Ahoj všem z Jižního Města,

Dnes mám právě pro vás důležitou zprávu: když všechno dobře dopadne, budeme mít v druhé půlce února novou radu i starostu. Já vím, oproti ostatním městským částem a obcím máme skoro půl roku zpoždění. Samotného mě to pěkně štve, protože kvůli času, který padl na koaliční tahanice, nám na práci pro jedenáctku zbude jen něco kolem 3 let (poslední půl rok před volbami se totiž politici akorát hádají a řeší kampaň). Proto bych vám už teď chtěl představit svou vizi moderního Jižního Města, na které začnu hned po usednutí na radnici makat!

  1. Parkování

Všichni o tom jen mluví a nikdo nic pro zlepšení neudělal. Udělal jsem si průzkum a zatím mám vytipované dvě konkrétní lokality, kde budu hned po zvolení chtít prověřit realizovatelnost nástavby parkovacího domu na současné parkoviště. Jelikož si agendu dopravy, pod kterou parkování spadá, nárokují Piráti, budeme na tom dělat společně, což je super – budeme mít rychleji hotovo J Podle posledního sčítání nám teď na Jižním Městě reálně chybí až 3 tisíce parkovacích míst, takže je vážně načase s tímhle problémem pohnout: do roku 2022 chci na Jižním Městě zajistit minimálně o pět set parkovacích míst víc, než je tu dnes.

  1. Úklid, údržba veřejného prostoru a životní prostředí

Kdo žijete na Jižňáku delší dobu, nejspíš jste si všimli, že je tu poslední roky čím dál větší nepořádek. Má to svoje důvody – změny zákonů a dalších právních předpisů, špatné vztahy se soukromými vlastníky pozemků, složitou komunikaci s dopravním podnikem i TSK atd. Řešení vidím hlavně v rozvoji zanedbaných lokalit, kterým se léta nikdo nevěnoval. Jde třeba o stanice metra, kolem kterých je fakt peklo procházet, jaký je tam nepořádek. Stejně tak už je konečně potřeba dokončit centrální park, kam se perfektně hodí hezká kavárna a nějaké vodní prvky, aby se člověk v létě alespoň trochu zchladil. Možná jsem megaloman, ale ze stejného důvodu bych chtěl za ty tři roky stihnout na jedenáctce vysadit aspoň tisíc stromů, které výrazně pomůžou k tomu, aby se nám tu (nejen v létě) líp dýchalo. Mým cílem je prostě žít v roce 2022 v hezčím a čistším prostředí, takovém, ve kterém jsme kdysi běhali jako děcka. Životní prostředí bude mít pod sebou místostarosta Jakub Lepš, který je zkušený manažer a politik a vždycky se mi s ním dobře pracovalo. Věřím, že společně tuhle část vize rychle naplníme.

  1. Rozvoj Jižního Města

Věčná otázka Jižňáku: stavět, nebo zakonzervovat? Pokud jde o mě, jsem rozhodně pro bytovou výstavbu, protože dostupných bytů je tu pořád nedostatek, a rozvoj zanedbaného okolí stanic metra. Co mě ale vždycky naštve, jsou bezohledné developerské projekty, které akorát zatíží stávající obyvatele a nepřinesou nic, co by zlepšilo život na Jižňáku. Tak takhle ne. Jako jedinou cestu vidím trpělivou komunikaci mezi současnými obyvateli Jižňáku, investory a radnicí, která povede k nalezení kompromisu prospěšnému pro všechny. Skvělým nástrojem, který bych chtěl do dalšího rozvoje jedenáctky zapojit, jsou třeba plánovací smlouvy. Já vím, někdy se jako nejlepší řešení zdá nestavět vůbec – zůstane tak víc zeleně, nikoho neotravuje prach a hluk ze stavby… jenže Jižní Město strašně zestárlo. Naši starší sousedé mají jiné potřeby a zájmy než rodiny s dětmi, takže u nás postupně nejsou schopny přežít různé menší obchůdky, dětské herny atd. Je to začarovaný kruh, kdy je tím pádem naše městská část čím dál míň atraktivní pro mladé lidi a o to rychleji stárne. V nejhorších možných scénářích by se z ní mohlo za 30-50 let stát ghetto podobné těm, která jsou třeba na předměstí Paříže. Proti tomuhle trendu chci rozhodně bojovat. Jsem hrozně rád, že budu mít kolem sebe zkušené lidi, na prvním místě starostu Jiřího Dohnala. Dohromady chceme dát tým, který přinese Jižnímu Městu během čtyř let jasný rozvojový plán. Dokončíme územní studie na Opatově, Hájích a Roztylech. Připravíme plánovací smlouvy s investory, aby, když už u nás staví, museli naší městské části taky něco dát – vysadit novou zeleň, postavit školku, hřiště nebo třeba nový kulturák. Mým cílem je přinést Jižnímu Městu ročně několik stovek nových bytů, které naše infrastruktura zvládne v pohodě pojmout.

