Někdy se mě lidé ptají, čím se vlastně živím. Můj hlavní příjem a živobytí pochází z podnikání a investic. Vlastním dvě aktivní společnosti. Fresh Services je agentura, která se zabývá tvorbou webových stránek, a její sesterská firma Fresh Revolution se specializuje na průzkumy a tradiční reklamní materiály – např. letáky a podobně. Obě firmy se svými společníky budujeme přes 15 let, přičemž já už v nich dnes příliš činný nejsem díky skvělým týmům, které tam máme. Každý rok proto také investujeme velkou část našich zisků do lidí a nových technologií. Bez toho by to fungovat nemohlo.

Kromě těchto dvou firem se dlouhé roky věnuji startupům, kdy jako investor podporuji zajímavé nápady snaživých lidí. V některých startupech jsem byl i výrazně aktivnější, například v aplikaci pro zubaře Simple Dent, do které jsem vstoupil v roce 2016. Roku 2017 jsme se s aplikací dokonce dostali i na slavnou konferenci TechCrunch v San Francisku. Svůj podíl jsem v roce 2020 se ziskem prodal.

Od roku 2010 aktivně obchoduji na burze. Dřív to pro mě byla obrovská vášeň, které jsem se věnoval každý den. Po letech jsem si ale vybudoval určité portfolio, které dnes už spíš tak jen spravuji. Jsou v něm především firmy ze západní Evropy a Spojených států.

Vlastním také řadu nemovitostí, bytových jednotek i nebytových prostor, které pronajímám. To vše dohromady tvoří stabilní příjem, ze kterého si mohu dovolit nejen pohodlně žít, ale věnovat se právě i politice nebo charitativním činnostem.

Nebývalo tomu tak ale vždy. Původním povoláním jsem programátor. Po škole jsem se živil právě tvorbou webů, které jsem pro zájemce sám vytvářel. Postupně se ke mně přidávali další a další kolegové, až z toho vznikla zmíněná agentura Fresh Services. Já jsem se postupně zabýval stále více řízením firmy, až jsem nakonec programovat úplně přestal. Místo mě to dnes dělají mnohem šikovnější a chytřejší lidé. Jelikož se firma během 15 let rozrostla i o schopné manažery, nakonec jsem ve firmě přestal být aktivní úplně. Už jsem tam nebyl důležitý. 🙂

Podnikání a investice ale nejsou to jediné, co mě baví. Už dlouhou dobu podporuji dobročinné organizace Dobrý Anděl nebo ŽIVOT90, který se stará o naše starší spoluobčany. Přispíval jsem například na jejich klíčový projekt „divadlo pro osamělé seniory“, což mě a moji manželku tehdy inspirovalo, abychom založili vlastní nadační fond.

Naše rodinná nadace chce v příštích letech pomáhat primárně právě opuštěným seniorům v izolaci.