Milí Pražané,
pražský primátor Zdeněk Hřib – primátor Prahy tento týden s velkou slávou avizuje výstavbu tří set nových městských bytů. Pokud ale informaci uvedeme na pravou míru, zjistíme, že ve skutečnosti není co slavit. Naopak dostupné bydlení v Praze po třech letech vlády Pirátů připomíná poušť, kde nic tu nic.
Prvním důvodem je, že primátor Zdeněk Hřib si, řečeno slovy klasika, trošku zapřeháněl. Nejde totiž o výstavbu jako takovou, ale o pouhé schválení přípravy stavebních projektů. Ještě zásadnějším problémem je ale zvolené tempo.
Přestože k projektům na vybudování 300 městských bytů příští týden pravděpodobně přibude schválení plánu na 400 dalších jednotek, jejich příprava a výstavba potrvá minimálně dalších několik let.
To znamená, že město nedostojí ani už tak skromnému cíli postavit alespoň 500 obecních bytových jednotek ročně, který si před pár měsíci vytyčilo ve své strategii pro rozvoj bydlení. Se slevováním z původně plánovaného tempa se navíc počítá i v dalších letech. Jak jinak si vysvětlit čerstvá vyjádření, podle kterých by na městských pozemcích mohlo v příštích dvou desetiletích vyrůst šest až sedm tisíc bytů, tedy asi o třetinu méně, než byl původní záměr?
👉 Pokud se od takto nastaveného trendu nepodaří rychle odchýlit, bude manko městských bytů s každým dalším rokem ošklivě narůstat. Kam až vede kumulativní propad ve výstavbě, si můžeme ukázat na statistice, kterou najdete v níže uvedeném odkazu: v důsledku sedmnácti slabších let, kdy se oproti dlouhodobému průměru stavělo pomaleji, je naše země dnes chudší o více než 110 tisíc bytů. A já zcela souhlasím s autorem článku, že tyto nepostavené byty nám dnes bolestně chybí.
Jak hodnotíte plány na výstavbu městských bytů vy❓
Připadá vám zvolené tempo dostatečné, nebo se přikláníte k názoru, že je potřeba výrazně zrychlit❓
Těším se na vaše komentáře, napište i je jako obvykle sem dolů, pod příspěvek👇👇👇.
Článek, na který reaguji najdete zde.