Milí sousedé,
někteří z vás možná v minulých měsících zaznamenali magistrátní přetahovanou o projekt dostupného družstevního bydlení🏠, který vypracovala radní Hana Kordová Marvanová. Její návrh se nakonec podařilo schválit a jeden z družstevních domů by mohl vyrůst i u nás na “jedenáctce” 👍.
ℹ️Projekt je prozatím ve fázi zvažování a já si velmi dobře uvědomuji jeho klady i citlivá místa. Nacházíme se v situaci obrovského deficitu bytů, který se v následujícím období bude spíše prohlubovat. Každý plán na výstavbu je proto cenný – a především pak ten, který přinese bydlení dostupné i finančně. Díky kooperaci, kdy městská část poskytne pozemky k výstavbě a družstvo tuto výstavbu následně zrealizuje, by se totiž pořizovací náklady snížily o přibližně třicet procent.
👉Tento model výstavby nicméně počítá s tím, že zastavěné pozemky budou od městské části či města následně odkoupeny. Rozsáhlá realizace podobných projektů by vedla k úbytku obecních pozemků, který je nežádoucí a je v rozporu se současným vnímáním participace města na svém rozvoji.
Každé rozšiřování již existující zástavby je také nutné řešit s ohledem na potřeby místních. Vyslechnout je, a tam, kde mohou mít pocit, že přicházejí zkrátka, nabídnout řešení, které vnímaná negativa vyváží.
Oslovuje vás tento model bydlení ❓
Nebo byste dali spíš přednost městské nájemní výstavbě❓
Napište mi svůj názor do komentáře pod příspěvek 👇👇👇.
Článek, na který reaguji naleznete zde: