Milí Pražané,
vždy, když se veřejnosti představuje nový stavební projekt🏠, ptají se starousedlíci, jaký přínos bude mít pro ně. Ne každý je nakloněný ke změnám a mnozí se navíc obávají nepohodlí, které s sebou výstavba nese, jako vyšší prašnost nebo hluk. Studie renomovaných poradenských společností ale jasně ukazují, že nové byty nebo kanceláře přinášejí z dlouhodobého hlediska pozitiva také místním, a ve výsledku z nich těží celá společnost.
👉Zcela nepopiratelný je přínos ekonomický. Společnost Ernst & Young ve svých materiálech uvádí, že multiplikační efekt investic do developmentu je 3,09. To znamená, že objekt, do jehož výstavby se investují 2 miliardy korun, vygeneruje hrubý domácí produkt ve výši 6,18 miliardy korun, což s sebou nese také zvýšení daňových a nedaňových příjmů.
👉Výstavba vede také k dalšímu bohatnutí lokality. Obyvatelé nového bytového domu například začnou využívat místních služeb a nakupovat v místních obchodech, čímž zvýší příjmy těchto podniků.
👉Důležitý je také dopad na rozvoj místní infrastruktury, jako je výstavba školek, zdravotnických zařízení, domovů pro seniory, ale také hřišť a parků, jejichž realizace je dnes již v podstatě standardní součástí smluv s developery. (Jak jsem už ale zmiňoval dříve, mnohem efektivnější a systémovější by nicméně bylo, kdyby se určité procento DPH z výstavby vracelo k využití přímo samosprávám.)
Nová výstavba je tedy ve svém důsledku žádoucí pro všechny. Otázkou by proto podle mého nemělo být, zda stavět, či nestavět, ale jak stavět rychle a kvalitně.
A jaký názor máte vy❓
Napište mi jej jako vždy, dolu👇👇👇do komentáře pod příspěvek.
Při psaní tohoto textu jsem vycházel z dat zveřejněných na stránkách projektu https://www.republikabohatsi.cz/