Máme týden po volbách, emoce už opadly, ale co bude dál? Celý týden mi píšete a voláte, co na to říkám. Tak jsem se rozhodl sepsat článek o tom jak výsledky voleb na Praze 11 vidím já.

Zprvu je potřeba říct, že zcela respektuji výsledky voleb. Volby na Praze 11 v roce 2018 dopadly takto:

Hnutí pro Prahu 11 (24,74 % hlasů)
obhajuje 18 mandátů, strana získala 268 076 hlasů (obsadili 13 mandátů)

Česká pirátská strana (18,55 % hlasů)
neobhajuje žádný mandát, strana získala 200 963 hlasů (obsadili 9 mandátů)

ANO 2011 (14,91 % hlasů)
obhajuje 9 mandátů, strana získala 161 543 hlasů (obsadili 7 mandátů)

TOP 09 a Starostové a nezávislí (11,78 % hlasů)
neobhajuje žádný mandát, strana získala 127 617 hlasů (obsadili 6 mandátů)

Občanská demokratická strana (10,63 % hlasů)
obhajuje 3 mandáty, strana získala 115 151 hlasů (obsadili 5 mandátů)

Jižní Město – náš domov (6,03 % hlasů)
obhajuje 3 mandáty, strana získala 65 334 hlasů (obsadili 3 mandáty)

Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (5,05 % hlasů)
neobhajuje žádný mandát, strana získala 54 669 hlasů (obsadili 2 mandáty)

A co, že ty výsledky pro mě znamenají? 

  1. Vnímám to tak, že lidé na Jižním Městě jsou stále hodně citliví na rozvoj a výstavbu. A že současné radnici (tzn. i nám) se zásadně nepovedlo vysvětlit občanům nutnost a potřebnost rozvoje do budoucna. To, že rozvoj nutně neznamená betonování Jižního Města bez rozmyslu. To, že připravujeme s investory a magistrátem územní studie, co by kde mělo / mohlo vzniknout jako podklad pro další jednání. Výhru HPP11 vidím jako nezvládnutou komunikaci s občany od radnice a investorů, lidé na JM se stále bojí neuvážené výstavby a HPP11 berou jako přístav bezpečí za kterých se na JM nic nepostaví. Na druhou stranu HPP11 ztratilo skoro 10% a 5 mandátů oproti volbám v roce 2014. Z toho je patrné, že i oni udělali v minulosti chyby, které některé voliče naštvaly a dali raději přednost novým subjektům Pirátů a SPD.
  2. Další zajímavostí pro mě je, že ze zastupitelstva zcela vypadly strany ČSSD a KSČM, které v něm od revoluce nikdy nechyběly. Tam vidím 2 hlavní důvody. Hnutí ANO tyto voliče dokázalo zaujmout svým programem a prací prostě více. A u ČSSD byl navíc ten problém, že lokální buňka trpěla dlouhodobými spory a jejich voliči tento rozkol a nejednotu zcela jistě vnímali.
  3. Mým osobním překvapením je to, že do zastupitelstva prošlo SPD, jejichž prakticky jediným tématem byla demagogie proti Ubytovně Sandra a Hotelu Opatov. Kde tvrdili, že radnice z toho chce udělat ghetto pro imigranty. Což je od začátku samozřejmě úplná hloupost. Zde si podle mě zase můžeme sypat popel na hlavu sami sobě, že radnice tuto komunikaci nezvládla dobře vysvětlit a dala prostor SPD, na tomto zcela nesmyslném tématu, nasbírat hodně hlasů.
  4. Celkově vnímám výsledek voleb na Praze 11 jako velmi složitý a nešťastný. Představitelé Hnutí pro Prahu 11 stihli za uplynulých 8-12 let osobně naštvat prakticky většinu ostatních zastupitelů. Jejich rétorika a způsob práce se zcela vymyká a řekl bych, že je až nemravná. Pro mě je pochopitelné, že mají odlišný názor, ale není pro mě už pochopitelné, že pro jeho prosazení využívají osobních urážek, urážek členů rodiny, trestní oznámení, noviny plné lží a nepravd atp. Já skousnu opravdu hodně. Jde mi primárně o rozvoj Jižního Města a Prahy a pro prosazení občas nepopulárních věcí, které dlouhodobě pomohou, si jsem ochoten vyslechnout kritiku. Jejich invektivy si osobně neberu, ale většina kolegů to má jinak. To znamená, pokud by Hnutí pro Prahu 11 myslelo nějakou spolupráci s ostatními kluby opravdu vážně, bylo by za mě potřeba, aby začali tím, že ze svého webu smažou články plné nepravd o ostatních zastupitelích a všem se osobně omluví. Pokud toto neudělají, doufám, že výsledek voleb je alespoň přiměje k trošku slušnějšímu chování v nadcházejících letech. Bezpochyby HPP11 na Jižním Městě vyhrálo, ale s výsledkem, který jim neumožňuje beze zbytku prosadit jejich program.

Neumím v tuto chvíli odhadnout jak to na Jižním Městě celé dopadne. Ale z výsledku voleb cítím to, že občané se stále velmi bojí neuvážené výstavby a nevěří „zavedeným“ politikům, že investory dokáží „umravnit“. Že je pro ně v tuto chvíli lepší rozvoj raději zastavit úplně než nekontrolovaně popustit uzdu výstavbě. Já z výsledku voleb vidím naději, že by se mohlo podařit Jižní Město odblokovat rozumnou cestou, kdy se seriózně začne přemýšlet o rozumném rozvoji. HPP11 dnes už reálně nemá sílu vše zablokovat, ale bude mít dostatečnou sílu přibrzdit to, co by se případně nějak vymykalo. Teď hodně záleží na tom, zda někteří jedinci budou schopni zkrotit své ega a zapomenout na (někdy dost osobní) křivdy z minulosti. Přiznám se, že i já s tím budu mít asi trošku problém. Také hodně záleží na tom na jakou stranu a jak se přidají Piráti. Ti jsou v zastupitelstvu noví a nedá se úplně jasně předpokládat jak se jejich pozice bude vyvíjet. Vše si myslím, že teď chce hlavně svůj čas.

A jak to čtete vy, případně poradili byste mi / nám něco?