1. ledna letošního roku schválili pražští zastupitelé novelu zákona o hazardu, která zakazuje všechny herny v hlavním městě. Za necelý rok počet evidovaných provozoven poklesl z celkových 212 na 142 heren. Největší úbytek hlásí Praha 8 a Praha 11.

Rušení heren je zdlouhavé. Provozovatelé se totiž výnosného byznysu nechtějí vzdát a brání se všemi prostředky. Majitelé často podávají odvolání proti rozhodnutí, stěžují si na procesní postup, nebo uplatňují námitky podjatosti na úředníky, kteří řízení vedou. Celý proces tak účelově prodlužují. Dobrá zpráva je, že i přes nejrůznější obstrukce, herny pomalu končí.

Důvodem, proč se hlavní město rozhodlo rušit herny, byl především negativní sociální dopad a bezpečnost. V jejich okolí bývá problém s gamblery a drobnou kriminalitou.

Peníze z hazardu ale patří k významným příjmovým položkám naší městské části. Omezení hazardních činností znamená, že přicházíme ročně o miliony korun, které se rozdělují z odvodů. Tyto peníze slouží na podporu Prahy 11. Je tedy potřeba herny na Jižním Městě silně regulovat. Měli bychom se dostat do stavu, kdy budou primárně fungovat pouze casina a „lepší“ herny, které budou kontrolovány.