Milí sousedé,
ceny bytů v Česku stále rostou😡. Za červenec stouply o rekordních 6 % ⬆ a zdá se, že zastavení jejich růstu je alespoň ve velkoměstech v nedohlednu☹️.

Jak už jsem zmínil posledně, ceny pražských novostaveb se v současné době pohybují okolo 110 000 za metr čtvereční. Tedy zcela mimo možnosti většiny obyvatel.

O to více mě trápí zdržování projektů, které by mohly bydlení udělat dostupnějším. Jedním z nich je i návrh dostupného družstevního bydlení od Hana Kordová Marvanová, radní hlavního města Prahy. Projekt počítal s výstavbou na městských pozemcích, čímž by náklady a tedy i výsledná cena bytů klesly o plných 30 %.

Po dvou letech usilovných příprav se ale zdá, že na realizaci vůbec nedojde. Část vedení města totiž nejenže není ochotná konstruktivně jednat o sporných detailech, ale dokonce si ve vší tajnosti objednala posudek, který stavební záměr zcela strhal. Co na tom, že zjevně vycházel z nedostatečných podkladů a autorku návrhu se nikdo ani nenamáhal kontaktovat.

Začínám mít pocit, že tyhle podivné tanečky, které už daňové poplatníky přišly na 605 000 (ano, přesně tolik posudek stál), mají zakrýt pravý důvod neochoty projekt schválit.

Na čtvrtečním zasedání zastupitelstva proto budu mít spoustu otázek. A budu žádat odpovědi. O dalším vývoji vás samozřejmě budu informovat.