V úterý jsme uspořádali s kolegy tiskovou konferenci. Důvodem bylo naše 6ti měsíční působení na radnici, 19. 8. to bylo přesně 6 měsíců od nástupu do našich funkcí.
Na snídani s novináři jsme probrali naši práci, úspěchy ve funkcích, ale také jsme odpovídali na otázky týkající se problematických úseků, kterým čelí každá radnice.

Rád bych zde shrnul body, které jsou pro mě významné a spadají přímo pode mě, a nebo jsem se na nich aktivně podílel. Politika je o lidech a lidi jí také dělají, proto předem chci uvést, že veškeré zásluhy za povedené projekty nejsou jen mé, ale i mých kolegů, s kterými to v novém složení už půl roku na jedenáctce společně dáváme. Všem velké díky!

Férová politika
Otevřeli jsme výbory a komise opozici i veřejnosti. V každém z orgánů má opozice a veřejnost své zástupce. Nebojíme se do těchto poradních orgánů umístit i lidi, kteří nám občas zrovna nefandí a umí říct svůj názor pěkně naplno a od plic. Tohle opravdu není standard v pražské politice. A jsem na to opravdu hrdý, i když je to někdy náročné a jednání to dost prodlužuje, tak takto funguje demokracie. A každý názor je názor.

Rekonstrukce Sandry
Podstatné a důležitá témata pro naši novou koalici na Praze 11 byla od začátku dlouho propíraná rekonstrukce Sandry.
Takže, co se vlastně posunulo a změnilo?
Povedlo se nám v rekordním čase rozjet rekonstrukci celé ubytovny Sandra a za 2 roky, tak vznikne 174 ubytovacích jednotek pro rodiny na Jižním Městě. Kromě toho jsme požádali o změnu územního plánu tak, aby v budoucnu šlo ubytovnu rekolaudovat na standardní bytový dům s byty. Rekonstrukce už s tím předem počítá. S magistrátem také řešíme vznik parkovacího domu v této lokalitě, který uspokojí nejen ubytovnu Sandra a sousední Hotel Opatov, ale vzniknou zde parkovací stání i pro současné rezidenty.

Starochodovská škola 
Shrnu to – podařilo se nám rozjet dostavbu naší nejstarší školy, kterou několik politických reprezentací před námi odkládalo. Tím navýšíme její kapacitu o 100 až 200 žáků. Kromě toho konečně vznikne důstojné zázemí pro učitele, specializované učebny, šatny a další důležité prostory, které do dneška škole chyběly. Tyto stavební práce se na naší MČ řeší téměř 15 let, kdy se jen slibovalo a nikdo z předchozích vlád nedotáhl dostavbu do realizace. My ano

Jihoměstská majetková a.s.
Také dost propíraná spolupráce MČ, ale: ne každá městská část má svou akciovou společnost, která pro ni vykonává tolik potřebných služeb. Je to vždy lepší a transparentnější řešení, dochází tak k lepší kontrole a flexibilitě zadávaných prací a k nemalé úspoře peněz. Vypsali jsme letos otevřené výběrové řízení na pozici generálního ředitele, tak jak jsme se zavázali v koaliční smlouvě. Jihoměstská majetková je pro nás významným partnerem ve veřejné správě majetku, údržbě zeleně a městského mobiliáře. Přes to, že odcházející ředitel odvedl dobrou práci, vidím dnes jako důležité, abychom do čela takto důležité společnosti našli někoho nového, energického, opravdu schopného poskytnout nový vítr a směr.

Pochozí zóna Háje 
Tak tahle rekonstrukce je něco na co se těší hodně z nás. Předělání pochozí zóny Háje, která vás hodně štve, začalo alespoň v části směrem ke kinu Galaxie, kde byl Albert. Zahájili jsme spolupráci na revitalizaci se soukromým investorem. Nový prostor nabídne víc zeleně a hezčí a užitečnější veřejný prostor. Těším se, až si tam zajdu prostě na dobrý kafe a zmizí ty staré rozpadlé komunistické stavby.

Veřejný prostor od restituentů pro obyvatele Jižňáku
Pozemky restituentů ve veřejném prostoru jsou pecka. Tohle se fakt povedlo, protože jde o 70 hektarů veřejného prostoru, který nyní spadá pod správu MČ Praha 11 na základě nájemního vztahu. S rodinami potomků sedláků, kterým komunisté sebrali pole a postavili na nich paneláky se všichni politici před námi soudili. A prohrávali. Praha 11 tak trvale platila zbytečné soudní výlohy a reparace restituentům. Nám se povedlo během pár měsíců najít společnou řeč a uzavřít oboustranně výhodné smlouvy, na kterých naše městská část uspoří za 4 roky několik milionů Kč. Navíc můžeme legálně sekat a uklízet 70 hektarů veřejného prostoru, který doteď ležel ladem. Aktuálně se řeší vypořádání pomocí směn a brzo tak dojde k nápravě věcí minulých.

