Ahoj sousedé,
dnes Vám posílám pozdrav z německého města Günzburg z nejbližšího Legolandu, kde trávím tento víkend se svým synkem Oliverem. Kostičky Lego miluji již od svého dětství. Stále ve mně dřímá kousek malého kluka. Když jsem byl ve stejném věku jako on, vzala mě moje babička také do Legolandu v Dánsku, a protože na tento výlet s radostí vzpomínám, chtěl jsem stejný zážitek dopřát i svému synovi.   

Doufám, že jste také měli fajn víkend a teď se pojďme podívat na to, co se za poslední týden podařilo u nás na Jižním Městě a v celé Praze. A že toho bylo opravdu mnoho!

V pondělí se podařilo schválit poslední dokumenty, které byly potřebné ke spuštění dalšího rozšíření Lítačky v MHD.  Díky tomuto kroku se budou moci opustit papírové kupóny nebo plastové kartičky. K prokázání platné jízdenky Vám bude stačit jen Vaše platební karta, nebo dokonce jen mobilní aplikace. Asi se řeknete, co je na tom… v mnoha městech to už roku funguje. Jasně! Ale zkuste to zavést v Praze, ve které jezdí víc dopravních prostředků než v kdejakém kraji, a kde se musíte nejdříve vypořádat s kauzou OpenCard a se spoustou nevýhodných smluv… Ale po čtyřech letech, co jsme na radnici, se nám díky týmové práci všech kolegů a hlavně díky paní primátorce Krnáčové povedl udělat opravdu kus dobré práce. Tímto krokem se pražské MHD posouvá do 21. století i v odbavování pasažérů.   

Malý zázrak se odehrál v úterý, kdy se nám konečně podařilo zajistit odtažení vozidla Škoda Favorit 136 z ulice Matúškova.  Na tento automobil jste mě upozorňovali přes dva měsíce. Stále přibližně 1,5 metru od obrubníku a navíc téměř v křižovatce, čímž tvořilo překážku na pozemní komunikaci. Při snaze donutit úřady, aby tento automobil odstranil, jsem narážel na nejasnou legislativu. Nakonec se nám povedlo vozidlo odstranit ve spolupráci s Policií ČR.  To zvedlo vlnu dalších zpráv, kde mě od úterý informujete o dalších vozidlech, které zabírají na Jižním Městě tolik ceněná parkovací místa a v horším případě tvoří překážku na komunikaci. S kolegyní jsme se rozhodli se stát „lovci vraků“ a postupně se budeme snažit je odstranit, hezky jeden po druhém. Věřím, že se nám společně povede Jižní Město alespoň vyčistit od vraků. Bohužel jsme svázáni složitou a zbytečnou legislativou, která odstranění vozidla hodně ztěžuje a prodlužuje. Proto společně s našimi pražskými poslanci v čele s Patrikem Nacherem pracujeme na novele zákona, která by měla odtahování autovraků výrazně zrychlit. Držte nám palce!

V úterý byl také přestaven projekt EkoLogis – Jezdím čistě.    Projekt uleví přeplněnému centru a zlepší stav ovzduší. Je určen převážně pro tisíc provozoven s trvanlivými produkty, které se nacházejí na území Pražské památkové rezervace. V současnosti probíhá dotazování obchodníků a majitelů provozoven. Uvidíme, jak bude plánování projektu pokračovat v dalších jeho fázích.

V polovině pracovního týdne bylo myšleno převážně na zeleň v našem okolí. Jihoměstská majetková, a. s., umístila další zavlažovací vaky. Tentokrát pomohla stromkům v parku Jurkovičova, který tvoří biokoridor mezi Jižním Městem a Milíčovským lesem.    V tomto horkém počasí jsou stromky vděční za každou kapku vody. Od teď však budou mít vody dostatek a mohou se zas plně věnovat obšťastňování okolí svou zelenou korunou. Víte ještě o nějakém stromě, který by v tomto horkém počasí potřeboval pomoct?  

U práce Jihoměstské majetkové, a. s., ještě chvilku zůstaňme, protože v tomto letním období mají její zaměstnanci mnoho práce. Teď se pustili do čištění všech hřišť s umělým povrchem ve správě naší městské části. Kolegové odstraňují nečistoty a doplňují písek, aby se hřiště mohlo i nadále řádně využívat. Aby prostě byla hřiště čistá a opravená dříve než se naše děti vrátí z prázdnin. 

Ve čtvrtek se přijela podívat i delegace z magistrátu v čele s Patrikem Nacherem na ubytovnu Sandra.  Spolu s našimi radními si prošli několik pater a shodli se, že je potřeba ubytovnu co nejdříve zrušit a pustit se do rekonstrukce. Podle našich plánů by měla ubytovna skončit na konci tohoto roku. Mezitím radnice vybere firmu, která celý dům přestaví na ubytovací jednotky pro mladé, seniory, učitele, hasiče, lékaře a vůbec pro všechny, kteří potřebují a chtějí bydlet u nás na Jižním Městě. Navíc v domě vznikne společenský sál, kde se budou moci pořádat Zastupitelstva, plesy a jiné společenské akce. Já se hlavně těším, až se našim sousedům, kteří bydlí v okolí ubytovny, uleví od neustálého rušení nočního klidu  demolování aut a jiného majetku.

Ani v pátek přes úmorná vedra jsme nezaháleli a pustili jsme se do zkulturnění Milíčovské aleje. Byly vyřezány nálety, zlikvidovány pařezy a vyčištěny komunikace pro pěší i cyklo nadšence.    

Od poloviny července je spuštěn projekt, ve kterém se i Vy občané může podílet na zlepšení orientačního a navigačního systému města.    Výsledkem bude jednotný a přehledný navigační systém v ulicích města i ve veřejné dopravě. Na začátku ledna 2019 bude veřejnost seznámena s výsledkem analytické části. Ve stejném období bude zahájen schvalovací proces.

Na závěr mého dnešního reportu bych Vás rád pozval do Domova pro seniory Chodov, kde se 8. září uskuteční již IV. Donovalská zahradní slavnost.      Je zde připraven bohatý kulturní program, který pamatuje i na děti. Přijďte si užít vystoupení zpěváka Michala Malátného nebo zpěvačky Magdy Malé. Děti se mohou těšit na výtvarné dílny nebo na divadelní představení. Bližší informace se dají dohledat na webové stránce. Doufám, že se s Vámi potkám a užijeme si další zajímavý den.

Posílejte další Vaše podněty, ať už ty, které Vás trápí nebo ty, které Vás potěšili.   Už teď se těším a další neděli se sejdeme u dalšího reportu. Posílám všem pozdravy z německého Legolandu a užívejte příjemné neděle.