Milí Pražané,
podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu se Praze v loňském roce konečně podařilo pohnout s rozvojem bytového🏠fondu. Na území metropole byla zahájena výstavba 9 698 bytových jednotek a finální posvěcení od stavebního úřadu dostaly projekty na dalších téměř 6 tisíc bytů. Lze mluvit opravdu o úspěchu, ale jak moc k tomuto rozvoji přispělo současné vedení města?
👉Nárůst zahájení výstavby bytů i vydaných povolení je bezesporu dobrá zpráva. Pokud se ale chceme vymanit z bytové krize, budeme muset tempo ještě zvýšit. V současné době chybí hlavnímu městu 30 tisíc bytů a abychom nárůst manka zastavili nebo dokonce začali snižovat, je třeba každý rok uvést na trh více než 10 tisíc bytových jednotek. Stejně tak bude třeba urychlit schvalování; v určité fázi povolovacího procesu dnes v Praze čeká okolo 130 tisíc bytů a jejich počet stále stoupá.
👉A nyní k druhé otázce, která vyžaduje podrobnější odpověď. Radost, kterou ze zveřejněných čísel mají Zdeněk Hřib – primátor Prahy, Adam Zábranský – pražský radní a další členové rady, naprosto chápu a sdílím. Pokud se ale domnívají, že se stavební procesy rozběhly jejich zásluhou, podléhají do značné míry sebeklamu.
👉Od okamžiku, kdy se začnou posuzovat dopady stavebního záměru na životní prostředí do udělení stavebního povolení, totiž v případě pražských stavebních projektů uplyne v průměru celkem 1877 dní, tedy něco přes pět let. Analýza, ve které poradenská společnost Deloitte došla k tomuto závěru, pochází z roku 2018 a od té doby se v oblasti povolovacích procesů příliš nezměnilo. Například v případě bytů, s jejichž výstavbou se začalo loni, současné vedení města sklízí výsledky práce svých předchůdců (především hnutí ANO a primátorky Adriany Krnáčové), kteří svou systematickou podporou dopomohli k uspíšení příprav.
👉Co se týká počtu nově vydaných stavebních povolení, je dobré poznamenat, že samotní politici na nich žádný podíl nemají (a je to tak z hlediska dělby moci jedině správně). Konečný verdikt je v gesci státních orgánů v přenesené působnosti, přičemž nárůst nově udělených povolení představuje víceméně korekci předchozího poklesu v důsledku pandemie.
Chceme-li hodnotit úspěšnost magistrátu v oblasti rezidenční výstavby, musíme se zaměřit na činnosti, ve kterých je úloha města klíčová a nezastupitelná – na oblast změn územních plánů a přípravy území na rozvoj. Založení městského developera a přezkoumání aktuálnosti žádostí o změnu územního plánu jsou nepochybně krokem vpřed. Kdy ale bude připravený nový Metropolitní plán, který je pro koncepční rozvoj města klíčový? V tuto chvíli je v rozporu se stavebním zákonem a nemám žádné informace, že by se nějak intenzivně pracovalo na opravě. Naopak to vypadá, že radní pouze čekají na to, jak to dopadne ve sněmovně a zda ta nový stavební zákon zruší.
👉Závěrem si dovolím trochu optimismu: pokud jsou loňské statistiky předzvěstí nového trendu, který časem povede ke snižování stále narůstajícího deficitu bytů, můžeme začít doufat, že naše děti budou znát bytovou krizi jen z doslechu. Kéž by se ale jejího konce brzy dočkali i dnes již dospělí.
Sdílíte můj prozatím nepodložený optimismus❓Nebo se obáváte, že bude bytová krize Prahu potápět ještě další desítky let❓
Těším se na vaše názory, jako vždy v komentářích pod tímto příspěvkem 👇👇👇.