Novela stavebního zákona, kterou připravil pirátský ministr Bartoš a Ministerstvo pro místní rozvoj, může zhoršit situaci v celém českém stavebnictví. Kritizují ji odborné skupiny, svazy, spolky, asociace, komory, velká města, Svaz měst a obcí České republiky a mnozí další. Panu ministrovi se podařilo svým nekvalitním návrhem spojit všechny ty, kteří dříve stáli proti sobě.

„Zpracování této novely připomíná přípravu oběda bez kuchaře,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu a plánování hlavního města Prahy.

Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města pro územní plánování za Starosty, dokonce řekl, že „ministr Bartoš a jeho lidé způsobili České republice škodu již tím, že na přípravě takto nekvalitní novely stavebního zákona spotřebovali energii na počítačích v ministerských kancelářích. Protože to, co připravili, je horší než to, co bylo a je.“ 

A nejsou zdaleka sami. Jak jsem už psal, různorodá sdružení a uskupení napříč odbornou veřejností nyní sjednotil odpor k nekvalitnímu návrhu. A rádi by to Ivanu Bartošovi řekli do očí. Jenže on před konfrontací opakovaně utíká.

Utekl ze semináře v Poslanecké sněmovně (údajně proto, že nečekal, že se na něm stavební zákon bude projednávat). Na vypořádání připomínkového řízení ani nepřišel a svým úředníkům nedal žádný mandát jednat (s tím, že vypořádání povede on sám, mnozí na něj ale marně čekají do dneška). Z konference tento týden doslova utekl poté, co slyšel jen a jen kritiku (a nenahradila jej ani jeho nová náměstkyně, v takto významné věci za sebe poslal jen ředitelku odboru). Dobře to shrnul jeden z přítomných: „Odešel, jako vždy.“

Já dodávám: „Nejen, že kašle na odbornou veřejnost, kašle i na veřejnost širokou, protože nová stavební legislativa je důležitá pro nás všechny.“

Návrh podepsaný ministrem Bartošem, ministrem rychlé nekvalitní práce, kritizovala také Legislativní rada Vlády České republiky. Fakt, že přes mnohé připomínky návrhy „pustí“ dále, není velkým překvapením, když jí předsedá další pirátský ministr. Tentokrát ten pro legislativu.

Poměrně pěkně shrnula návrh analýza, kterou si objednalo samotné Ministerstvo pro místní rozvoj a která měla hodnotit dopady regulace. Výsledek: V porovnání s předchozí variantou a také s tou, kterou má nahradit, se jedná o nejhorší řešení. Jinými slovy vše je lepší než to, s čím přichází ministr Bartoš a jím neřízení úředníci z MMR. Nemůžu říct, že by to bylo překvapení. Bohužel musím konstatovat, že je to právě takové, jaké jsme čekali, a možná ještě horší!

Co to znamená pro Českou republiku a její obyvatele? Dost možná to, že se mohou rozloučit s rychlejší výstavbou bytů. Bydlení tedy nebude dostupnější, ani levnější. Velmi pravděpodobně i nadále bude váznout výstavba silnic, dálnic či železnic a vše bude drahé i neefektivní.

Smutný výsledek práce ministra Bartoše, který tak moc chce digitalizovat celý svět, až zapomíná na to, co je skutečně jeho prací.