První den jsem měl v Tel Avivu hned několik zajímavých schůzek. Ta nejzajímavější byla pro mě exkurze po bezpečnostních opatřeních města. Opravdu velký dojem na mě udělala technologie na pokročilou analýzu videozáznamu. Zachycené krizové situace nevyhodnocuje člověk, ale chytrý software na základě nastavených algoritmů. Ihned po vyhodnocení nebezpečí upozorní příslušné bezpečnostní složky. Když jsem to vše slyšel a viděl, řekl jsem si – od koho jiného bychom se měli učit bezpečnost než právě od terorem desetiletí zmítaného Izraele?

Právě tyto „chytré kamery“ plánuje pořídit dopravní podnik do stanic Metra. Za tímto účelem zde byl již v minulosti ředitel Dopravních podniků pan Gillar.

A co to tedy konkrétně umí?

Např. když někdo opustí na nástupišti kufr, digitální oko jej zaměří, vyhodnotí a předá informaci policii, která může zasáhnout. Je to zpravidla rychlejší, než když si podezřelého zavazadla všimne dozorčí ve stanici nebo až kolemjdoucí zavolá na linku 158. Rozeznat umí i jiné druhy podezřelého chování typického například pro teroristy.

nebo

Software umí okamžitě upozornit například na to, že se cestující dostal do prostoru, kde by se pohybovat neměl – třeba na hranu nástupiště metra. Rozpoznat by měl i kapsáře, když se rozběhne proti proudu cestujících.

Věřím, že se tyto systémy podaří brzy nasadit i v Praze.