Milí sousedé,
dnes bych rád zdůraznil jednu věc. Pomáhat Ukrajině je důležité. Nesmíme ale zapomínat na české občany, na Pražany! Tvrdé sankce uvalené celým světem na Rusko začínají dopadat postupně na nás všechny. Cena benzinu a nafty letí do astronomických výšin a bude roztáčet ještě rychlejší spirálu zdražování. To, v kombinaci s růstem cen energií, vodného a stočného, daně z nemovitosti a hlavně o 100 % meziročně zdraženého svozu odpadu, vytváří velmi hořký koktejl pro nejednu pražskou domácnost.
Hlavně u nás na sídlištích to začíná být žhavé téma. Cítím to alespoň z rozhovorů, které s vámi, mými sousedy, teď často vedu. Před týdnem jsem na zastupitelstvu hl.m.Prahy navrhoval primátorovi Hřibovi a jeho pirátské koalici, aby alespoň okamžitě vrátili ceny svozu odpadů na původní hladinu před loňským nesmyslným zdražováním. Ještě před vypuknutím války na Ukrajině jsme žádali, ať Praha skrze své energetické firmy pomůže lidem s náklady na energie. Co myslíte? Veškeré naše snahy pomoct Pražanům Hřib a jeho vláda odmítli i třeba jen projednat. Přitom Praha má na účtech dnes kolem 90 miliard Kč dostupné hotovosti, z které teď akorát inflace ukrojuje přinejmenším 10%. To znamená, že Praha i nicneděláním přijde za rok o 9 miliard Kč kvůli inflaci. O celých 9 miliard Kč, kterými mohla Pražanům pomoct.
Pro vaši představu, za 9 miliard by mohla Praha zlevnit všem Pražanům složenky za energie na polovinu, zlevnit o polovinu svoz odpadu a ještě by zbylo dost na výstavbu zhruba 1000 obecních bytů. Takto obrovskou sumu nechá Hřib za rok vypařit z účtů současnou inflací. Takovou máme vládu! Vládu, která se o obyčejné lidi na pražských sídlištích nezajímá. Bohužel. Ale nebojte, budu se za nás všechny rvát na zastupitelstvu a brzy i ve volbách. Hlavně za dostupnější bydlení! To začíná být v Praze doslova katastrofa!
Bytová krize dnes doléhá zdaleka nejen na ukrajinské uprchlíky, ale hlavně na Pražany! O víkendu jsem se byl projít k nám na Opatov. Tam stojí už celé roky dva opuštené domy, Sandra a Hotel Opatov. Dnes už tam mohlo bydlet dohromady přes 400 rodin. Věřím, že kdyby šlo vše podle plánu, tak by tam kromě rodin učitelů, policistů, hasičů, samoživitelek nebo seniorů bylo dost místa nárazově i pro matky s dětmi prchající z rusko-ukrajinské války. Bohužel tuto škodu mají na svědomí Piráti. Sandru pokazili na Praze 11, kdy loni zablokovali nepochopitelně další fázi opravy a dodnes s tím nehli. Práce stojí, peníze se vyhazují z okna. Piráti zde způsobili prokazatelně škodu 42 milionů Kč jen na prodražení stojící stavby (a materiálu) meziročně. A Hotel Opatov? To je ještě smutnější příběh.
Hotel Opatov jsme totiž připravili kompletně k rekonstrukci za Adriany Krnáčové. Primátor Hřib připravenou rekonstrukci pozastavil, že ji chce prošetřit a zjistit, jestli to vše bylo připraveno a vysoutěženo správně. Po 3 letech zjistil, že to správně bylo. Překvapivě. Takže teď rekonstrukci chce zahájit. Podle podmínek a projektu, který jsme my z ANO připravili v roce 2018! Tedy Hotel Opatov už dávno mohl být opravený a zabydlený, kdyby se Piráti zcela zbytečně 3 roky nevrtali v připraveném projektu. A o kolik se to celkově prodraží kvůli růstu cen materiálu a stavebních prací, to si snad ani nechci domýšlet. Je mi z toho smutno, přitom dnes vidíme jak obecní bydlení NUTNĚ potřebujeme.
No nic. O tom snad zase radši jindy. Co se u nás dělo v tomto týdnu? Na to se podíváme hned teď..
