Stížnosti občanů na neúnosný hluk kolem Ledáren Braník a s tím spojené rušení nočního klidu jako pražští zastupitelé nemůžeme ignorovat. Musíme jako politici hledat kompromis, který dovolí pořádání koncertů v takové míře, která nebude omezovat místní obyvatele.
👉🏻 Občané Praha 4, ale i dalších městských částí, například protilehlého Barrandova, si na nepřiměřený hluk stěžují od loňského léta, kdy se po covidové pauze znovu začaly rozjíždět kulturní akce a kdy si ve dříve dlouho opuštěných Ledárnách zřídil letní scénu kultovní pražský hudební klub Lucerna Music Bar. Obyvatelé čtvrté městské části volali o pomoc u vedení městské části i magistrátu, sepsali dokonce petici, kterou podepsaly stovky Pražanů. Své obyvatele podpořila na magistrátu i Praha 4, která žádala vedení Prahy, aby výrazně omezilo počet hudebních produkcí a apelovalo na pořadatele na dodržování platných právních předpisů, zvláště nočního klidu.
👉🏻 Čekal bych, že řešení této problematiky se ujme především radní pro kulturu Hanka Trestikova. Ta však za rok nedokázala vyjednat nic a s novou sezónou přišel pro obyvatelé okolí Ledáren tentýž teror, který zažívali v loňském roce. K řešení se neměl ani pražský primátor Zdeněk Hřib – primátor Prahy. Oba si pak pro svou nečinnost vysloužili trestní oznámení, která podali zástupci iniciativy Hluk z Prahy 4 – Ledárny Braník.
🙏🏻⭐️ Občanů se zastala až radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová, která připravila návrh obecně závazné vyhlášky regulující hudební produkce pod širým nebem v hlavním městě. Podporu však u svých koaličních partnerů opět nenašla a návrh tak nebyl zařazen ani na jednání rady.
👍🏻 Vyhlášku však evidentně nutně potřebujeme, proto jsem se rozhodl materiál kolegyně Marvanové Kordové podpořit a navrhl jsem jeho zařazení na dnešní jednání zastupitelstva. Díky občanské aktivitě a tlaku opozice se nám povedlo prosadit, že legislativní proces k tvorbě nové vyhlášky začne. Rada se tím teď musí zabývat a do června vyhlášku předložit na zastupitelstvo. Pevně doufám, že se pražská koalice probudí, začne se zabývat zájmy svých obyvatel a návrh vyhlášky rychle a dobře připraví.