Milí sousedé,
dnes vám posílám fotku z vánočního Štrasburku, kam jsme si s přítelkyní udělali výlet. Štrasburk mám rád, je to hrozně zajímavé město, kde se mísí německá “punktlich” kultura s tou uvolněnou, pohodovou francouzskou. V praxi to znamená, že zde v restauraci dostanete úžasné francouzské dobroty s německou rychlostí a precizností. Jen je mi tu smutno z toho, kam to západoevropské země v dnešní době dopracovaly se svou otevřeností a důvěřivostí vůči cizincům. Vánoční atmosféru kazí zástupy po zuby ozbrojených policistů a dokonce vojáků se samopaly. Napětí a strach z loňských neštěstí je tu cítit na každém rohu. Líbí se mi myšlenka volného pohybu a liberálnějšího cestování, ale jak se říká – důvěřuj, avšak prověřuj.

Jsem fakt moc rád, že žijeme v ČR, v Praze, na Jižním Městě, kde je ve srovnání s jinými městy velmi bezpečno. U nás se nemusím bát jít v noci cestou z hospody z metra domů pěšky. Je to obrovské štěstí, Štrasburk je sice nádherné a bohaté město, ale žít bych tu v těchto nekončících bezpečnostních opatřeních a věčném strachu teda nechtěl. Ale dost mezinárodní politiky a pojďme na to, co se stalo v uplynulém týdnu v Praze.

V pondělí jsme měli poradu vedení, kde jsem měl dva složité body. Řešili jsme mé dvě největší investiční akce. Rekonstrukce ubytovny Sandra i dostavba Starochodovské školy jsou dnes v pokročilé etapě realizace, kde vznikají různé provozní problémy.

Víte, že vám o všem píšu a že nic netutlám nebo neskrývám. U obou máme drobné problémy s chybami v projektu, což je u takto velkých staveb celkem normální. Až při realizaci stavby se odkryjí, vykopou a tak podobně různé neočekávané věci. Obě stavby se lehce prodraží a my nyní řešíme co s tím. Problém je v našem napjatém rozpočtu, kde nemáme příliš mnoho rezerv na pokrytí všech problémů. Takže řešíme různé kompromisy a hledáme řešení. Já rozhodně chci obě tyto stavby dotáhnout v takové kvalitě, abychom na ně pak už aspoň 20 let nemuseli sáhnout a plýtvat zbytečně dalšími penězi.

Nechci se spokojit s jakýmkoli flikováním a překrýváním problémů. Svolal jsem za tímto úkolem 2 odborné pracovní skupiny, které navrhnou optimální řešení. Další mojí prioritou je stihnout termíny obou staveb a nedopustit odklady dokončení. Bude mě to asi stát odpočinek o Vánocích, kdy budeme muset některé věci v tomto směru ještě posunout, ale to se holt nedá nic dělat. Na radu zítra chci předložit už konkrétní návrhy jak drobné problémy nalezené v průběhu těchto 2 velkých staveb řešit, takže vás nejpozději za týden budu informovat.

Taky jsme v pondělí dokončili a převzali komplexní opravu střech ZŠ Pošepného nám. Do této velké školy nám roky teklo při přívalových deštích. Situace tam byla opravdu tristní. Když jsem v únoru tohoto roku nastoupil, slíbil jsem ředitelce a rodičům, že oprava střechy je moje priorita. Jsem neskromně pyšný, že jsem to v rekordním čase a již v tomto roce dokázal naplnit. Bohužel se realizace nedala stihnout přes léto, takže rekonstrukce celkem zásadně ovlivnila provoz školy a výuky, za což se naopak všem omlouvám, ale věřím, že to, že do školy již nepoteče, nakonec všichni ocení.

Na Radě jsme také schválili dotační program pro oblast sportu a volného času na rok 2020. Očekáváme, že vyčleníme zhruba 13 miliónů korun sportovním neziskovým organizacím, dále na konání místních sportovních akcí, soutěží, her, závodů ale také na zajištění kvalitního sportovního zázemí pro děti a mládež.

