Někde sám, jinde spolu s hráči typu skupiny Penta hodlá byznysmen Karel Pražák rozhýbat zastydlé projekty. Mimo jiné projekt mrakodrapů v Praze na Chodově.

Karel Pražák, finančník a někdejší blízký spolupracovník nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, spustil ostrou fázi budování vlastní skupiny Kaprain. V posledních měsících zvládl převzít projekt mrakodrapů v Praze na Chodově, kancelářské budovy na Vítězném náměstí nebo obchodní centrum Mercury v Českých Budějovicích. Zálusk má i na byznys v průmyslu a médiích.

„Z uplynulých dvaceti let mám bohaté zkušenosti s restrukturalizacemi distressovaných aktiv, takže pokud se tímto směrem objeví možnost úspěšné akvizice, rád ji posoudím bez ohledu na to, jestli se jedná o sportovní komplex, obchodní centrum nebo třeba IT firmu,“ řekl deníku E15 byznysmen.

Za distressová aktiva se označují podniky, které mají nějaký problém. S financováním, rozhádanými akcionáři nebo například se schválením ze strany úřadů. Posledního zmíněného typu byly právě velké realitní projekty, které Pražák převzal od Kellnerovy skupiny PPF. Té se záměr na výstavbu kancelářských staveb na „Kulaťáku“ i na Chodově nedařilo roky protlačit přes úřady.

Právě z nemovitostí si Pražák udělal jednu z hlavních oblastí zájmu. V případě projektu na Vítězném náměstí již oznámil vznik společného podniku s investiční skupinou Penta. „Co se týče realit a developerských projektů, mám v současné době téměř dvacet položek v různých stadiích jednání,“ dodal.

Podobný postup nevylučuje ani u projektů výškových budov Prague Eye Towers v Praze 11.

Podnikatel však brousí i v médiích. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden oznámil, že povoluje vlastnické změny v kabelové televizi Nej TV ve prospěch skupiny Kaprain.

V tomto případě se však Pražák zdržel komentáře do doby, než budou jednání a dohody uzavřena.

Jádro Pražákovy skupiny představuje společnost AB–Credit. Podnik obchodující ve velkém s pohledávkami získal podnikatel rovněž od skupiny PPF. Pražákovy zájmy bývají také spojovány s vlastnictvím stadionu Eden pražského fotbalového klubu Slavia.

Zdroj:

18.8.2016 E15 str. 4 Byznys
Daniel Novák Dění v městské části

O mrakodrapech Prague Eye PPF a o tom co i o projektu myslím jsem psal již ve svém článku zde: https://www.ondrejprokop.cz/2014/07/25/prague-eye-towers-2-nejvyssi-mrakodrapy-v-praze-od-ppf/, ten sklidil poměrně hodně diskusí.