Čižinského Praha Sobě chce za každou cenu do vedení města, to už asi všichni vidí. Uchyluje se proto v posledních dnech k buřičství a křičí na všechny kolem sebe, že se mají demokratické strany spojit a vládnout v Praze společně. Jak ale Praha Sobě může vůbec být demokratická strana, když ani oficiálně neexistuje?

Pár faktů, které o Čižinského straně možná nevíte..

❌ Praha Sobě jako taková vlastně neexistuje. Protože nenasbírali dostatek podpisů od lidí a nemohli kandidovat za svoje hnutí, kandidovali za jakýsi subjekt, který nese oficiální jméno “Podporujeme občanskou kandidátku Praha Sobě”.

❌ Tento subjekt reálně nemá právní subjektivitu. Nemají žádné stanovy ani statutara jako ostatní demokratické strany. Kdo u nich teda ve skutečnosti rozhoduje a jak? Kdo za ně podepisuje smlouvy a dohody? Na základě čeho si volí své představitele? Nikdo neví.

❌ Tento subjekt vznikl přejmenováním dřívější strany “5% pro vzdělání”, kde byl statutarem jakýsi Kryštof Kozák.

❌ Kryštof Kozák nyní sedí ve správní radě společnosti Erudis, která dostala na dotacích skoro 94 milionů korun. Vše dohledatelné na internetu. Jaké je spojení mezi Kryštofem Kozákem a Janem Čižinským?

Jak vidíte, Čižinský může sice vykřikovat o demokracii a transparentnosti, ale pravda je taková, že Praha Sobě jako jediná ze všech stran zvolených ve volbách nemá žádnou právní podstatu, není tedy demokratickým subjektem, a rozhodně je NEJMÉNĚ transparentní organizací povolebních vyjednávání.

Upřímně doufám, že Čižinského snaha udržet se za každou cenu u moci nevyjde. A to ani nemluvím o jeho dnešních útocích na ODS, ve kterých se snaží SPOLU přemluvit, aby nespolupracovalo s hnutím ANO. Čižinský sám podpořil koalici s ANO v letech 2014-2018, když to pro něj bylo výhodné..