Vynikající studenti našich ZŠ mají v Praze problém dostat se na dobré střední školy, protože je málo míst. Minulý rok se na SŠ přihlásilo 84 tisíc uchazečů, letos to už bylo 103 tisíc! Kolik talentovaných dětí asi muselo jít na učňák místo vytoužené střední školy? Obrovský problém, který tu byl dlouho naprosto ignorován. Praha podcenila kapacitu svých škol a není připravena na velký nápor zájemců.

Přitom jsou to právě ale naše děti, na kterých závisí budoucnost hlavního města. Nesmí se stávat, aby schopným mladým lidem bylo odepřeno naplno využít svůj potenciál a kvalitně se vzdělávat. To celé jen proto, že to partička politiků neřešila.

Mám radost, že se nám na včerejším zastupitelstvu povedlo prosadit návrhy kolegy Patrika Nachera (ANO), které to konečně začnou řešit. Bylo na čase!

Na náš popud magistrát ve spolupráci se Středočeským krajem prozkoumá možnosti změny zákona a opatření, která by vedla k navýšení finančních prostředků do našich škol. Také prověří možnosti zapojení soukromých škol na území Prahy a osloví vlastníky soukromých budov, které by se pro potřeby našeho školství daly koupit či pronajmout.

Magistrát má také za úkol iniciovat změnu školského zákona na celostátní úrovni tak, aby si Praha jako kraj mohla vymezit spádovost středních škol, jež zřídila. To je zcela zásadní událost, protože tato změna by „ochránila“ místa na SŠ, které nyní ve velké míře obsazují i studenti ze Středočeského kraje nebo odjinud, pro studenty přímo z Prahy. Vznikne dále pak analýza reflektující nejen demografický vývoj, ale i náročnost počtu dětí a mladistvých z Ukrajiny.

Ještě jednou zde chci poděkovat za skvělou práci a přípravu těchto materiálů svému kolegovi Patriku Nacherovi. Budu vás dále informovat o tom, jak se situace vyvíjí a jaké kroky Praha podniká. Sledujte mé sociální sítě.