Architektura Jižního Města je nechvalně proslulé dědictví z dob minulých, které se podepsalo na obrazu Prahy. Betonová džungle, nekonečné množství paneláků a lidská „králíkárna“. Panelové domy jsou součástí Prahy 11, jsou zapsány do DNA Jižního Města a pokud se o nich smýšlí negativně, musí se o nich v zásadě přemýšlet ale i pozitivně. Jedno je ale jasné: něco se s nimi musí dělat. Nabízí se zdánlivě jednoduché řešení: srovnat se zemí a postavit nové, lepší. Jenže to je neekonomické, neekologické a v rámci udržitelného rozvoje prostě nemožné. Je třeba hledat jiné cesty.

Nabízí se zde rekonstrukce starého paneláku a v minulých letech vznikly i vskutku povedené projekty. Jedním z nich je panelový dům v Riemavské Sobotě na Slovensku, kterého se zhostili architekti ze studia Gutgut. Je to důkaz, že s trochou kreativity lze dosáhnout i nedosažitelného. Myšlenka byla jednoduchá: vytvořit příjemné bydlení; rozšířit malé byty na větší, s dostatečným prosluněním a pohodlím; zvýšit jejich atraktivitu pomocí přidané hodnoty (balkony, zajímavě orámované výhledy) a upravit okolí objektu pro potřeby obyvatel: parkoviště, příjemný venkovní prostor a udržovaná zeleň. Celkový dojem ze stavby je vesměs pozitivní, panelový dům je díky bílé fasádě elegantní, čístý a zavěšené balkony dodávají hravost jinak striktnímu stylu. Že nemůžou paneláky vypadat dobře? Můžou. A jak!

Nejdůležitější ale je, že se architekti nesnažili stavbu schovat za něco, co doopravdy není. Tento objekt se nestydí za svou minulost, vychází z ní a přizpůsobuje se moderní době, novému životnímu stylu a novým požadavkům. Myslíte si, že by Jižnímu Městu slušel podobný směr vývoje? Jak by se měl Jižák podle Vás přeměnit na příjemnou pražskou čtvrť?