Milí sousedé,
dnes vás zdravím nevšedně z Maroka. Nějak se mi nedaří poslední 3 týdny zbavit virózy, tak jsme si s přítelkyní řekli, že odletíme aspoň na pár dnů do tepla za sluníčkem, zkusit načerpat trošku sil. Zrušili nám ale let a nakonec jsme se do Maroka dostali až o den později, takže jsme museli celou cestu po městech, které jsme chtěli vidět, stihnout o 24 hodin rychleji. Tedy moc odpočinek to nakonec nebyl. Z necelého týdne plánované dovolené se tak stal spíše svižný, prodloužený víkend. Je tu však krásně a teplo, bacily už mě snad definitivně opustily, takže hlavní účel cesta splnila. Pojďme ale zpět na Jižňák a do Prahy, co se stihlo za poslední týden, než jsem odjel?

V pondělí byly zahájeny přípravy na zateplení Sandry. Pokud mě nějaký čas již sledujete, pak víte, že je to jeden z mých nejklíčovějších projektů na Jižním Městě, do kterého jsem už vložil stovky hodin práce. Ale jistě se vyplatí, protože do roku 2021 díky této rekonstrukci vzniknou byty pro 174 rodin.

Osobně jsem vám všem v minulosti také slíbil, že pokud někdy budeme jako MČ spolupracovat s investory na realizaci nových staveb na Praze 11, tak jedině pod podmínkou, že se dotyčný investor nebo investoři budou zároveň podílet na financování zlepšení veřejného prostoru – např. tedy vysázení nových stromků a zeleně, opravě stávajících laviček nebo pořízení úplně nových, koupi nových odpadkových košů nebo jiného užitečného městského mobiliáře a podobně. V tomto duchu jsme proto v pondělí na Radě schválili dvě nové smlouvy. Jedná se o přístavbu patra na současné budově v ul. Bartůňkově a novou silnici v téže lokalitě. V tomto případě se investor zavazuje k celkové revitalizaci pozemku a vlastnictví nové silnice nakonec po zhotovení předá hlavnímu městu.

V průběhu celého měsíce kromě těchto záležitostí pravidelně probíhá i spousta schůzek SVJ, tento týden nebyl výjimkou. Už dříve jsem několikrát psal o současném stavu našeho bytového fondu – drtivá většina bytů, kterých Jižní Město původně vlastnilo přes 30 000 a kterých je nyní asi jen 1200, byla v devadesátkových privatizacích rozprodána a jako město dnes bohužel ve většině těchto bytových domů nemáme ani nadpoloviční většinu. Díky tomu si obec nemůže často prosadit svá rozhodnutí nebo manipulovat se svými vlastními objekty tak, jak by chtěla, aniž by nám dotyčné SVJ naše plány schválilo. Pro každou schůzi SVJ tak musíme připravit samostatné podklady a hlasování. Těchto schůzí je několik desítek každý měsíc, takže si asi dokážete představit, kolik práce a administrativy to obnáší.

Jak jsem v minulosti avizoval, nebude se Jižní Město již nadále zbavovat žádných volných bytů. To znamená, že nedojde k žádným dalším prodejům, které by zeštíhlily už takhle velmi chudý bytový fond Prahy 11. Přesto jsme ale museli na Radě vyřešit a schválit ještě několik posledních prodejů a to pro žadatele, kteří stihli své žádosti podat ještě před oficiálním zrušením prodeje. To nám přinese do rozpočtu něco přes 10 miliónů korun. Tyto peníze rozhodně nepoputují nikam jinam než zpátky do rozvoje našeho bytového fondu.
Rád bych tu také zmínil, že naše MČ kromě bytů stále pronajímá mnoho různých nebytových prostor. Pokud si chcete zařídit garáž, obchůdek nebo podobně, zkuste mimo jiné mrknout i na stránky realitního portálu Prahy nebo oficiální stránky Jihoměstské majetkové, a.s. Odkazy na oba dva weby dávám do komentářů.

Dále jsme řešili petici k přestavbě kotelny Gregorova. Hodně z vás ví, že se plánuje přestavba této budovy a její rozšíření o další patra. Psal jsem tu o tom v pátek a znovu opakuji, že i jako rodilý Roztylák moc dobře chápu, proč se lidé staví proti. Peticí a názory místních se budeme velmi intenzivně zabývat a budeme chtít po developerovi, aby projekt přepracoval. Kompromisní řešení určitě společně najdeme. Možnosti tu jsou, např. udělat tento projekt výrazně menšího rozsahu, rozšířit parkovací stání atd. Než se cokoli odsouhlasí, určitě to s těmi, kterých se to týká, projednáme.

