Dnes si připomeneme jeden z našich bezpochyby nejvýznamnějších svátků, vznik samostatného českého státu. Dokážete si představit, že jen před několika generacemi naši předci neměli vlastní suverénní stát? Vždy přemýšlím nad tím, jak samozřejmé to pro nás dnes může být, ale jak ohromný dar to vlastně je.

Po rozpadu habsburské monarchie a konci první světové války se náš národ spojil a v čele s panem prezidentem Masarykem si vydobyl nejen svobodu ale i funkční demokracii. To vše díky roky trvající velké odvaze, spolupráci a optimismu. Mysleme na to.

V současné době mnoho z nás propadá negativnímu myšlení, to se dá pochopit. Těžká doba a rychlé změny kolem nás vyvolané světovou pandemií na nás kladou velké nároky. Ať se děje cokoli, věřím, že je důležité, abychom si vždy zachovali pozitivní přístup k věci. T.G. Masaryk řekl: „Dobrého je v řádu světa víc; ale to zlé člověk cítí silněji.“ Tak se zkusme v nadcházejících dnech volna zaměřit na ty hezké věci kolem nás, vztahy s rodinou a naši psychickou pohodu.

Z jedné mé poslední procházky kolem Pražského hradu jsem blejsknul toto foto s vědomím, že poslání Masarykových slov je nadčasové a můžeme si je vzít každý k srdci. Přeji vám všem krásný sváteční den.