Tento týden jsem byl na pracovní cestě s delegací ČR v Kodaně s cílem projednat revitalizaci pražské magistrály. Na jejíž proměně spolupracuje slavný dánský architekt a urbanista Jan Gehl. Gehl se proslavil především jako jako odborník na veřejný prostor. Během své kariéry působil jako poradce stovek měst po celém světě, nyní si projekt od něj nechala vypracovat i Praha.

S Janem Gehlem jsme měli v Kodani dvoudenní workshop na téma severojížní magistrála. Ta by se brzy mohla konečně změnit k lepšímu. Gehl představil analýzu na několik možných úprav, které by vedly ke zklidnění frekventované ulice. Podle studia Gehl Architects by měla Praha začít s menšími změnami. Do nich se chtějí pražští politici pustit co nejdříve. Koncem června by měli radní schvalovat materiál, který určí další postup.

Cestu do Kodaně připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Ten je hlavním koncepčním pracovištěm hl. m. Prahy v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Zpracovává strategické, urbanistické a územně rozvojové dokumenty.

Kodaň je městem plným historie, architektury i kultury. Město mnoha tváří, které nezůstalo stát někde v minulosti, ale jde ruku v ruce s moderními trendy v designu. Hlavní město Dánska je místem, kde lze vidět nepřeberné množství galerií, muzeí i moderních městských staveb a typickým dopravním prostředkem je zde kolo. Kodaň je pro Prahu skvělou inspirací jak zlepšit kvalitu života obyvatel a dodat městu udržitelný rozvoj.