Milí sousedé,
Tak jak jste se vypořádali s novým rokem? První ostrý týden v práci byl pěkný fofr. Ale u mě pozitivní, stihl jsem vše, co bylo potřeba a dokonce i něco navíc. Dnes vás zdravím trošku netradičně s posilovny. Pustil jsem se tenhle týden kromě práce i do shazování přebytečných kil z Vánoc. Na konci května mě čeká první běžecký závod, tak se potřebuju zas dostat do formy A jak se říká „ve zdravém těle, zdraví duch“, tak já si myslím, že na tom je hodně pravdy…

A co se událo na Jižňáku za první lednový týden? Pojďme na to…

Fofr po Vánocích, spousta úkolu a schůzí, v tomto duchu se nesl celý týden.

Pondělí jsme strávili celý den v zasedací místnosti na radnici. Nejdříve porada vedení, kde jsme řešili, kromě spousty provozních záležitostí, hlavně naše 2 velké projekty. Rekonstrukci objektu Sandra (www.bydleni-sandra.cz), kde vznikne bydlení pro 174 rodin. Projekt je náročný, protože jde o rekonstrukci dost staré a navíc výškové budovy, takže pochopitelně na stavbě vznikají stále nové a nové problémy, které je nutné neustále řešit. Snažíme se řídit selským rozumem, aby výsledek byl slušný a nemuseli jsme se za něj stydět, tzn. aby se tam dobře bydlelo, ale zároveň, aby to městskou kasu nestálo nesmyslně moc prostředků a také, aby se zbytečně neprodlužoval termín rekonstrukce a budova mohla sloužit co nejdřív.

Zcela jiné záležitosti řešíme u přístavby křídla ZŠ Chodov , kde se objevily, díky novějším technologiím, možnosti budovu ještě vylepšit do energeticky nenáročné třídy, takže teď zvažujeme, jestli ještě dnes trošku neupravit už dost zastaralý projekt. Když už se staví, tak proč to neudělat teda pořádně tak, aby v budoucnu byla budova maximálně ekologická a levná na provoz.

Na Radě jsme odpoledne schválili rozpočet. Asi vnímáte, že nepatříme mezi nejbohatší městské části. Připravit vyrovnaný rozpočet je docela oříšek. I tak se nám podařilo udržet trend, který jsme zavedli i loni, budeme hodně investovat do zeleně a školských objektů. Osobně to vidím jako hlavní prioritu. Na Jižním Městě mám nejradši to, kolik je tu zeleně a ta už na mnoha místech dosluhuje, není hezká a potřebuje revitalizaci. Starší vnitrobloky jsou vybydlené a ošklivé. To je to, kam chceme investovat. A o školách snad nemusím ani mluvit, naše děti musí být vždy priorita a budovy z osmdesátých let strašně zestárly. Rozpočet budeme ještě diskutovat 16.1. na semináři pro všechny zastupitele a pak bude hlavním bodem na lednovém zastupitelstvu 30.1., takže je možné, že dozná ještě úprav. Podrobně vám o něm tedy napíšu až na konci ledna!

A abychom tyto moje slova naplnily, tak jsme hned na této první radě spustili soutěž na 2 velké školské zakázky. Budeme rekonstruovat varnu ve škole Mendelova a taky výdejnu jídla v Mikulce. Mojí ambicí je zvládnout obě tyto velké investiční akce přes letní prázdniny, kdy školy budou bez dětí. Tak doufám, že se to povede a nebude to zase časový průšvih jako v minulosti, kdy se to nestíhalo.

V úterý jsem měl několik pohovorů na nové lidi do mých odborů. Je super, že se jich teď hlásí docela dost po tom, co jsem o tom začal psát na Facebook. Konečně to vypadá, že naše týmy budou naplněné!

Taky jsem měl pravidelné porady s mými odbory, řešili jsme hlavní roční plán.

Odpoledne jsem měl jednání s ředitelem Institut plánování a rozvoje Prahy – IPR Ondrej Bohac. Řešil jsem s ním hlavně územní změny, které nás nejvíc pálí. To jsou hlavně ty na parkovištích, kde chceme stavět parkovací domy. A taky územní změna na Sandru, kterou chceme co nejdřív zkoladouvat na standardní byty.

Pak jsem měl ještě schůzku s konzultanty na dotace a to nejen na ty Evropské, ale i ministerské, Norské fondy a další. Jak nerad opakuji, jsme chudá městská část, takže se snažím hledat finance, kde to jde. Naštěstí o hodně možnostech někteří neví, některé městské části jsou v tomto líné, tak máme docela šanci na získání dalších peněz na naše investice. Nechci to zakřiknout, takže podrobnosti vám napíšu až to klapne.

Ve středu jsme měli celé dopoledne koaliční jednání. Řešili jsme různé problémy vyplývající ze sumarizace minulého roku. Zjistili jsme, že někteří lidí mají horší účast na komisích a výborech. Jde i o některé lidi od nás z ANO, takže je budeme chtít vyměnit. Nedává smysl, aby do důležitých poradních orgánu tito lidi víc nechodili než chodili a my pak na radě kvůli tomu neměli od komisí a výborů doporučení.