V úterý jsem měl poradu s mými odbory. Snažím se do konce roku ještě stihnout všechny resty, které tu mám. Slíbil jsem několika ředitelkám škol větší opravy v příštím létě a proto, aby se vše podařilo stihnout, je potřeba vypsat tyto zakázky ideálně ještě letos. Bohužel projekty z minulosti byly tak špatně připravené, že jejich oprava zabrala skoro celou dobu, kterou sedím na radnici. Až začátkem prosince se nám to s kolegy podařilo dát dohromady. Takže teď děláme, co se dá, abychom mohli opravy vůbec v létě stihnout. Nerad bych opakoval šlamastiku, která zde byla při rekonstrukci varny ZŠ Pošepného, která se musela jeden rok zrušit a odložit a ani ten další se nestihla včas.

Odpoledne jsme měli na magistrátu výbor pro územní rozvoj, kde bylo snad 200 podnětů. Tím, že Praha rozhodla, že už nebude přijímat další změny územního plánu, se s nimi na poslední chvíli roztrhl pytel. Nicméně, abych pořád jen nekritizoval, tak zde musím magistrátní koalici pochválit a poděkovat předsedovi Petru Zemanovi, který se tohoto úkolu zhostil opravdu dobře. Podněty jsou dobře připravené, okomentované a výbor jich stihne projednat obrovský počet. Díky tomu jsme u mnoha lokalit v Praze v posunu k odblokování výstavby, rozvoje a dostavby tolik potřebné infrastruktury.

Večer jsem pak uspořádal menší posezení pro kolegy z hnutí ANO na Praze 11 jako poděkování za tvrdou práci v tomto roce. Když jsme vzpomínali na uplynulých 10 měsíců, tak jsme se shodli, že se toho stihlo opravdu hodně. Připravíme podrobnou bilanci úspěchů ale i neúspěchů k ročnímu výročí koalice, které bude v únoru.

Ve středu jsme měli široké jednání k parkovacímu domu Brandlova. Naši předchůdci v této lokalitě připravili projekt, který se nám s @Martin Duška moc nelíbí. Za mnoho peněz přináší relativně málo parkovacích míst. Také se nám nelíbí šedé betonové zdi. Dali jsme jasné připomínky, které projektant musí vyřešit předtím, než bychom vůbec uvažovali o veřejném projednávání. Pokud budeme s kolegou s finální podobou spokojeni, svoláme veřejné projednání a pozveme vás k další diskusi. To očekáváme někdy ke konci prvního kvartálu 2020.

Ve čtvrtek bylo zastupitelstvo hl. m. Prahy. To byla zase estráda. Jednali jsme o rozpočtu na rok 2020 a to, jak už je docela zvykem, není žádná sranda. Atmosféru zasedání trošku odlehčila petice podepsaná 1225 podpisy za zachování známého nevěstince Showpark v Holešovicích. Jinak to bylo ale spíše smutné. Současná vláda hlavního města v tomto ohledu podniká kroky, kterým opravdu nerozumím.

Přijde mi například naprosto neuvěřitelné, že koalice v čele s primátorem Hřibem odmítla navýšení financí na zastřešení Spořilovské. Je to klíčová stavba pro Spořilováky i pro nás na Praze 11. Zakrytí Spořilovské je pro nás velmi důležité, jelikož se na ní váže natažení tramvajové tratě na Jižní Město. Koalice to klasicky zamítla a zastřešení Spořilovské tak v příštím roce díky nim opět nebude. Za mě osobně je toto vrchol arogance a pohrdání naší Jihovýchodní částí Prahy. Překvapuje mě to hlasování hlavně u pana primátora i Ládi Kosa, ml., kteří zde bydlí. Čestné výjimky z koalice, kdo hlasovali pro, byly z TOP0 Jiří Pospíšil a radní pro majetek Jan Chabr. Díky alespoň jim za projevenou odvahu, že hlasovali pro a nenechali se strhnout většinou. Budu rozhodně navrhovat v příštích měsících urychlení této stavby a přeřazení prostředků na realizaci této stavby tak, aby se co nejrychleji uskutečnila.

