V letošních volbách kandiduji na starostu Prahy 11. Mám pro Jižní Město jasnou představu toho, co bych u nás chtěl realizovat. Stručně vám o své vizi povím v následujících bodech.  Můžete si také stáhnout naši volební brožurku. 

Budu zároveň rád, pokud máte jakékoliv vlastní nápady a podněty, abyste mi o nich napsali. Jsem jediný politik v Praze, který denně komunikuje s občany, a odpovídám na zprávy úplně všem. Napište mi buď na email prokopO@praha11.cz nebo na mé facebookové stránce.

 • Řešení problematického parkování

Není žádné tajemství, že se u nás nedá pořádně parkovat. Ano, jistě, člověk vždy najde místo, kde auto zaparkovat, pokud si dá tu práci a 15 minut jezdí kolem sídliště. Musí pak ale jít kdoví jak dlouho pěšky domů. Takhle by to být nemělo. Obzvláště naši starší spoluobčané by neměli být nuceni každý den tohle absolvovat a mrzí mě, že tento problém radnice neřeší a místo toho naši městskou část dále zahušťuje bez ohledu na parkovací místa. 

Naštěstí existuje řešení. Respektive ne jedno, ale více možných způsobů, jak bychom to mohli řešit. Velký problém u nás je to, že mnoho parkovacích stání našim sousedům zabírají lidé, kteří přijíždí kvůli práci (třeba ze Středočeského kraje). Nechávají auta v ulicích v okolí metra nebo blízkosti jiných zastávek. Zabírají tím tak prostor těm, kteří na Jižňáku skutečně žijí. Musíme lidi dojíždějící za prací motivovat k tomu, aby nechávali svá auta na okrajích Prahy v P+R parkovištích. Ty je samozřejmě třeba dále stavět, protože jich není dost.

Další způsob je stavba lehkých jednopatrových parkovacích domů. V současné době máme na Praze 11 hned několik parkovišť, kde bychom mohli postavit jen jedno nebo třeba dvě další patra. Tím, že by se jednalo pouze o maličký parkovací dům, tak bychom sídliště zbytečně nezahustili a zároveň bychom zvýšili kapacitu těchto parkovišť o desítky míst. Parkoviště, kde by tohle šlo provést, jsou například v ulicích Gregorova, Vojtíškova a podobně.

Jako bývalý místostarosta pro správu majetku jsem dokonce tyto plány už připravil, jak vidíte níže na vizualizacích. Současná vláda v nich nijak nepokračovala, ačkoliv ode mě měli všechno k dispozici. Pokud mi svěříte vaši důvěru ve volbách, rád to pro vás zrealizuji.

 • Prodloužím lékařskou pohotovost a rozšířím její činnost

Praha 11 je jediná městská část, která má svou vlastní lékařskou pohotovost. V určitou chvíli hrozilo, že ale nebude její činnost kvůli financím prodloužena. Zasadil jsem se o to, aby zůstala otevřená a funkční pro naše občany. Pokud mi v letošních volbách svěříte vaši důvěru, rozhodně pohotovost nejen nadále prodloužím, ale ještě ji rozšířím!

Trápí mě totiž třeba to, že Jižňák nemá pohotovost pro děti. Lidé musí jezdit do nemocnice v Krči, kde čekají klidně i řadu hodin, než na jejich dítě přijde řada. Odjíždí pak zpátky domů až hluboko v noci. Když jsem mluvil s občany v ulicích, vyprávělo mi tento příběh více rodičů, takže to skutečně není výjimečné. Rád bych tento problém vyřešil rozšířením naší polikliniky v Šustově ulici (nejen) o dětské lékaře.

