Milí Pražané,
čerstvý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš údajně zvažuje sáhnout v boji s bytovou🏠 krizí po “radikálním” řešení. A jakkoli se většinou názorově rozcházíme, má v tomto ohledu mou plnou podporu👍.
👉Předně je třeba říci, že návrh, se kterým ministr Bartoš přichází, není vlastně vůbec radikální. Model, kdy město získá v rámci oboustranně výhodných smluv s developery určité procento nově vybudovaných bytů, je prověřený desítkami let praxe a stojí za úspěšnou bytovou politikou Vídně.
👉Novinkou není ani myšlenka jednotného konceptu smluv mezi zainteresovanými stranami, kterou se ministr Bartoš chystá představit v následujících týdnech. O metodice kontribuce developerů, kterou za tímto účelem připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, jsem psal například zde.
👉Snaha o systémové řešení je bezesporu krok správným směrem. Pokud by se ale pravidla pro spolupráci s developery měla promítnout do vzniku nové legislativy, což je podle mého logickým vyústěním tohoto úsilí, je nezbytné ji pojmout tak, aby brala v potaz specifičnost hlavního města. 👉👉Bylo by nešťastné, kdybychom narazili na podobné potíže jako v případě dotačních programů, které Praha vzhledem k nepříznivému nastavení parametrů nemůže čerpat.
Přimlouval bych se proto, aby k práci na návrhu byli přizváni také pražští odborníci a zastupitelé, kteří mají do problematiky hluboký vhled a jsou připraveni podělit se o své zkušenosti.
Co myslíte, bude o tuto spolupráci ministr Ivan Bartoš stát❓
Napište mi své názory do komentářů👇👇👇, pod tento příspěvek