Jsem PROTI bourání historického mostu pod Vyšehradem. Tento most stojí mezi Smíchovem a Výtoní už od roku 1901. Je tak významnou památkou z období páry a já jsem naprosto přesvědčený, že je třeba zachovávat vrstvy historie v Praze. Oplakal jsem společně se ženou bourání Hotelu Praha a nemám radost ani z bourání Telekomunikační budovy a věže. A už vůbec nesouhlasím s bouráním unikátního více než sto dvacet let starého mostu, které je nyní plánováno ministrem dopravy Kupkou (ODS).
Stejně jako já za zachováním mostu stojí i stovky renomovaných architektů (nejen z České republiky) a přes 13 tisíc občanů, kteří podepsali petici za jeho záchranu. Mimochodem tuto petici můžete podepsat také: https://www.petice.com/petice_za_zachovani_a_opravu…
Zítra se kvůli tomu sejdu s náměstkem pro dopravu Hřibem (Piráti) a budu chtít tento týden mluvit i s ministrem dopravy Kupkou (ODS). Nesouhlasím s navrženým novým mostem a budu za sebe i za občany žádat..
👉 Zpracování studie na opravu mostu místo jeho zbourání. Zjistit, kolik by oprava stála a jakou životnost by opravený most měl.
👉 Pokud by oprava možná nebyla, zjistit, kolik by stálo postavit repliku mostu (podobně jako udělalo ŘSD u čističky odpadních vod v Bubenči).
👉 Zpracování analýzy dopravy v návaznosti na plánované rozšíření terminálů Smíchov, Hlavní nádraží a Masarykovo nádraží. Zjistit, jestli je kvůli tomu opravdu nutné mostu navýšit kapacity. Pokud ano, zjistit možnost teoretického rozšíření stávajícího mostu (nebo jeho repliky) o další kolej jednoduchou konstrukcí vedle něj tak, jako to je běžné v zahraničí.
👉 Především ale urgentně zajistit dočasnou sanaci mostu, aby se prodloužila životnost do té doby, než se rozumně a citlivě vyřeší oprava nebo stavba repliky.
Budu vás jistě informovat o tom, jak se situace dále vyvine. Prosím, sdílejte tento článek mezi své přátele, ať společnými silami zabráníme zbourání další historické památky v Praze.