Odpoledne jsme měli představenstvo Jihoměstské majetkové. Tam se postupně daří situaci neustále zlepšovat. Ředitel Adamec udělal obrovský kus práce. Zahrady Opatov máme dnes, co se týče bytů, prakticky naplněné. Zbývá posledních pár volných bytů! Kolegové na zeleni dělají taky skvělou práci, když zrovna nesekají nebo neuklízí sníh tak opravují třeba lavičky. Prostě nikdo se nikde nefláká.

Ve středu jsem taky měl narozeniny, které jsem oslavil sbírkou pro nadaci ŽIVOT 90. Chytlo se toho spousta mých kamarádů, což jsem hrozně rád. Dostal jsem letos mnohem míň lahví alkoholu a mám super pocit, že jsme společně trošku pomohli pár lidem zlepšit život. I díky vám se povedlo vybrat více než 15tis Kč. A proč jsem si vybral zrovna Život 90? ŽIVOT 90 již 29. rokem pomáhá seniorům žít co nejdéle plnohodnotný život v prostředí domova. V centru Prahy provozuje komunitní centrum pro seniory a jejich blízké, své služby poskytuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Senioři navštěvují bezplatné poradny, cvičí, učí se jazyky nebo práci s počítačem. ŽIVOT 90 provozuje linku důvěry Senior telefon, jedinou nonstop bezplatnou linku pro seniory v Česku. Pobytové centrum funguje v ŽIVOTě 90 ve formátu rodinného pracoviště s devíti lůžky a je určeno seniorům, o které se stará rodina. Tuto povinnost za ně dočasně až na tři měsíce přebírá a umožňuje členům rodiny absolvovat například dovolenou či vlastní léčení v nemocnici. Víc než dvacet let instaluje systém tísňového tlačítka, pomocí kterého chrání životy tisíců starých lidí v celé České republice. Tísňová péče ŽIVOTa 90 byla v loňském roce odbornou studií vyhodnocena jako ta nejlepší v ČR.

Ve čtvrtek jsem se zaměřil na projekt vybudování pozemní komunikace, které má propojit kulatý Chodovec s Mírového hnutí. Shodli jsme se na tom, že chceme tento záměr realizovat a že ho považujeme za jednu z priorit. V tomto roce bychom chtěli dokončit projektovou dokumentaci, sehnat finanční prostředky na realizaci a pokud to půjde hodně dobře tak také zahájit realizaci, nejpozději začít realizovat v příští roce.

Ve čtvrtek proběhlo slavnostní otevření informačního centra a představení studie na rekonstrukci vestibulu metra Opatov a vybudování komplexu Nový Opatov – Vytváříme městské centrum. Jde o rozsáhlou lokalitu kolem celé stanice metra, kde za minulého režimu mělo vzniknout přirozené centrum městské části. Po revoluci se však v restitucích rozdali klíčové pozemky, zbylé Praha postupně rozprodala a nebylo možné lokalitu jakkoliv rozvíjet. Postupem času se z Opatova stal brownfield, kterým se v noci občané bojí procházet. Dnes jsme na prahu změny, kdy se nám dlouholetou moderací vztahů restituentů a vlastníků pozemků v lokalitě podařilo najít společnou řeč pro celkový rozvoj území. Vznikla územní studie, která definuje umírněnější projekt, než který dříve investoři chtěli silou tlačit. Kromě kanceláří na Opatově zde vznikne i přes 400 bytů, kterých je v Praze aktuálně obrovský nedostatek. Prostory budou nabízet i restaurace, obchody, velkou vodní plochu a park. Vznikne tak přirozeně plnohodnotné městské centrum kolem stanice metra. A toto je podle nás správný postup rozvoje Prahy. Nestavět byty v polích bez infrastruktury a další veřejné vybavenosti. Ale stavět byty tam, kde logicky a urbanisticky dávají smysl.

V pátek byla finálně předána dokončená elevace KC Zahrada. Elevace se povedla až na podruhé, protože výběr předchozí firmy se nepovedl, bylo dodáno nekvalitní vybavení. Naštěstí se nám povedlo vše napravit a teď už si můžete užít komplexní zážitek při nějakém to představení.

Dopoledne jsem měl s občany, přišlo vás tento pátek tolik, že jsem s vámi strávil i čas na oběd. Ale to mi nevadí, strašně rád poslouchám vaše příběhy a nápady. Nebojte se ke mě objednat – ideálně e-mailem ProkopO@praha11.cz nebo přes mou asistentku.

A o čem jste mi říkali? Nejvíc vás trápí různé druhy výstavby a konzultujeme společně, jaké máte práva, jaké práva má městská část, co musí investor splnit a jak se dá bránit, pokud někdo staví v rozporu se stavebním povolením. Taky jsme řešili žalostný stav silnic a chodníků na starém Chodově v některých ulicích. Zde už máme hotový projekt a budeme aspoň některé z nich letos opravovat. Taky jsme řešili nápady a možnosti na bezbariérové úpravy některých vybraných lokalit, kde by vám to pomohlo.

Zítra máme docela nabitou poradu vedení, kde chci mimo jiné řešit u tu pohotovost, o které mi pořád píšete, takže já si jdu přečíst materiály a připravit se na to.

Budu moc rád, když mi i vy napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem klidný zbytek neděle! A ráno, ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou do nového týdne!!!