Pondělí
Na poradě vedení radní projednali situaci kolem výstavby nové pěší lávky přes ulici Opatovská. To má být nová lávka místo té zbourané mezi OC Opatov a poliklinikou. Ačkoli jsem projekt na stavbu nové lávky kompletně připravil, i jsem domluvil a vyjednal financování z Fondu státní dopravní infrastruktury, do teď se nic nestaví. Dokonce radní zjistili, že asi nebudou schopni včas požádat o dotaci právě od státu, který byl připraven lávku celou zaplatit. Proč? Protože tam na to od mého odvolání nikdo ani nešáhl, i přes předávací protokol, ve kterém jsem o tom jasně psal a psal jsem, co je nutné udělat! Je to ostuda! Jestli tito neschopní Piráti v čele s Jiřím Dohnalem nebudou schopni letos lávku postavit, slibuji, že to udělám hned po volbách!
Dále svůj čas věnovali opět diskusi o projektu Rozvoje demokratické kultury ve školách. To je už takový kolorit a kdyby o tom nejednali, asi bych se lekl, co se děje.
Co mě však naprosto šokuje, je stav financí naší organizace Kulturní Jižní Město, o.p.s. Ta je zjevně zcela bez peněz a chce omezovat kulturní program na Jižním Městě! A to přes to, že má za sebou 2 roky koronavirových odstávek, kdy byla většinu roku zavřená a žádné akce nepořádala. Nemusela tedy platit herce, umělce ani pronájmy prostor, topení a další náklady. Člověk by čekal, že za ty 2 roky si Kulturní Jižní Město našetřila dostatečné rezervy a nebude potřebovat od MČ Prahy 11 žádné další dotace. Ale opak je pravdou! Zajímalo by mě, jak to je možné!
Cituji z dokumentu, který naši radní projednali:
“Vzhledem ke skutečnosti, že k dnešnímu dni stále není schválen rozpočet městské části Praha 11, je vážně ohroženo zajištění plánovaných kulturních akcí od 2. čtvrtletí roku 2022, a to i včetně všech velkých akcí pořádaných pod hlavičkou Prahy 11 jako Tóny Chodovské tvrze, Dny Prahy 11 a Vánoční program na Chodovské tvrzi, které si městská část objednává u společnosti Kulturní Jižní Město o.p.s. Všechny tyto akce se plánují v dlouhodobém horizontu, což ovšem není možné za situace, kdy není zřejmé, v jaké výši či zda vůbec budou k dispozici finanční prostředky na tyto akce.
Bohužel je ohrožena i další kulturní nabídka v našich dvou centrech KC Zahrada a Chodovské tvrzi.
Poslední plnohodnotně zajištěnou akcí na delší dobu tak může zůstat Masopust na Jižním Městě ze soboty 26. 2. Další hojně navštěvované akce obyvateli Prahy 11 jako Čarodějnice na Chodovské tvrzi, Den dětí na Chodovské tvrzi, Den dětí pro předškoláky v KCZ, Dušičkový průvod, Mikulášský průvod aj. jsou v tuto chvíli v ohrožení, jelikož také není zajištěno jejich finanční krytí. Tato nešťastná situace se týká samozřejmě i další kulturní a volnočasové nabídky pro zbytek roku 2022.
Z výše uvedeného vyplývá, že připravujeme svolání správní rady společnosti Kulturní Jižní Město o.p.s. na druhou polovinu března, která se když tak bude zabývat tématem výrazných úprav dramaturgie a finančního plánu schváleného správní radou společnosti. Obé totiž předpokládalo schválení rozpočtu městské části Praha 11 nejpozději v měsíci únoru (od rozpočtového roku 2016 platí, že rozpočet Prahy 11 byl zastupitelstvem vždy schválen buďto ještě v prosinci, nebo nejpozději v lednu).
Řešením situace je samozřejmě schválení navrženého rozpočtu městské části Praha 11 včetně dotace pro KJM o.p.s., jinak nelze garantovat řádné zajištění plánovaných kulturních akcí od 2. čtvrtletí tohoto roku.”
Na dalším zastupitelstvu budu chtít od kolegů vysvětlit, jak je možné, že je KJM v tak žalostném stavu po 2 letech lockdownů.
