Často se mě ptáte, co se děje s pochozí zónou u metra Háje, hlavně pokud jde o zavřené obchody v Arkalycké ulici. A já jsem moc rád, že mám pro vás dobrou zprávu 🙂 Právě Arkalycká se totiž v následujících měsících zásadně promění: budovy dostanou novou fasádu, současné prostory prodejen se prosvětlí a zmodernizují a konečně prokoukne i přilehlá pochozí zóna. Součástí rekonstrukce je taky zabezpečení budov proti holubům, kteří nejsou zrovna pořádkumilovní 😅

Nicméně tuším, co vás teď napadá – protože to napadlo i mě. Když se podíváte na vizualizace výsledného stavu, je tam pořád zatraceně hodně betonu. Přitom každé další léto jasně ukazuje, jak je na Jižním Městě potřeba zeleň, aby se ulice i domy aspoň trochu ochladily… S investory proto jednáme o zprovoznění vodního prvku před Albertem a úpravě projektu tak, aby na Hájích zeleně výrazně přibylo. A tím nemyslím jen instalaci květináčů nebo výsadbu stromů místo podivného křoví, které dnes slouží spíš jako odpadkový koš. Moc rád bych prosadil, aby právě na Arkalycké vznikly první zelené střechy.

Umíte si to představit? Nakoupíte si v opravených, čistých prodejnách a pak se odměníte zmrzlinou (nebo 🍻) v krásné střešní kavárně s výhledem na Jižní Město, vlastní bylinkovou zahrádkou a trávou, po které můžou děti chodit bosy… Trochu jsem se zasnil, ale víte co? Na začátku změny jsou vždycky velké sny a já věřím, že společně se nám je v Praze 11 podaří realizovat, jeden po druhém.

Teď ale zpátky na zem, mám pro vás ještě několik praktických informací k samotné rekonstrukci. Rossmann je již uzavřen, novou provozovnu otevře přibližně za dva až tři měsíce na stejném místě. ČSOB se přemístila do horního patra a je prozatím přístupná únikovým schodištěm z průchodu.

Nový přístup od metra do budovy, kde se ČSOB nachází, bude dokončen do dvou měsíců, následně začnou dokončovací práce i na obnovené čínské restauraci a přilehlých jednotkách. Albert a KIK už provoz ukončili: Albert by rád otevřel novou provozovnu na stejném místě v průběhu prosince, KIK se znovu otevře v místě bývalé kotelny (budova čp. 748 – při pohledu z náměstí vedle PEPCO).

Co byste na Arkalycké chtěli mít vy? A kde by podle vás ještě mohla vzniknout zelená střecha?