Ahoj sousedé,
další horký týden je za námi. V pondělí jsem se vrátil z příjemných alpských teplot rovnou do rozpálené Prahy, kde teploty dosahovaly 35°C a stále stoupaly. Pokud jste stejně jako já museli celý týden strávit v kanceláři bez klimatizace, asi víte, o čem mluvím. Pro nás je to těžké, ale mnohem hůře tuto klimatickou změnu snáší příroda a zvířátka kolem nás. Ti, na rozdíl od nás, si nedokáží pomoci sami.

Musíme zakročit a pokusit se zachránit, co se dá. Celý týden jsme na Praze 11 makali, abychom s tím alespoň něco udělali.

O pomoc mladým stromkům se pokusila Jihoměstská majetková, a. s., která na začátku týdne rozmisťovala zavlažovací vaky, aby stromkům byla poskytnuta alespoň částečná vláha, kterou potřebují pro svůj další růst. Tento čin přinesl první úspěchy a stromky se opět zazelenaly, jako například Liriodendron u Zahrad Opatov, kterému po instalaci narostlo nové listí. Skoro zázrak řeknete si. Vděčnost patří také kolegovi Ing. Vyskočilovi, vedoucímu odboru životního prostředí, kterému se podařilo domluvit spolupráci s místními hasiči a během týdne bylo zalito několik našich parků. 🚒

Musím říct, že lidé pracující v integrované záchranné službě to nemají teď vůbec jednoduché. I já sám jsem musel tento týden strávit pár hodin v nemocnici a ten frmol kolapsů z horka, který tam zaměstnanci zažívají každý den, je obrovský. Naštěstí to zvládají perfektně, profesionálně a s úsměvem, i když i oni jsou zmáčení potem. Profesionálové každým coulem. Lidé, kterých bychom si měli opravdu za jejich práci vážit. To je jeden z důvodů, proč chceme na Jižním Městě, co nejrychleji přestavět Ubytovnu Sandra, abychom mohli těmto „andělům v bílém“ a dalším, kteří nás chrání a pomáhají nám, poskytnout alespoň trochu služné zázemí, do kterého se mohou po náročném pracovním dni vrátit.

Nicméně podle odborníků, jsou na tom nyní nejhůře drobní živočichové, jako jsou například ježci, kteří nemají nejmenší šanci ujít kilometry k nejbližší vodní ploše. A tady jste mě opravdu dojali svými příspěvky na Facebook. Je neuvěřitelné, kolik z Vás se o tyto malá stvoření stará a pomáhá jim. Celý týden dostávám fotografie mističek s vodou, které umisťujete kolem svých bydlišť, aby se tato zvířátka mohla v klidu napít, a díky tomuto dobrému počinu, přežít. Jsem nesmírně hrdý, že na Jižním Městě žije tolik občanů, kterým není lhostejné životní prostředí. To je paráda. Já osobně bych si přál, aby na Praze 11 bylo vysázeno více stromů a instalováno více vodních prvků. Radnice to na některých místech už buduje, ale já chci prosadit, aby to šlo rychleji a ve větším počtu.

Dále se nám podařilo dokončit testování elektro multikár na svoz odpadkových košů. Auta se skvěle osvědčila. Jednak se s nimi dobře manipuluje, jsou obratná a krásně projedou tam, kde mají, ale nejdůležitější je, že neprodukují vůbec žádné škodliviny. Obrovskou výhodou je také jejich neslyšná jízda. To je přesně to, co potřebujeme mezi naše paneláky, dětská hřiště a do parků. Aby vývoz košů byl pro nás všechny, co nejméně otravný. Nová elektro auta chceme pořídit ještě letos. Díky levnějšímu provozu bude možné v některých lokalitách i navýšit četnost svozu a měl by se tak vyřešit i problém s přeplněnými koši.

Dalším úspěchem, který se tento týden povedl, hlavně díky starostovi Ing. Jiravovi, je ten, že byla dokončena rekonstrukce prostor s lékařskými ordinacemi v ulici Hviezdoslavova. Spousta z Vás nám už psala, že chválí nový vzhled lékařských ordinací, tak snad pro Vás bude nepříjemná cesta k lékaři o něco snesitelnější. Tedy doufám, že ji raději nebudete potřebovat, ale pokud ano, mrkněte se, jak je to tam nově hezké!

Kromě toho se nám tento týden podařil další velký milník v pražské veřejné dopravě. Konečně se i odbavování pasažérů posouvá do 21. století. Díky nové aplikaci Lítačka budete moci již během pár týdnů platit jízdné kromě kupónu na plastové Lítačce, SMSkou přes mobilní aplikaci Lítačka, také propojením Lítačky přímo s Vaší platební kartou a prokazovat se tou. Pro město je to skvělé hlavně u jednorázových lístků, které si dnes lidé velmi hojně kupují přes SMS. Bohužel z každé SMS, město odvádí hodně peněz zprostředkovateli a operátorům. Když si budete lístek kupovat přes aplikaci v mobilu, bude to nejen jednodušší pro Vás, ale městské dopravě zůstane podstatně více finančních prostředků, které pak může investovat třeba do rozšíření signálu v metru nebo klimatizací do dopravních prostředků. Což jsou 2 prosby, o které mi ve spojení s MHD často píšete. Nová aplikace Lítačka už je dostupná pro iPhone a Android v jejich oficiálních obchodech s aplikacemi – můžete ji vyzkoušet!

Takže, jak vidíte my v ANO, se neválíme u vody, ale makáme i teď v létě a v tomto horku, abychom se společně všichni tady měli líp. Jelikož horka zatím nepolevují, prosím, myslete dál na naše čtyřnohé a okřídlené sousedy a pomáhejte jim dál přežít. Přejme si, ať konečně pořádně zaprší a do té doby se pokusme společně v rámci sil nás všech té přírodě u nás na Jižním Městě pomoci.

Jo a budu rád, když se na mě s čímkoli obrátíte. Jsem hrozně rád za jakékoliv Vaše nápady či náměty!