Ahoj sousedé,
Pomalu se nám blíží konec prázdnin. Pro mě tedy to nejsou žádné prázdniny, spíše jim letos říkám „plniny“. Jsem rád, že se mi daří alespoň o víkendu na chvilku vypnout. Tenhle víkend jsme jeli se synem za mojí babičkou na chatu, kterou kdysi s dědou vlastníma rukama postavili v údolí Kocáby, kousek od Štěchovic u Vltavy. Babičce letos bylo 80 let Oliver ji zbožňuje, ona umí skvěle rozmazlovat, před 30ti lety rozmazlovala mě, dnes Olivera  Poslední srpnový víkend se tady u nás v chatové osadě Lousiana už mnoho desítek let tradičně koná velký volejbalový turnaj o pečenou husu a k tomu se vždy pořádá dětský den plný her   . Právě na ten s Oliverem každý rok jezdíme. A tenhle víkend jsme si to zase pořádně užili! Ale pojďme se podívat co se děje na Jižním Městě. Je toho zase požehnaně!

V pondělí byla zveřejněna reportáž Praha TV o objektu Sandra . Musím říct, že jsem z některých vašich reakcí byl docela v šoku. Objekt budeme brzy zrekonstruovat a vzniknou v něm ubytovací jednotky od malých garsonek až po 4+kk, které budou určeny pro mladé, učitele, policisty, hasiče, zdravotníky, seniory a některé jednotky budou uzpůsobeny pro obyvatele s handicapem. Nevím, kde se vzaly fámy o tom, že zde vznikne ghetto nebo že se zvýší kriminalita. Respektive vím, někteří naši političtí oponenti, kteří nepřejí nám, ale ani obyvatelům Jižního Města se snaží demagogicky chystanou přestavbu napadat. Spousta spoluobčanů si stěžuje na současný stav objektu a jeho obyvatele. My chceme objekt zrekonstruovat a vybudovat zde bydlení pro všechny, kteří pomáhají nám všem. Pokud jste reportáž ještě neviděli, mrkněte se na ní zde.

Na začátku týdne se v podchodu Türkova objevila zvláštní podpěra, která většinu z Vás znepokojovala. A upřímně se Vám nedivím. Nedalo mi to a obrátil jsem se na TSK, která vykonává správu jak podchodu, tak i komunikace nad ním. Ti provedli prohlídku a konstatovali, že podchod není v havarijním stavu. Pouze tam došlo k narušení měkké výztuže. Byl jsem ujištěn, že podchod je navržen na rekonstrukci a něž k ní dojde, může být i nadále využívám. Nemusíte tak mít strach podchod využívat.  

Rok se s rokem sešel a máme tu opět možnost zapojit se do projektu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“.   Vedení městské části provede šetření a vytipuje oblasti, které potřebují nejvíce uklidit. Pojďte se mnou a mou rodinou pomoci okolní přírodě od nepořádku, který tam zanechali naši nepořádní spoluobčané  . Jihoměstská majetková, a. s., na tuto akci poskytne dar ve formě kontejnerů na nasbírané odpadky zdarma. Já se ženou této akce účastním už několik let po sobě. A vždy nasbíráme desítky pytlů odpadků a různého nepořádku a vždy máme skvělý pocit z dobře odvedené práce. Přijdete za námi 15. září do lokalit, o kterých Vás budu brzy informovat, a vyčistěme spolu naší okolní přírodu? Doufám, že se při této příležitosti potkáme!!

Ve středu byly dokončeny opravy a úklid pod lávkou Bajkonurská. Toto území bylo intenzivně znečišťováno holuby   , kteří zde za krátkou dobu stihli udělat pěknou spoušť. Tomu je, ale teď konec. Na spodní části lávky byly Jihoměstskou majetkovou, a. s., nainstalovány ochranné sítě, které holubům již neumožňují se zde zdržovat. Oblast byla také řádně vyčištěna. Jestli znáte jiné místo na Jižním Městě, které má podobný problém, prosím, informujte mě a já Váš podnět předám na příslušná místa k řešení. Tuhle akci jsem zařídil na žádost vašich četných stížností. Pokud máte i vy v okolí nějaký nepořádek o kterém třeba městská část dnes neví, napište mi o tom prosím!

Od čtvrtka si v KC Zahrada užijete kulturní akce v novém prostředí. Byla totiž dokončena jeho elevace. Pokud snad nevíte co to je elevace (přiznám se, že jsem to taky nevěděl, když jsem se s tímto nápadem setkal poprvé:-)), tak je to mechanismus, díky kterému se vysunou židličky v pódiu výše od předu dozadu, tak aby i ti v zadních řadách dobře viděli. V rámci níž se zrenovovalo pódium a pořídily se zbrusu nová sedadla. Při plné kapacitě sál pojme až 114 kulturních nadšenců malých i velkých, kteří si zde mohou užít bohatý program centra. Navštivte KC Zahradu a posuďte sami její novou image. Snad budete nadšeni stejně jako já. 

Za jeden z největších úspěchů tohoto týdne považuji informaci, že v pondělí bude spuštěna nová mobilní aplikace PID Lítačka (PID je zkratka Pražské Integrované Dopravy). Tento dlouho připravovaný projekt byl dotažen do zdárného konce. Obyvatelé a návštěvníci Prahy a Středočeského kraje budou od teď cestovat městskou hromadnou dopravou a příměstskou dopravou jednodušeji. Každý cestující bude mít několik možností, jak prokazovat zaplacení jízdného. Stále bude fungovat zelená karta Lítačka, ale nově bude moci být využita In Karta Českých drah nebo dokonce bezkontaktní bankovní karta. Už nebudete muset chodit pravidelně k validátorům, abyste si aktivovali svůj kupón, ale budete to moci udělat z pohodlí domova přes internet. Od pondělí poběží nové webové stránky Lítačky s e-shopem, kde si budete moci koupit třeba roční kupon, který vám hned začne fungovat!    

Do správy městské části byla předána některá parkoviště na území Jižního Města. Jejich údržba byla svěřena Jihoměstské majetkové, a. s., která se toho velmi dobře zhostila a každou sobotu provádí úklid jednoho parkoviště. Minulý týden to bylo parkoviště Benkova a tento týden si vytáhlo šťastnou kartu parkoviště Plickova, Hviezdoslavova – u Alberta,Gregorova – u Koliby, Vojtíškova – naproti OC Slunečnice. A ještě pro úplnost uvádím, že každý čtvrtek probíhá úklid komunikací, které jsou ve správě městské části.

A nakonec mám pro vás možnost přivydělat si a udělat dobrý skutek! Vzhledem k tomu, že za 6 týdnů tu máme volby, chtěl bych Vás požádat, zda byste se jich nechtěli aktivně zúčastnit jako členové volebních komisí a pohlídat tak férovost volebního výsledku. Zatím se nám nepodařilo najít dost členů a pokud se to nepovede z řad dobrovolníků – budou do komisí muset přijít úředníci, kteří tak přijdou o volný víkend! Pro dobrovolníky je připraveno 1300-2000 Kč odměna za ty 2 dny v komisi. V případě zájmu, mě neváhejte kontaktovat! Máte čas k přihlášení do konce srpna! Napište mi buďto zprávu tady na Facebooku, nebo na e-mail praha11@anobudelip.cz !  

Teď Vám již popřeji jen krásný zbytek neděle a ještě příjemnější pracovní týden.