Milí čtenáři,
doba dovolených se pomalu chýlí ke konci a s ním i prázdninový režim bytového okénka, ve kterém vás pravidelně seznamuji s novinkami a klíčovými tématy v oblasti bytové politiky. Po sérii spíše odpočinkových příspěvků se proto pojďme podívat, jak se vyvíjí ceny na pražském realitním trhu.
Co se týká cen nemovitostí, dobrou zprávou je, že se jejich růst zastavil. Alespoň ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku. Pohled na meziroční srovnání už ovšem tak optimisticky nepůsobí: pražské byty podražily o plných 23 % a cena za metr čtvereční aktuálně vyjde v průměru na 145 783 korun.
Jednou z příčin stabilizace cen nemovitostí je nižší poptávka po hypotečních úvěrech v důsledku rapidního zvyšování úrokových sazeb. Zdražování hypoték, společně s rychlým nárůstem cen energií, se nicméně negativně podepisuje na finanční dostupnosti nájemního bydlení: průměrné komerční nájemné od loňského července vzrostlo na 374 korun za metr čtvereční, tedy přibližně o 25 %.
Dalším z faktorů, které přispívají k růstu cen nájemného, je snižující se nabídka nemovitostí k pronájmu. Ta podle odhadů poklesla počátkem léta přibližně na 5 tisíc bytových jednotek.
Závěrem se ještě podíváme na bytovou výstavbu. Praha i nadále zaostává v oblasti stavebního řízení. Ačkoli je nyní v přípravě přes 134 tisíc bytových jednotek, stavební úřady letos prozatím udělily povolení pro výstavbu pouhých 2315 bytů.
Co se týká počtu dokončených bytů, registruje hlavní město za první kvartál meziroční pokles o 22,9 %. Finalizováno bylo za toto období jen 1304 bytových jednotek. Je tedy zjevné, že nedostatek bytů, který aktuálně čítá okolo 30 tisíc bytů, poroste i nadále.
Vyhlídky na dostupné bydlení v Praze jsou tedy stále velmi mizivé. Věřím ale, že si pro nadcházející období zvolíme takové vedení, které bude řešení bytové krize brát opravdu vážně.
Co by podle vás pomohlo v ukončení krize bydlení nejvíce? Těším se na vaše příspěvky do diskuse.