Praha 6 má dvě nové chytré lavičky. Je možné si zde skrze USB kabel nabít telefon, připojit k internetu, zjistit aktuální teplotu, vlhkost vzduchu nebo množství oxidu uhličitého v ovzduší.

Každá lavička se liší svým vzhledem. Jedna působí velmi minimalisticky, tu naleznete u veřejného prostranství Šesták na Vítězném náměstí. Součástí druhé, která je umístěna na Puškinově náměstí je i tzv. vertikální zahrada. Zeleň na oboustranně osázeném panelu snižuje v letních měsících v okolí lavičky množství poletavého prachu a omezuje hluk. Lavičky jsou napájeny pomocí solárních panelů.

Lavičku na Puškinově náměstí symbolicky pokřtila primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Primátorka uvedla, že podle ní první statistiky ukazují, že si lidé chytré lavičky rychle oblíbili. Doložila to údaji z jiné takové lavičky na Praze 5 ve Štefánikově ulici, kde si lidé během tří týdnů dobili celkem 434krát přes USB kabel mobil a 300krát se připojili k wifi. „Do začátku prázdnin rozmístíme po celé Praze celkem 9 chytrých laviček,“ dodala Krnáčová.

Solární lavičky jsou jen prvním z projektů, které mají z Prahy udělat moderní technologické město. Cílem koncepce Smart Prague má být zaměřit se na inteligentní řízení dopravy, elektromobilitu, energetické úspory, chytré a ekologické využití odpadů nebo sběr a analýzu dat. Koncepce Smart Prague je přitom naplánovaná do roku 2030 a Praha na tzv. chytré projekty v tomto volebním období vyhradila 600 milionů korun. Kromě laviček Praha zatím v pilotním provozu spustila ještě solární odpadkové koše.