Od června příštího roku by pražané mohli platit jízdné pomocí platební karty či mobilní aplikace. Společnost Operátor ICT připravuje spuštění aplikace Lítačka, která nabídne občanům Prahy a Středočeského kraje zcela nové funkce. Aplikace cestujícím umožní vyhledávání a nakupování v seznamu jednorázových jízdenek, spravování uživatelských účtů, přiřazování bankovních karet či zobrazení jízdenky v aplikaci a poskytnutí přehledu v historii nákupů.

Společnost ICT na podzim tohoto roku vysoutěží dodavatele na novou komplexní aplikaci Lítačka, která zcela změní dosavadní způsob nákupu a odbavení jízdného. Cestující si přes ní budou moci nejen vyhledat trasu, ale i nakoupit jízdenku. Nově bude možné zaplatit kupon pomocí mobilní aplikace, cestující také získají možnost prokazovat se bezkontaktní platební kartou revizorovi, který podle ní pozná o kterého cestujícího se jedná a zda má předplacené jízdné.

Mobilní aplikace bude fungovat v rámci Multikanálového odbavovacího systému – projektu, jehož úlohou bude jednotný systém umožňující komfortní a moderní způsob odbavení cestujících hromadné dopravy v Praze a ve Středočeském kraji v rámci jednotného Integrovaného dopravního systému. V budoucnu pak aplikace bude sloužit i jako nosič dlouhodobého jízdného.

„Věřím, že spuštění nové mobilní aplikace je bezpochyby cesta správným směrem. Doprava bude komfortnější, cestujícím umožní se v Praze a Středočeském kraji přepravit pouze s mobilním telefonem. Díky aplikaci si také budou moct vyhledat co nejrychlejší spojení a budou mít aktuální informace z dopravy.“

Ing. Ondrej Prokop, člen dozorčí rady Operátor ICT,a.s.