 • Snížím vám daně z nemovitosti

Vzhledem k tomu, jak těžká doba nastala kvůli inflaci, energiím a předchozí covidové krizi, má teď mnoho našich spoluobčanů problém finančně vyjít. Je naprostý nesmysl, že se jim hlavní město a Praha 11 nesnaží v této situaci pomáhat. Naopak se v Praze vše zdražuje, stočné, vodné, odvoz odpadů a podobně. Pokud se dostanu na radnici, rozhodně chci lidem pomáhat. Třeba právě i tím, že snížím daň z nemovitosti!

 • Pořádek a pravidelný úklid v ulicích

Odpadky, nečistoty a neudržované ulice kazí život nám všem, kteří tu žijeme. Neskutečně mě štve, když politici tuto “základní věc” ignorují. Dlouhodobě je pořádek v ulicích moje priorita a snažím se ho aktivně pomáhat udržovat v úzké spolupráci s městskou firmou Jihoměstskou majetkovou, a.s. Tuto společnost jsem jako místostarosta pomáhal dát dohromady a “opravit jí” po předchozích vládách, které ji zanechali v hrozném stavu. 

Pokud mě sledujete na sociálních sítích, pak také víte, že každý týden řeším podněty občanů a nechávám co nejrychleji odklízet nepořádek, umývat zastávky ale i opravovat lavičky a podobně. Dokonce i poté, co jsem byl odvolán z funkce místostarosty, jsem v tom neustal a stále to dělám. Jako starosta budu dbát na to, aby vše fungovalo, jak má.

 • Zajištění bezpečnosti a odstranění temných míst

Považuji za naprosto samozřejmé, že by se občané měli ve své vlastní městské části cítit bezpečně a dobře. Nesmí se dít, aby se někdo třeba chodil bát večer sám domů. Stydím se za naši radnici, když pomyslím na to, že ještě dnes existují temná místa, která jsou třeba trochu zarostlá křovinami a kde se scházejí bezdomovci nebo jiná podivná individua. V průběhu svého působení jsem řadu těchto míst nechal zrenovovat nebo upravit. Stále ještě jsou ale další, které potřebují to samé. Slibuji, že se o ně postarám a zajistím pro Jižní Město maximální bezpečí.

 • Žádné hloupé zahušťování sídliště novými stavbami

Pravda je taková, že v Praze byty chybí. Naše děti nebo dokonce vnoučata jen horko těžko shánějí místo, kde se usadit. Kvůli nim podporuji stavbu nového bydlení, ale stavba NESMÍ být pro sídliště na obtíž. Velký hřích, kterého se historicky dopouštěly naše předchozí vlády, byl právě v hloupém zahušťování Jižňáku, aniž by řešily cokoliv kolem.

Pokud se má něco stavět, pak to musí mít hlavu a patu. Nesmí to připravit naše spoluobčany o parkování, nesmí to vymýtit veškerou přírodu a musí se vždy myslet na občanskou vybavenost. Jižní Město potřebuje školky, obchody, kavárny, kulturu a zábavu. 

Především ale soukromé společnosti VŽDY musí jednat s lidmi, které v dané lokalitě nyní žijí, o tom, co na přilehlých pozemcích plánují stavět. Nemůže se nikdy stávat, že si developeři nebo investoři za zavřenými dveřmi něco domluví s radnicí, plácnou si a pak si namastí kapsu, zatímco obyčejní lidé sledují, jak jim kolem domu začínají jezdit buldozery.

Jestli jste mě sledovali v minulosti, pak víte, že jsem se všemi investory a developery vždy důrazně vyjednával o tom, že kromě občanské vybavenosti a ideálně také zkrášlení okolí (fontány, lavičky apod) musí jakákoliv stavba být dopředu projednána s místními.

 • Dostatek míst pro jihoměstské děti na MŠ a ZŠ

Lidé, kteří na Jižňáku žijí, a jejich děti musí být upřednostňováni při zápisu do mateřských a základních škol před ostatními. Chápu, že je v Praze a možná i Středočeském kraji nedostatek škol, ale my se musíme postarat především o vlastní lidi. Nemůže se stávat, že jihoměstské děti budou nuceny dojíždět do školy daleko přes půlku hlavního města.

