Milí sousedé,
při občasné návštěvě našich západních sousedů si vždycky uvědomím, jak moc by si naše malebné vesničky 🏠 a města zasloužily přinejmenším stejnou péči jako ty německé. Mnohdy špatný stav našich obcí ale rozhodně nechci vyčítat místním samosprávám – ty se o jejich rozvoj a zvelebení většinou starají příkladně. Naráží však na nespravedlivý systém přerozdělení daní.
ℹ️Spousta zajímavých čísel k problematice rozpočtového určení daní zazněla 5. května během tematické diskuse u kulatého stolu na půdě Poslanecké sněmovny, a poukazují na skutečně závažný problém.
👉Například v Praze vygenerovala činnost developerů společně s navazujícími aktivitami v jiných odvětvích v roce 2019 tržby 90,5 miliardy korun, což na úrovni DPH představuje dopad ve výši 30,6 miliardy korun. Celkově se pak odhaduje, že výstavba v Praze přinesla za uvedený rok do státní pokladny zhruba 14,2 miliardy korun. Do metropole se nicméně po přerozdělení vrátilo přibližně pouhých 550 milionů korun!
A jak je tomu v již zmiňovaném Německu? Opět jeden příklad ze zmiňované diskuse:
👉pokud by se z výstavby průmyslového podniku v České republice odvedly 3 miliardy korun, získala by obec nazpátek okolo 15 milionů Kč. V Německu by jen o trošku vyšší odvody (v přepočtu ve výši 3,5 miliardy korun) do lokality přinesly v českých korunách celkem 15 miliard, tedy tisíckrát tolik.
Výše uvedené počty mě jen utvrzují v tom, že změna v nastavení daňového určení je skutečně nevyhnutelná. Alespoň pokud si chceme přestat zoufat nad rozpadlými chodníky, neopečovávanou veřejnou zelení nebo nedostatkem školek.
Souhlasíte s tím, že by se měl rozvoj obcí promítnout do rozpočtového určení daní❓ Nebo se naopak domníváte, že bychom současný systém měli zachovat❓
Budu se těšit na vaše odpovědi, napište mi je prosím přímo pod tento příspěvek dolu👇👇👇do komentáře.
Pozn. zveřejněná čísla jsem převzal z prezentace Zdeňka Soudného, generálního sekretáře Asociace developerů ČR.