Milí sousedé,
jak jsem již několikrát zmiňoval ve svém „bytovém okénku“ 🏠, bytová krize se zdaleka netýká jen Prahy. Nedostatek bytů trápí mnohá evropská i světová velkoměsta, namátkou například Melbourne, Paříž, Berlín nebo Barcelonu. Ve snaze vyřešit neutěšenou situaci tamní radnice mnohdy navrhují značně radikální řešení.⚠️

Zatímco katalánská metropole chce majitele neobsazených investičních bytů donutit k pronájmu pohrůžkou nuceného odprodeje za polovinu tržní ceny, v Berlíně se dokonce objevují návrhy na jejich vyvlastnění.

Snahy „umravnit“ vlastníky nepronajímaných bytů se objevily také v Praze. Nápad Pirátů, kteří navrhovali vyšší zdanění prázdných nemovitosti, nicméně nezískal podporu, a já jsem za to rád.

Proč? Protože ačkoli v Praze byty bolestně chybí, potřebujeme se k nim dopracovat férově, a především systematicky. Jednorázové uvolnění pár tisíců bytových jednotek pochybnou metodou z dlouhodobého hlediska nic neřeší.

Zamítnutím návrhu Praha navíc dala najevo, že jí jsou podobné kontroverzní kroky cizí👍. Opravdu bych se nerad dočkal doby, kdy se začne znovu reálně diskutovat o vyvlastňování soukromého majetku. To už jsme si v historii jednou zažili a následky si neseme dodnes.

Jaký názor na to máte vy
Byli byste pro vyšší zdanění prázdných bytů
Napište mi váš názor do komentáře pod příspěvek 👇👇👇.

Článek, na který reaguji:
👉https://www.seznamzpravy.cz/…/barcelona-resi-nedostatek-byt…