Zlepšení života obyvatel jedné z nejrizikovějších lokalit Jižního Města je opět v nedohlednu.  Na včerejším zasedání zastupitelstva MČ Praha 11 zablokovalo opoziční Hnutí pro Prahu 11 přijetí 200 milionové dotace na komplexní rekonstrukci ubytovny Sandra. Objekt na pražském Opatově, který nyní slouží k ubytování zahraničních dělníků, je přitom dlouhodobě zdrojem zvýšené kriminality v této lokalitě. Rekonstrukcí by zde místo ubytovny vznikly byty pro mladé rodiny, seniory, hasiče, lékaře nebo učitele.

Ještě před pár dny se zdálo, že mají léta trvající problémy spojené s multifunkčním objektem Nad Opatovem 2140 – ubytovnou Sandra – konečně řešení. Zastupitelstvo hl. m. Prahy totiž na červnovém zasedání schválilo dotaci ve výši 200 mil. Kč na komplexní rekonstrukci objektu. Projekt počítá především se zvýšením standardu ubytovacích jednotek, jejichž počet by se měl snížit ze 193 na 174: vedle stávajících bytů garsoniérového typu by zde vznikly i jednotky o velikosti 4+kk, 3+kk a 2+kk. MČ Praha 11 chce poté budovu využívat k pokrytí bytových potřeb specifických skupin obyvatelstva – mladých rodin, seniorů a pracovníků v oblastech zásadních pro fungování městské části, ať už jde o učitele, lékaře, hasiče nebo strážníky Městské policie.

Výsledek včerejšího jednání zastupitelstva jedenácté městské části však odsunul realizaci projektu na neurčito: přijetí dotace zmařili zastupitelé z opozičního Hnutí pro Prahu 11, kteří o něm odmítli hlasovat. Otázkou je, proč se hnutí, které by podle názvu mělo zájmy občanů Prahy 11 hájit, naopak staví proti nim. Plánovaná rekonstrukce ubytovny by totiž přinesla nejen potřebné rozšíření bytového fondu městské části, ale především zásadní zlepšení životních podmínek stávajících obyvatel lokality: „Ubytovna Sandra trápí obyvatele naší městské části řadu let. V této oblasti je dlouhodobě zvýšená kriminalita, ničím neobvyklým nejsou lahve padající z oken budovy nebo dokonce zapálená auta parkující v její blízkosti. Proměnou struktury obyvatel objektu by došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti v místě a přilehlém okolí. Projekt nicméně počítá i s dalšími pozitivy pro stávající rezidenty – jeho nedílnou součástí je zlepšení občanské vybavenosti v dané lokalitě a navýšení počtu parkovacích míst,“ uvedl Jan Říčař (ANO), radní MČ Praha 11.

O přijetí dotace se bude znovu jednat na zářijovém zasedání zastupitelstva městské části.