Pražská sídliště

Edukativní seriál o pražských sídlištích. Jejich příběh, historie a zajímavosti.

Jsem kluk ze sídliště, celý život tam žiju a jestli je něco, co mi vadí, tak rozhodně to, jak velcí politici z magistrátu na Mariánském náměstí dlouhodobě pražská sídliště ignorují a nezajímají je naše problémy. Ať už jde o parkování, MHD, bezpečnost nebo rekonstrukce.

Chci proto vrátit sídlištím pozornost, jakou si zaslouží. Z toho důvodu jsem začal točit krátký edukativní seriál, kde budu postupně představovat různá místa po Praze a vyprávět zajímavosti o jejich historii, vzniku a podobně.

Publikoval jsem již tyto díly:

Jednotlivé epizody

Sídliště Solidarita

Nevím, jestli to víte, ale bylo to úplně první sídliště, které v Praze kdy vzniklo. Nachází se v Praze 10 a vybudováno bylo po druhé světové válce. Pozoruhodná je rychlost, s jakou tehdy Praha toto sídliště vybudovala, protože družstvo Solidarita vzniklo v roce 1945, stavební povolení získali hned následující rok a v r. 1947 se začalo stavět. Roku 1948 pak už stálo prvních 200 bytů! 

Celkem zde během několika let vzniklo 1256 bytů. Srovnejte s rychlostí dnešní výstavby, kdy může uplynout klidně 10 nebo až 12 let mezi plánem a realizací projektu. Víc už se ale dozvíte ve videu. Mrkněte..

Sídliště Invalidovna

Toto kdysi experimentální sídliště bylo svého času naprostým unikátem v Československu a na dlouhou dobu se stalo vzorem pro další výstavbu u nás. Kromě bytů zde vzniklo hodně občanské vybavenosti - základní a mateřské školy, obchody a řada dalších služeb, což tehdy nebylo standardem. 

Zajímavé je, že toto sídliště mělo původně vzniknout v Moskvě. Tým Josefa Poláka totiž celý koncept sídliště připravil pro Moskvu a odjel ho tam prezentovat, ale neuspěl. Vize to však byla natolik přitažlivá, že se podařilo ji následně zrealizovat v Praze. 

Sídliště Ďáblice

Celé sídliště bylo naplánováno v 60. letech, stavělo se mezi lety 1969 a 1975. Ďáblice byly pojmenovány po nedaleké vesnici, která byla časem připojena k Praze. 

Toto sídliště bylo jednak velice unikátně architektonicky pojaté, budovy byly stavěny promyšleně tak, aby se výhledy z budov vzájemně nerušily a objekty si nestínily, a jednak sídliště mělo na tu dobu relativně bohatou občanskou vybavenost. Ďáblice také sousedí s loukou a lesem, což místu dodává další příjemný nádech.

Sídliště Vršovice

Vršovice, jedno z největších sídlišť své doby, začalo vznikat v roce 1947. Bylo stavěno podél silnice Vršovická a čítalo asi 115 hektarů. Architekturou navázalo na poválečnou výstavbu a zásadně se nevymykalo tehdejším postupům. 

V 50. letech se sídliště rozšiřovalo směrem na východ a vzniklo zde náměstí. To se tehdy jmenovalo náměstí Kubánské revoluce, aby vzdalo hold Fidelu Castrovi a nově nastolenému komunistickému režimu na Kubě. Vznikla zde poměrně slušná občanská vybavenost - obchody, řezník, samoobsluha a další služby. Pořádaly se tu masopusty a jiné slavnosti, což z náměstí udělalo jakési místní centrum.

Sídliště Vlasta

Sídliště Vlasta, které se nachází nedaleko Vršovic, je zajímavé tím, že bylo postaveno nejrychleji v celé historii Prahy. To proto, že po srpnové okupaci 1968 sovětští vojáci násilně zabrali Milovice, jejichž obyvatelé museli být urychleně přesunuti jinam. 

Sovětskou okupaci připomínají i názvy zdejších ulic. Architektura sídliště je až vojensky unifikovaná, domy jsou jednotné, všechny jednotky jsou stejné, prochází se tu průchody. Ústředním monumentem sídliště je centrum "Vlasta", kam se přestěhovala i místní radnice, přestože budova ještě nebyla zkolaudována. 

Kdo je Ondřej Prokop?

Pokud vás zajímá více, objevil jsem se také v několika pořadech a rozhovorech v médiích.

Na jedno se Standou Brunclíkem

Stanislav Brunclík mě pozval do svého podcastu Na jedno. Povídání u piva bylo super. Vyprávěl jsem o mých deseti letech v komunální politice, o zkušenostech s vládou aktivistů na Jižňáku i nekonečných dohadech na magistrátu.

Nejsem pouze politik

Jako všichni ostatní i já se snažím užívat si života. Moje každodenní zážitky můžete sledovat na Instagramu.

Sledujte mě na sítích

Jsem jediný politik v Praze, který vás aktivně informuje o všech svých aktivitách. Nejen, že přispívám denně na Facebook, Instagram a Twitter, ale dokonce každý týden vydávám videopořad Čau Praho, ve kterém shrnuji nejdůležitější novinky z Prahy, Jižního Města a dalších městských částí. 

Budu rád, když mě budete sledovat i Vy!

Zmíněný pořad naleznete zde na webu a dalších platformách.

Můžete mě také kdykoliv kontaktovat s vaším podnětem.

E-mail: prokop@anobudelip.cz

Secure Your Seat on the Masterclass Now

Enter your details below to book your FREE place on our next masterclass!

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close