Jedna z věcí, které mi dlouhodobě leží na srdci, je pochozí zóna a okolí metra Háje. Jistě sami víte, jak tato lokalita dnes vypadá, přikládám i několik podle mého dobře znázorňujících fotek. Tohle místo, které bylo v osmdesátých letech vystavěno pro občany s cílem nabídnout jim užitečné služby, obchody nebo také restaurace, a které svého času na onu dobu plnilo poměrně dobře svůj účel, nám již takřka třicet let chátrá. Člověk by možná řekl, že to za tmy vypadá skoro až jako scéna z nějakého krimi filmu odehrávajícího se v degradující postkomunistické zemi nebo odlehlých čtvrtích New Yorku.

Jak je možné, že to vůbec zašlo tak daleko? Proč s tím město nic neudělalo nebo nedělá? Takových otázek a námitek jsem v posledních letech slyšel hodně. Naštěstí se to všechno konečně dává do pohybu, ale než vám povím, co aktuálního se zrovna děje, chci vám také vysvětlit, proč vlastně je okolí metra Háje v takovém stavu, v jakém je…

Po revoluci se udála celá řada věcí, která dodnes ovlivňuje nejednu oblast politiky a veřejného života, a bohužel v průběhu devadesátých let padlo také nejedno divoké nebo nepříliš promyšlené rozhodnutí. Restituce a privatizace rozhodně často patřily k nim.

V případě pochozí zóny Háje se stalo to, že budova, která sestává z několika podlaží nad metrem, byla předána do vlastnictví hned několika subjektům. Praha vlastní asi 66 % této budovy, což jí sice dává značná práva, ale zároveň jí to po celé roky znemožňovalo objekt zrekonstruovat a zvelebit. To jednoduše proto, že není ze zákona možné investovat městské peníze do soukromých (neveřejných) objektů. A jelikož se Praze dlouho a dlouho nedařilo s ostatními spoluvlastníky vyjednat kompromisní dohodu o opravě a už vůbec ne o nějaké přestavbě a vylepšení, nedělo se vůbec nic a Háje skončily tak, jak skončily.

Nicméně od roku 2007 probíhá soudní spor mezi městem a soukromými vlastníky, kdy Praha chce nějakým způsobem získat možnost zbylý podíl na tomto objektu odkoupit, aby s ním mohla dále nakládat podle svého uvážení. Tento spor nyní spěje ke svému konci a děláme vše pro to, aby objekt byl již brzy zase kompletně ve vlastnictví města.

Jsem moc rád, že se nám podařilo všechny rozhádané strany mezi sebou po dlouhých 12 letech vzájemně udobřit. Jsme dnes ve stádiu, kdy se spolu skutečně konstruktivně bavíme o možnostech řešení, které by vyhovovaly nám všem. Pokud vše půjde dobře, již příští rok by se mi snad mohlo podařit odkup vyjednat a začít realizovat.

Kromě toho ale už taky pracujeme na částečné rekonstrukci, čehož jste si jistě mohli všimnout. Arkalycká letos již zahájila první fázi staveb a další jsou v přípravě. Ve spolupráci s jedním ze soukromých vlastníků jsme nechali zpracovat vizualizace toho, jak by zóna Háje mohla do budoucna vypadat.

Tyto vizualizace přikládám do komentářů. Schválně můžete srovnat s aktuálními fotkami místa, které zase najdete hned pod tímto textem.

Má představa je taková, že se tato budova a celá lokalita stane opět moderním místem se zelení, stromky a květináči, příjemnými restauracemi a kavárnami se zahrádkami, kam si budete moci chodit sednout a popovídat s přáteli nebo rodinou a kam se zároveň nebudete muset v noci obávat zajít nebo mít nepříjemný pocit z místních barů, nonstopů či heren. Ty jsme mimochodem už jako minulá rada i současná navrhla magistrátu k vyřazení z vyhlášky a uzavření. Aktuálně jednám s paní radní Marvanovou o jejich definitivním vyškrtnutí.

Jak by se Háje líbily zase vám? Co byste tam chtěli mít?

Možná máte nějaké dotazy nebo připomínky, tak mi je neváhejte napsat, rád cokoli zodpovím a budu taky vděčný za jakékoli návrhy. Děkuju!