Věděli jste, že každá pátá žena si prošla fyzickým násilím ze strany partnera? Je to smutné, ale taková je statistika. Proč o tom píšu? Dnes je Mezinárodní den proti násilí na ženách, a tak bych se u této příležitosti chtěl zastavit u tématu, o kterém sice často nemluvím, ale považuji ho za strašně důležité. Navíc mám k němu osobní příhodu.

Víte, já jsem si letos zkusil spoustu nových věcí. Například česat mé ženě cop, mýt jí vlasy, učil jsem se pro nás vařit různá jídla a tak dále. To celé proto, že si manželka nešťastnou náhodou v krátké době dvakrát po sobě zlomila ruku a tak potřebovala mou péči. Tehdy mě ale zarazila jedna věc. Nejednou se totiž známí ptali mé ženy, jestli je u nás doma všechno v pořádku. Jestli jsem jí snad tu ruku nezlomil já, když přišla se sádrou během pár měsíců podruhé. Vyděsilo mě to, protože se na to ptali i bližší přátelé, kteří mě znají roky a moc dobře tak vědí, jak je mi násilí odporné. Obzvláště na ženách.

Díky tomu jsem si ale uvědomil smutnou realitu. Pravda je totiž taková, že k těmto nechutným činům, zneužívání a násilí často dochází za zavřenými dveřmi a od partnerů, kteří ve společnosti vystupují jako velice milí, laskaví a milující. Je to ale jenom maska, za kterou se schovávají. Bohužel tento jejich herecký výkon způsobí, že to zneužívaným ženám (nebo případně i mužům samozřejmě) jejich okolí pak mnohdy nevěří. Jen těžko si lze představit, že někdo, koho znáte a kdo působí tak laskavě, se doma mění v nelítostného násilníka. 

A co je na tom možná úplně nejhorší, je fakt, že 9 z 10 obětí se podle nejnovějších průzkumů na policii nikdy neobrátí. Těžko říct, proč to tak je. Možná strach, možná stud. Možná tito lidé vyrostli v dysfunkčních rodinách, kde takové násilné chování mezi partnery bylo normální a tolerované, a proto to hořce spolknou a v toxickém vztahu zůstávají nadále. 

Já bych k tomu chtěl říct jen jediné. Rozhodně to není normální! A rozhodně by si to nikdo neměl nechat líbit! Pokud byste se snad někdy s něčím takovým setkali, nezavírejte před tím oči. Netolerujte to. Tohle si nikdo nezaslouží. Pamatujte ale taky na to, že se domácí násilí zpravidla opakuje. Sliby o tom, jak se dotyčný násilník změní nebo už nic takového neudělá, jsou často jen póza a planá naděje. Nenechte se ukolébat.

To období, kdy jsem se o svou ženu kvůli sádře musel starat, jsem se naučil vážně dost věcí a jsem za to rád. Moje žena je úžasná v tom, jak samostatná a nezávislá je. Vlastně mě k ničemu nepotřebuje, protože si vydělá vlastní peníze, přivrtá si poličku, sestaví skříň nebo zaparkuje auto. O to víc mě ale těší, když o ní můžu pečovat, usnadňovat jí život a pomáhat jí. 

Vážím si žen za jejich obrovskou sílu, kterou denně prokazují, a zároveň jejich neocenitelnou něhu a lásku. Stejně tak věřím, že je povinností nás mužů ženám pomáhat a ochraňovat je. Kdo ale ženám ubližuje, není žádný chlap. Jen ubožák.