Lávka přes D1
Hodně propírané téma na regionální úrovni a vím, že vás zajímá. Mákli jsme a povedlo se nám ji dokončit o 18 dní dříve než byl původní termín.

Získali jsme finanční prostředky pro MČ Praha 11
Celkově získané prostředky na naše investiční akce jsou opravdu nadstandardní a pro nás nesmírně důležité. Praha 11 není bohatou městskou částí, každý rok zápolí, aby sestavila vyrovnaný rozpočet. Proto jsou pro nás životně důležité jakékoli finance, které se podaří získat externě. Pro ilustraci se zatím povedlo:
19 milionů korun na rekonstrukci varny v základní škole Mendelova,
2,5 mil korun na rekonstrukci lávky přes D1,
50 milionů korun na dostavbu ZŠ Chodov.
A další finance na další projekty jsou v tuto chvíli rozjednané.

Maximální využití realitního prostorou spadající pod MČ P11
K tomu nám dopomůže i nově navázaná spolupráce s realitním portálem Prahy. Od září nás čeká dlouhodobá spolupráce.

Řešíme budoucnost parkování
Začali jsme projektovat první parkovací domy a řešit kritickou situaci s dopravou v klidu v některých lokalitách (především JM II). Začali jsme projektovat parkovací dům v ulici Krejnická (u Chrpy), děláme studii parkovacího domu na parkovišti Ledvinova a řešíme projektovou přípravu parkovacího domu u ubytovny Sandra. Další projekty na parkovací domy budou brzy následovat.

Participativní rozpočet
Rozjeli jsme další ročník participativniho rozpočtu, do kterého jsme dali o 1 milion korun víc než v prvním ročníku. Celkem 6 milionů Kč na projekty občanům. A vás sousedy to zaujalo, sešla se hromada projektů z nichž vzniklo 19 hlasovatelných návrhů, o kterých se teď v září bude hlasovat. Strašně se těším na realizaci, které se hned ujmeme. Mrkněte na Spolu za lepší 11 – Participativní rozpočet Prahy 11!

A co jsem zvládnul já?
Celkem jsem podepsal 142 smluv a 302 materiálů do Rady a porad vedení – to je více než 1 smlouva na jeden pracovní den a více než 3 materiály do Rady a porady vedení na pracovní den.

Na co jsem nejvíce pyšný?
Znáte to, když někdy málo znamená více? To je přesně případ instalace zavlažovacích vaků, které pomáhají udržovat v tropických dnech naši zeleň při životě. S tím souvisí i schválení výsadby více než 160 stromů , zavedení vyšší + mozaikové seče a třeba i zalévání dešťovkou nebo projektování zelených střech na Jižňáku. A taky rozšíření úklidu a údržby veřejných prostor na zanedbanych lokalitách JM jako je Opatov. Na všem z toho spolupracujeme s Jakub Lepš a musím říct, že je to konečně fakt vidět!

Přátele je toho tolik, co se nám povedlo za těch 6 měsíců, že tomu snad ani nemůžu uvěřit. Mám neuveritelné štěstí, že mám kolem sebe tam skvělý tým. Jižnák má konečně po letech štěstí!  další úspěchy už radši vynecham, ať vás neunudim k smrti

Co nás čeká do konce roku?
Nový web
V září spustíme nový web. Bude přehlednější, modernější, lépe funkční na mobilu. Budeme hrozně rádi za vaši zpětnou vazbu.

Venkovní koupaliště
Příprava projektu výstavby venkovního koupaliště, aktuálně je ve fázi rozpracování a hledáme vhodné lokality. Připravujeme studie a hlavním garantem je Jirka Dohnal.

Spolupráce s developery
Plánovací smlouvy s developery, kteří na území MČ P11 chtějí realizovat své projekty budou přísnější a chceme jasný systém spolupráce s investory, to jak se budou podílet na zlepšení občanské vybavenosti, životního prostředí a infrastruktury u nás na Jižňáku.

A s čím se na mě obracet? 
Nejlépe s věcmi a problémy, které spadají přímo pod mojí gestci. O nich toho vím nejvíc a můžu je také nejvíc ovlivnit. Aktivně se s vámi snažím komunikovat prostřednictvím tohoto svého blogu a zároveň reaguji živě i na vaše podněty na sociálních sítích. Oblasti, které přímo spadají pode mě jsou investice města, správa veškerého majetku (školy, sportoviště, parkovací domy, parkoviště, veřejný prostor atd.), bytová politika a podpora podnikání. Obrátit se na mě můžete pochopitelně i s ostatním, rád vaše podněty předám kolegům.