Rada MČ tento týden také dala pokyn k realizaci vítězných projektů z participativního rozpočtu. Celkem bylo vybráno 7 malých a 6 velkých návrhů. Zvítězil mezi jinými ovocný sad a višňové bludiště od autorky Hany Volfové, projekt „Dejme šanci přírodě“ Terezy Křečkové nebo květnatá louka podél ulic Machkova a Ženíškova od autora Tomáše Bříz a další. Z velkých návrhů pak například hřiště pro starší děti a prolézačka pro školáky od Ivany Hovorkové. Jejich seznam můžete nalézt na oficiálním webu Prahy 11.

Velkou radost mi také udělalo, že se nám v pondělí povedlo zachránit dětskou kolovnu u ZŠ Starochodovská. Tam totiž začala plánovaná přístavba, v jejímž plánu bylo původně právě její zrušení. To se nelíbilo ani rodičům, ani dětem, proto se na mě někteří z nich obrátili s tím, zda bych nebyl schopen pomoci. S kolegy jsme plán zrevidovali a vymysleli řešení, jak přístavbu zrealizovat, aniž bychom kolovnu odstranili. Ta se tak jen posune. Ve středu toto řešení posvětil finálně kontrolní den před stavbou.

V úterý jsem měl dopoledne pravidelné porady se svými odbory. Řešili jsme primárně investiční projekty. Můj odbor správy majetku aktuálně úplně nestíhá, chybí nám lidé, takže je to teď opravdu honička, abychom stihli připravit vše, co chceme příští rok zrealizovat. Největší starost mi dělají naplánované opravy varen škol, kde jsou z minulosti bohužel velmi špatně připravené projekty, které složitě celý podzim opravujeme. Děláme vše proto, abychom stihli školské investice v roce 2020 uskutečnit přes velké prázdniny v létě. Ne jako letos, kdy jsme byli nuceni například rozkopat střechu ZŠ Pošepného až po prázdninách za plného provozu.

V úterý pak odpoledne ještě zasedala komise Rady hl. m. Prahy pro rozvoj konceptu Smart Cities, jejíž jsem členem. Schválili jsme projekty za bezmála 40 milionů Kč pro městské části. Primárně jde o to, že hlavní město skrze tento koncept nabízí jednotlivým městským částem finanční výpomoc v zařizování moderních inovací, na které by jinak MČ třeba peníze ani neměly. Může se jednat o nové kamerové systémy ve školách, školkách, chytré systémy závlah zeleně, energetická zařízení pro snížení spotřeby energie a tak podobně. Přičemž každá městská část může podat své návrhy, které podle typu projektu mají šanci získat až 70 % financování ze strany hl. m. Prahy.

Je velká škoda, že se Praha 11 tohoto kola výzev o dotace vůbec nezúčastnila. Budu apelovat na kolegy, radního Martina Dušku a starostu Jiřího Dohnala, kteří mají pod sebou IT, bezpečnost a právě agendu Smart City, o aktivnější přístup v přípravě moderních projektů a hlavně v získávání peněz pro Jižní Město, které lze alokovat z pokladny hlavního města.

Pozdě večer v úterý jsme ještě měli na klubu zastupitelů hnutí ANO pozvané zástupce společnosti AR Delta, která plánuje výstavbu ledové arény u ZŠ Ke Kateřinkám. Jak už jsem vám několikrát psal, nám se záměr zadlužovat naši městskou část stavbou veřejně prospěšného objektu, do čehož nás tlačí Magistrát, vůbec nelíbí. Příliš jsme se v tomto tématu neposunuli. Já sám jsem pro tuto cestu na zastupitelstvu hl.m. Prahy v minulém týdnu nehlasoval. Budu rád, když mi napíšete svoje názory na ledovou arénu – zda ji chcete i za cenu, že se městská část zadluží na mnoho let. Vaše komentáře pro mě budou důležité pro rozhodování, jak dál pokračovat v jednáních.

Od středy do dneška jsem byl v Maroku, projeli jsme autem všechna zajímavá města. Casablanca, Rabat, Ouazzane, Chefchouen, Fez, Moulay Idriss. Byl to fofr, klasicky jak je u mě zvykem, tak jsme se ani na chvíli nezastavili. Je to úplně jiná země, jiná kultura. Rozhodně vám o své cestě ještě napíšu.

Já za chvilku sedám do letadla zpět do Prahy, abych byl zítra zpátky na Radě, máme tam toho zase hodně. Hlavně přípravu programu a materiálů na zastupitelstvo, které bude 5.12. Tak já si jdu číst ještě materiály a od zítra vás budu opět informovat, co je nového na Jižňáku a v Praze.

Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou!!!