Kromě Nadačního fondu proti korupci a rekonstrukce státu podporuji také občanské sdružení Kverulant. Dnes mi přišla tisková zpráva, že se povedlo zase jednou vyhrát „dobru nad zlem“. Jsem rád, že moje aktivity, podpora a pomoc mají výsledky a není to zbytečná snaha. Níže kopíruji obsah tiskové zprávy.

Praha 16. 7. 2014 – Plachty na protihlukových stěnách, mobilní billboardy u křižovatek či polepená auta odstavená u dálničních sjezdů. To vše bez jakýchkoliv nájemních smluv či povolení. Černá reklama v Praze už roky kvete, a to nejen díky stále větší drzosti firem, ale také kvůli laxnímu přístupu Technické správy komunikací, která by měla nelegální reklamy odstraňovat. To se snad už začalo měnit k lepšímu. Minulý týden zmizely všechny nelegální reklamní plachty z protihlukových stěn na Barrandově a nedávno rovněž došlo k zakrytí velkého billboardu LED na křižovatce Poděbradské s Kbelskou.

140716 TZ ANV Praha snad opět začala odstraňovat nelegální reklamu.doc

Podle zákona o pozemních komunikacích je silniční správní úřad povinen do 7 dnů od chvíle, kdy se dozví o nelegální reklamě, vyzvat jejího vlastníka, aby ji odstranil. Vlastník tak musí učinit nejdéle do 5 pracovních dnů po doručení výzvy. Pokud to neudělá, má silniční správní úřad do 15 pracovních dnů zajistit zakrytí a následné odstranění nelegální reklamy.

V hlavním městě vykonává funkci silničního správního úřadu odbor dopravních agend pražského magistrátu. Ten obvykle po nahlášení podnětu skutečně vydá výzvu k odstranění a zveřejní ji na elektronické úřední desce. Nikoho asi nepřekvapí, že na tuto výzvu obvykle nikdo nereaguje. Po uplynutí zákonné lhůty pak odbor dopravních agend postoupí výzvu Technické správě komunikací, která má podle usnesení Rady hl. m. Prahy z roku 2000 zajistit zakrytí a následné odstranění reklamy.

Podle Ing. Štěpána Fialy z iniciativy nechceme-billboardy.cz tato praxe ještě donedávna fungovala, byť celý proces trval déle, než je stanoveno v zákoně. „Zlom nastal zhruba před rokem. Za tu dobu jsme podali několik podnětů k odstranění černých reklam. Šlo například o mobilní billboard u sjezdu z Barrandovského mostu či o několik plachet na protihlukových stěnách v ulici K Barrandovu. Tyto plachty minulý týden konečně zmizely. Chceme věřit, že je to začátek obratu k lepšímu v odstraňování billboardů,“ říká Fiala.

Ing. Vojtěch Razima z neziskové organizace Kverulant.org komentuje zakrytí billboardu LED na křižovatce Poděbradské a Kbelské ulice: „Je to to už druhý billboard LED, který se nám podařilo vypnout, a máme z toho velkou radost. Už více než rok usilujeme o změnu silničního zákona a pokud se nám podaří prosadit tuto změnu, zmizí ve městech postupně ještě víc billboardů.

Ing. Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s.
mobil: 602 547 235
e-mail:
vojtech.razima@kverulnat.org

Ing. Štěpán Fiala, provozovatel serveru nechceme-billboardy.cz
mobil: 604 762 126
e-mail:
info@nechceme-billboardy.cz