Odpoledne měli naši radní ještě mimořádnou radu. Tam schválili pomoc 600 tis. Kč Ukrajině a úpravu rozpočtu a další body pro čtvrteční zastupitelstvo. K tomu se vrátím dále.
Na Radě hl.m.Prahy radní zablokovali platbu kraji Vysočina za projekt internet pro kraje, která měla odejít do Sberbank. Za tohle tleskám, ty peníze totiž mohly nenávratně zmizet.
Na Praze 6 zase kolegové z hnutí ANO prohlasovali na zastupitelstvu P6 návrh přejmenovat část Korunovační ulice na Ukrajinských hrdinů, tedy v místě, kde sídlí konzulát Ruské federace. Nedávno Praha přejmenovala jinou ulici na Borise Němcova, kvůli čemuž Rusové změnili adresu. Teď si budou moci vybrat jen z těchto dvou.
Na Praze 10 odmítli dát Kulturní dům Barikádníků magistrátu. Díky naší předsedkyni ANO Praha 10 Radmile Kleslové!
Na návrh Radmily Kleslové z hnutí ANO odmítlo zastupitelstvo Prahy 10 na svém pondělním jednání převést budovu KD Barikádníků a pozemky s ní související ze své svěřené správy na Magistrát hlavního města Prahy. O převod žádala městskou část magistrátní radní pro kulturu Hana Třeštíková.
Třeštíková se na zastupitele obrátila po jednáních s místostarostou Prahy 10 pro oblast majetku Petrem Benešem a místostarostou pro školství a kulturu Davidem Kašparem. Záměrem hlavního města je zřícení nového Kulturního centra Minor, které by mělo nabízet kulturní vyžití pro celou rodinu, kterého je prý v Praze nedostatek.
Většina zastupitelů Prahy 10 je však opačného názoru a v pondělí vyjádřila navrženým materiálem Radmily Kleslové své odmítavé stanovisko. Zároveň zastupitelé pověřili starostku Prahy 10 Renatu Chmelovou, aby jejich rozhodnutí sdělila magistrátu.
V pondělí večer pak hnutí ANO vyslalo konvoj kamionů na slovensko-ukrajinské hranice s hmotnou humanitární pomocí. Již minulý víkend jsme vyčlenili z našich transparentních účtů hnutí ANO celých 10 milionů Kč. Zatím jsme z nich utratili 2,6 milionů, hlavně proto, že firmy, které dělají logistiku a dodávají zboží, celou řadu produktů a služeb dělají soucitně zdarma! Je to úžasné! V pomoci dále pokračujeme.
Úterý
Od úterý 1. března byl zprovozněn na adrese Opatovská 874 sběrný sklad pro materiální pomoc, která bude prostřednictvím Českého červeného kříže distribuována přímo na Ukrajinu. Co můžete přinést, najdete v odkazech pod reportem.
Během dne jsem pomáhal s čím se dalo v rámci pomoci ukrajinským matkám a dětem v Praze. Obrací se na mě desítky lidí denně přes různé kanály s nejrůznějšími dotazy. Nejčastěji řeší ubytování pro příchozí Ukrajince, ale řešili jsme i nákup neprůstřelných vest či zdravotní péči pro jednu zraněnou ukrajinskou ženu.
Večer jsme měli krajské předsednictvo hnutí ANO v Praze, kde jsme tentokrát přijali rekordní počet nových členů. Jsem moc rád, že se hlásíte po mém zvolení předsedou Prahy a je to pro mě velký závazek. Hnutí ANO se v Praze rozšiřuje a bude zakládat další organizace na městských částech, kde dosud nepůsobilo.
Středa
Jako vždy jsem publikoval komentář k bytové situaci…
Vlna solidarity , která se v naší zemi zvedla v souvislosti s napadením Ukrajiny, je ohromující, a Praha samozřejmě nestojí stranou. Město se připravuje na přijetí až 5 tisíc žen, dětí a seniorů, kteří opustili své domovy a prchají do bezpečí před hrůzami války.
V současné chvíli je v hotelích, ubytovnách a dalších zařízeních, která jsou vhodná pro přijetí uprchlíků, připraveno necelých 2500 lůžek, další kapacity se hledají. Co by mohlo pomoci s jejich uvolněním?
