Nejdřív to brzdil, teď se chlubí! Primátor Zdeněk Hřib v posledních dnech aktivně propaguje družstevní bydlení. Bezpochyby jsou družstevní byty cestou, jak zlepšit situaci v hlavním městě. Konec konců o tom už několik let píšu. Bydlení v Praze je pro mnoho sociálních skupin téměř nedosažitelnou záležitostí. Nových bytů je málo, což způsobuje, že ceny jsou až astronomické a z průměrné hypotéky je skoro není možné pořídit.
Vadou na kráse výroků pana primátora je ale bohužel to, že tento projekt mohl spatřit světlo světa už DALEKO dřív. Stojí za ním radní Hana Kordová Marvanová. Právě ta ale snad víc práce než s přípravou projektu měla s přesvědčováním svých koaličních partnerů. Po dlouhých dvou letech přesvědčování prošly zásady projektu družstevního bydlení s podporou hlavního města koalicí Pirátů, Spojených sil a Prahy sobě až koncem loňského roku. Poté, co jen o pár měsíců dříve stejná koalice předchozí podobu zásad většinově odmítla.
Marvanová svým kolegům musela nejprve dokázat, že parametry podpory družstevní výstavby nebudou pro město nevýhodné. Její roztrpčení bylo patrné i z mnoha jejích mediálních vyjádření, podle kterých došlo mezi poslední neschválenou a schválenou verzí zásad pouze k formalistickým úpravám a koaliční kolegové se potřebovali ujistit o věcech, které z jejího pohledu byly jasné už předtím.
Začátkem prosince zašla Marvanová ve svých výrocích dokonce až k otevřené mediální přestřelce s primátorem Hřibem, když v rozhovoru pro Deník N označila jeho chování za porušení koaličního programového prohlášení. Hřib tehdy podle ní zakázal řediteli odboru i ředitelce magistrátu zpracování dokumentů, které byly k pokračování projektu třeba.
Oproti tomu si Piráti nechali zpracovat analýzu od společnosti Ernst & Young, která podle Hřiba našla v návrhu Hany Marvanové z léta loňského roku chyby. O zpracování analýzy Marvanová prý předem nevěděla a když se o ní dozvěděla, byla prý šokována, že je možné, aby v její gesci byla zadána analýza na popud primátora, aniž by o tom předem věděla, což považovala za bezprecedentní porušení koaliční smlouvy. Už to člověka ale ani nepřekvapí, co myslíte?
Budu rád, když mi napíšete váš názor do komentářů níže.