Vzhledem k příznivému vývoji vysoce přebytkového rozpočtu Prahy pod naším vedením, se v posledních letech podařilo na účtech nahromadit velkou sumu hotovosti. Hnutí ANO by rádo částí těchto finančních prostředků umořilo dluh za dostavbu Metra A, tento dluh činí zhruba 8,5 miliardy korun. Praha by tímto ušetřila na úrocích bezmála 1 miliardu korun, to při 25 letém úvěru činí více než stotisícovou úsporu na každý den! Tzv. Každý den bude mít Praha k dispozici o 110 tisíc korun více na běžné výdaje, protože nebude splácet zbytečný úrok. Pokud by snad přišel nový investiční projekt, je Praha schopna si i větší obnos bez problémů půjčit novými dluhopisy s nulovými nebo zápornými úroky díky perfektnímu rating, který poslední roky kopíruje rating celé české republiky.

Aktuální ekonomická situace je vhodná pro snížení zadlužení hlavního města. Předpokládá se splacení úvěru na dostavbu metra A , důvod proč byl zvolen k předčasnému splacení zrovna tento projekt je ten, že smlouvy s Evropskou investiční bankou, která Praze poskytuje úvěry s nižšími úroky umožňuje v souladu s uzavřenou smlouvou dluh předčasně splatit bez následných poplatků a sankcí. Praha tímto krokem ušetří v celkovém součtu 956 mil. Kč na úrocích. Z pohledu rozpočtu se jedná o výraznou úsporu.

Praha v současné době dluží Evropské investiční bance za dvě emise dluhopisů přes 31 miliard korun, to vychází asi 25 tisíc na jednoho Pražana, pokud by se splatil úvěr na dostavbu metra klesnou úvěry na 22,7 miliardy.

Splacením úvěru se dluh Prahy dostane na nejnižší úroveň od roku 2003, kdy bylo hlavní město nuceno si půjčit na sanaci povodňových škod.