důležitém, co se zrovna děje nebo co s kolegy chystáme.