Je to smutné, ale někteří občané odjinud dokonce platí za to, aby si na chvíli mohli “půjčit” trvalé bydliště na Jižním Městě pro své dítě, zapíšou ho do místní školy a dál v klidu žijí jinde. Musíme takovým praktikám zamezit. Zavedeme přísnější kontroly toho, kde rodina opravdu žije, a samozřejmě budeme také více investovat do rozvoje současných škol, které máme. 

 • Dokončit bydlení v ubytovně Sandra a Hotelu Opatov

Rekonstrukce ubytovny Sandra a Hotelu Opatov je jedna z mých velkých priorit. Oba tyto objekty poskytnou bydlení stovkám jihoměstských rodin ale i policistům, hasičům, učitelům, zdravotníkům a jiným důležitým profesím. Jako starosta projekty dokončím, ale slibuji, že nebudou otevřeny novým obyvatelům do té doby, než se kompletně vyřeší parkování v lokalitě. Rozhodně sem nemůžeme nastěhovat nové lidi, dokud ti stávající nemají, kde parkovat.

Jako místostarosta jsem několik let na těchto projektech pracoval a pokud bych nebyl odvolán, již by toto všechno bylo připraveno a stěhovali by se tam první nájemníci. Současná vláda Prahy 11 tuto stavbu zamrazila a vyhazuje obrovské peníze za to, že se nepokračuje. Čtěte více informací v článku o Sandře.

 • Opravit pochozí zónu Háje

Po takřka třiceti letech od revoluce jsem ve funkci místostarosty pochozí zónu Háje získal zpět do vlastnictví městské části. Díky tomu ji má Praha 11 nyní plně pod kontrolou a může ji volně rekonstruovat. Současná Pirátská radnice s tím ale nic nedělá a to je velký průšvih, protože objekt je zchátralý, zatéká do něho a hrozí tu veliké riziko, že ho statik dříve nebo později bude muset z bezpečnostních důvodů zavřít. Podobně jako se to stalo na zastávce Budějovická.

Musíme s tím nutně udělat něco dříve, než k tomu dojde. Nemusíme přece čekat, až nastanou problémy. Pojďme to řešit, dokud máme čas. Jako starosta se postarám o kompletní opravu pochozí zóny.

 • Dokončit centrální park Prahy 11

Praha 11 si zasluhuje takový centrální park, kam budou moci s dobrým pocitem chodit rodiny na procházky, maminky s kočárkem nebo mladí lidé na rande. Udělám všechno pro to, aby náš park byl krásné místo.

 • Znovu otevřít restauraci Pavlovín

Restaurace Pavlovín se nachází v blízkosti dětského hřiště a dříve sloužila místním rodinám a maminkám, které zde mohly sobě i svým dětem koupit studené pití v letním horku. Naneštěstí restaurace nyní nefunguje, což je pro naše sídliště obrovská škoda. Chceme po volbách tomuto podniku umožnit další provoz.

Tím ale samozřejmě nekončíme! Program průběžně s kolegy sestavujeme a brzy zde napíšu kompletní seznam.

Věřím, že v pozici starosty dokážu zúročit deset let zkušeností z komunální politiky a zároveň navázat na mé předchozí úspěchy a projekty. Od roku 2014 se mně a mým kolegům povedlo mnoho dobrého, přečíst si o tom můžete zde. Je ale spousta dalších věcí, na kterých je třeba na tom našem skvělém Jižňáku zamakat. Nezklamu vaši důvěru.

P.S. Mrkněte taky na moje video, kde některé z těchto věcí představím.

Zde najdete oficiální materiály k volbám 2022:

 1. Brožura s kandidáty hnutí ANO pro Prahu 11 s naším programem
 2. Brožura s kandidáty hnutí ANO pro Prahu 11 s naším programem (ve Vietnamštině)
 3. Brožura pro volby do magistrátu hl.m.Prahy