  1. Bezpečnost

Nejsem žádný strašpytel, ale musím přiznat, že i já se někdy na Jižňáku necítím nejlíp. Přestože už dávno nevedeme žebříčky kriminality, pořád je tu co zlepšovat: některé přechody potřebují přemalovat, podchody a parky pořádně osvětlit, křoví zkrátit nebo místo něj vysadit stromy. K pocitu bezpečí určitě nepřispívají ani herny, které tu pořád máme, proto chci postupně i tento nešvar více regulovat. No a jedno velké téma jsou samozřejmě bezdomovci. Na jedné straně je samozřejmě potřeba zlepšit spolupráci radnice s městskou policií, která by se lokalitám, kde bezdomovci vysloveně škodí místním (třeba u stanice metra Opatov), měla víc věnovat. Protože jsem ale přesvědčený, že jen represe tenhle problém neřeší, chtěl bych jim zároveň nabídnout možnost postavit se zase na nohy. Skvělou inspiraci jsem našel na Praze 9, kde radnice lidem bez domova sehnala vyřazené stavební buňky, ve kterých můžou bydlet výměnou za pomoc městské části s úklidem veřejných prostranství. Díky tomu, že bezpečnost a sociální věci má pod sebou můj stranický kolega politický matador Petr Jirava, věřím, že se nám to povede převést do praxe i na Jižním Městě.

  1. Otevřená radnice

Ještě letos chci zapracovat na webu městské části, aby byl pro uživatele příjemnější a intuitivnější. Každý občan musí na pár kliků najít na webu přesně to, co hledá. Taky chci rozjet naši mobilní aplikaci, aby se místní mohli víc zapojit do správy městské části: hlásit nepořádek, černé skládky, autovraky nebo špatně posekaný trávník. Víc hlav víc ví, takže čím víc lidí se zapojí, tím rychleji se nám podaří změnit věci na jedenáctce k lepšímu. Pokud to má všechno dobře fungovat, bude taky potřeba posílit mediální zázemí radnice, abychom měli každý den někoho, kdo se postará o Facebook městské části. Většina diskusí občanů se totiž dnes přesouvá na tuhle platformu a štve mě, když mnohé dotazy zůstávají několik dnů bez odpovědí. Tohle téma je mi blízké (15 let jsem v něm podnikal) a protože jsou v něm silní i Piráti, věřím, že budeme mít společně rychle výsledky.

  1. Podpora podnikání

Přímo ve své gesci bych kromě správy majetku a investic měl mít i podporu podnikání. Je to téma mě opravdu blízké. O tom jak jsem před 15ti lety začínal podnikat a k tomu dělal ještě několik dalších prací, abych se uživil jsem sepsal už mnoho. Dnes je situace pro mladé lidi, kteří chtěí začít s podnikáním podle mě ještě těžší než, když jsem začínal já. Chci ve spolupráci s hl. m. Prahou, ministerstvem pro místní rozvoj i mnoha neziskovými organizacemi pomoct mladým podnikatelům z Jižního Města rozjet jejich vlastní podnikatelský sen. To nám pomůže udržet zajímavé a talentované lidi v naší lokalitě a navíc tím vytvoříme nová pracovní místa. Takže jestli máte nápad, nebo už rozjíždíte podnikání na Jižním Městě, ozvěte se mi a zkusíme společně vymyslet jak to urychlit a pořádně rozjet!

A co byste na Jižňáku chtěli zlepšit vy? Budu rád za vaše názory a tipy a komentáře!