Jednou z možností je apelovat na majitele prázdných bytů, kterých je v hlavním městě okolo 45 tisíc, aby své nemovitosti přechodně poskytli k humanitárním účelům. Klíčové ale bude zároveň zrychlit proces pronajímání městských bytů rodinám žijícím v ubytovnách, které na bydlení v obecním mnohdy čekají už několik let.
Podle údajů z roku 2019 spravuje Praha celkem 1 300 prázdných bytů. Jedná se o bytové jednotky, které jsou nyní v nevyhovujícím technickém stavu, a tedy zcela nevhodné k bydlení.
Zároveň ale město disponuje Fondem dostupného bydlení, na jehož účtu se nachází prostředky ve výši 458 milionů korun. Pokud se tyto finance podaří ve zrychleném režimu využít k nezbytným opravám prázdných obecních bytů, mohli bychom podstatnou část chybějících lůžek pro uprchlíky zajistit na ubytovnách v řádu několika měsíců.
Věřím, že v tomto s radním Adam Zábranský nalezneme shodu.
Co myslíte, podaří se městu do rekonstrukce obecních bytů pořádně opřít, a pomoci tak čekatelům na bydlení i lidem z. Ukrajiny, která se během několika dnů ocitla na prahu humanitární katastrofy
Napište mi své názory do komentářů pod tento příspěvek.
Jinak ve středu dopoledne jsem se byl podívat na Zastupitelstvu Prahy 4. Zde kolegové z Prahy 4 pod vedením starostky Ireny Michalcové (ANO) rozhodli o ubytování pro válečné uprchlíky v ubytovně Novodvorská, vyčlenili také speciální nebytové prostory pro humanitární centrum pro sběr materiální pomoci a poradenství ukrajinským uprchlíkům, dále poslali 2 mil.Kč přímo na Ukrajinu jako okamžitou pomoc. Jsem na naši paní starostku Irenu Michalcovou a její tým ANO na Praze 4 opravdu hrdý!
Odpoledne jsem strávil s kolegy ve sněmovně, kde jsme řešili další možnosti, jak se naše hnutí do současné krize zapojí. Ale také to, jak budeme řešit narůstající problém pro naše občany a Pražany. Ti jsou důsledky války již zasaženi a jejich rodinné rozpočty na tom budou bity ještě dlouhou dobu. Je třeba okamžitě jednat!
Čtvrtek
Ve čtvrtek bylo další Zastupitelstvo Prahy 11. Pirátský starosta Jiří Dohnal absolutně nezvládá vést Jižní Město a tak se Zastupitelstva konají každých 14 dní. Městskou kasu to stojí za každé jednání asi 200 tis. Kč, což je naprosto tristní. Jen od začátku roku to je 600 tis. Kč, za tuto částku se třeba dalo zaplatit plavání pro děti, které letos radní chtějí úplně škrtnout. Navíc je to mrhání i časem úředníků a zastupitelů. Za ty dlouhé hodiny, kdy si starosta Dohnal a jeho Pirátští kolegové nejsou schopni domluvit podporu pro své tisky, se neschválilo prakticky nic. Je březen a Praha 11 stále nemá rozpočet! Nemůže tedy prakticky nic dělat, nemůže opravovat chodníky, byty, školy. Nemůže nic! Kdyby nebylo války na Ukrajině, tak bych na starostu tlačil, aby ihned rezignoval.
Jediné, co bych ocenil, byla pomoc Ukrajině, kde jsme všichni zastupitelé MČ Praha 11 schválili okamžitou pomoc válkou zasažené Ukrajině, a to ve výši 600 tis. Kč prostřednictvím Českého červeného kříže.
Zároveň je však zapotřebí si uvědomit, že MČ Praha 11 by se měla velmi dobře připravit na nutnou pomoc ukrajinským uprchlíkům na svém území a s tím nezbytnými a tolik potřebnými finančními náklady s tím spojené. Řeč je zejména o finančních nákladech spojených s ubytováním, vybavením a úpravami ubytování, pomocí při hledání práce, pomocí se zapojením dětí do vzdělávacího systému, nákupy školních pomůcek a učebnic, tlumočníky a asistenty, sociální pomocí, posílením sociální péče, posílením zdravotní péče, informační kampaní atp. Právě problematika ubytování se nyní aktivně řeší, neboť nápor je již v tuto chvíli obrovský a možností, bohužel, není tolik.