Pokud jde jinak o bytovou politiku, o které koalice dlouhodobě tvrdí, jak je pro ně stěžejní a důležitá, pak nerozumím vůbec tomu, proč na projekty spojené právě s podporou bytové politiky jde naprosté minimum prostředků. Stejně tak se významně sníží investice do městské infrastruktury o desítky miliónů korun. Kam se například poděly finance na provozní úsek trasy metra D (Pankrác-Písnice), pro který ještě v listopadu minulého roku byla vyhrazená rezerva 675 mil. Kč? Investice do metra D v rozpočtu na rok 2020 třeba vůbec není.

Naopak o neuvěřitelných 164 miliónů korun navýšili rozpočet pro sociální granty. To je o 55 % více, než tomu bylo dřív. Dále se v rozpočtu objevily úplně nové položky, např. granty pro rodinnou politiku (28,8 mil. Kč) nebo granty pro doplňkovou síť sociálních služeb (45 mil. Kč). Proč by mělo město rozdávat o tolik více peněz, když samo potřebuje investovat do důležitých věcí, jako je právě bydlení nebo infrastruktura?

Teď nechci znít tak, že se stavím proti jakýmkoliv novým nápadům. Naopak. Upřímně se mi některé nové nápady v rozpočtu pro rok 2020 líbily, ale nic to nemění na faktu, že je celkově tento rozpočet ve srovnání s minulými léty dost přeházený. To není vůbec dobré z toho důvodu, že se tím musí mnoho dříve rozdělaných projektů pozastavit, odsunout nebo úplně zrušit. Viz příklad právě Spořilovské. Ale takových důležitých projektů, které se díky koalici odsunou na druhou kolej, by se našlo více.

Aby se našlo alespoň něco pozitivního, tak se nám podařilo vyhádat 10 miliónů korun navíc pro Prahu 11 na vyrovnání minulosti s restituenty. To jsou peníze, o které se s námi 30 let již tyto rodiny soudí. Jsme vůbec první vláda v porevoluční historii, která se tomuto problému opravdu plně věnuje. Díky této pomoci z Magistrátu budeme schopni tyto historické spory konečně a finálně urovnat!

Vzhledem k tomu, že se čtvrteční jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy protáhlo až do ranních hodin, jak už není vůbec výjimečné, byl pátek pak dost krušný. Vstal jsem brzy, abych měl čas na vás, jelikož na mě čekalo několik návštěv občanů a taky vyřizování vašich dotazů.

Na závěr bych ještě připomněl jednu pozitivní zprávu pro Prahu ale hlavně i naše Jižní Město – totiž, že se podařilo konečně posunout novelu zákona o pozemních komunikacích, a tak se již velmi brzy budeme moci začít zbavovat odstavených autovraků z našich ulic. To doteď nebylo možné, protože zákon definoval odtažitelný vrak jako auto, kterému chybí zásadní součásti, a tak auto s rozmlácenými skly a prázdnými pneumatikami, které na ulici stálo roky, ale mělo pod kapotou motor, nebylo možné odtáhnout. Jakmile začne platit tento zákon, na který jsem dlouhé měsíce apeloval, budeme moci odtahovat auta, které mají již nějaký čas propadlou technickou. To nám na tyto vraky dá konečně legální páku.

Tak a to je snad vše podstatné za minulý týden, pokud jsem nic nezapomněl… Jdu si zase prostudovat materiály. Tento týden mě toho čeká zase spoustu.

Budu zároveň moc rád, když mi i vy napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno, ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou!!!