Na základě toho jsme přidali ještě usnesení, že zřizujeme fond 2 mil. Kč na pomoc a náklady na místě pro ženy a děti, které přicházejí a budou bydlet nebo chodit do školy na Praze 11!
Oceňuji rychlost, jakou MČ Praha 11 zřídila sběrné místo pod pochozí zónou Háje (otevírací doba je každý den od 8:00 do 20:00 hod.), kam mohou lidé přinášet vše, co je aktuálně zapotřebí a čeho se v humanitární pomoci dostává jen v omezené míře.
Závěrem jsem na zastupitelstvu v tomto bodě upřímně poděkoval panu starostovi, radnímu Petrovi Jiravovi a dále také všem zainteresovaným úředníkům a také zaměstnancům našich organizací, kteří se všichni obětavě a aktivně podílí na pomoci všem ukrajinským rodinám postižených válkou.
Bohužel tím to pozitivní skončilo. Odpoledne jsme museli doslova bojovat o to, aby dostali slovo nespokojení občané, kteří vážili cestu ve větším počtu na Zastupitelstvo kvůli výstavbě obytného domu Ovčárna na Roztylech. Ten má vzniknout přímo u Hotelu Globus a máme velkou obavu, že dále zásadně zhorší v lokalitě nejen parkování!
Žádali jsme s občany radu, aby se zasadila o účastenství MČ Praha 11 ve stavebním a územním řízení při této výstavbě a hájila práva občanů, bydlících v těsné blízkosti případného budoucího vysokého BD o 11NP, které je velmi ohrožuje z mnoha hledisek – naprostý nedostatek parkovacích stání již nyní, doposud bez námi navržené nástavby placeného parkoviště v Gregorově ulici, neprovedeného geografického průzkumu podloží s podzemními vodami (naše domy v blízkém okolí stojí na pilotech, dům je na okraji svahu, který se pohybuje, pohybují se i schody k metru), má dojít k velkému kácení zeleně, včetně likvidace jezírka a podloubí, to je v rozporu s ochranou ŽP, BD Ovčárna má stát na místě stávajících garáží, dojde k úbytku 77 garážových stání, zvýšení hluku, finanční znehodnocení našich bytů, ztráta výhledů, místo toho pohled na panelový dům, investor má MČ poskytnout peníze na školku, kterou lze získat zpět ze 3 MŠ a jedněch jeslí, které rozhodnutím dřívějších zastupitelstev změnily užívání. Dojde ke zhoršení celkovému snížení kvality bydlení, zhoršení soc., zdrav.služeb.
Nakonec po mnoha urgencích Piráti připustili to, že alespoň občané mohli vystoupit. Nicméně nějaké usnesení, které by říkalo, že se Rada pokusí občanům pomoct, tak to už starosta Dohnal nedovolil. Budu to sledovat a tvrdě proti Ovčárně v této podobě bojovat. Jsem zde zcela na straně občanů proti současné Radě, která zjevně projekt chce nechat mlčky postavit. Budu chtít projekt Ovčárna projednat na dalším zasedání.
Následovala nekonečná diskuse k absolutně špatně připravenému rozpočtu, která neskončila ani v 19 hod, kdy podle jednacího řádu končí celá schůze zastupitelstva. Rozešli jsme se tedy znovu po celém dni jednání bez rozpočtu a výhledu, že naše Městská část začne fungovat.
Pátek
Celé dopoledne jsem strávil schůzkami s našimi členy ANO a s občany. Všichni mě zasypáváte spoustou nabídek pomoci a spolupráce, že to ani nestíhám vše odbavovat. Odpoledne jsem vyřizoval všechny ty zprávy a e-maily, co jste mi za poslední dny naposílali. Jsem rád za každou fotku rozbité lavičky či přeplněných košů, které někdo zapomněl vyvést. Vše s kolegy ihned řešíme a opravujeme, zajišťujeme. Takže se nebojte na mě s čímkoli obracet. Jsem tu pro vás!
Chci poděkovat vám všem za to, že mě odebíráte, čtete mé příspěvky, píšete mi a podobně. Moc si toho vážím a budu rád, když tomu tak bude i nadále! Neváhejte se na mě kdykoliv obrátit. Přeji fajn zbytek neděle!