Sen o bazénu na Jižním Městě je tu tak dlouho, jako samotné sídliště. Už za minulého režimu bylo s koupalištěm v plánech počítáno. V roce 2014 se konečně dočkáme jeho otevření. Na první pohled radostná událost je pokažena mnoha problémy. Jako největší průšvih vidím opravdu závratnou a nesmyslnou cenu projektu, která se vyšplhala skoro na 3/4 miliardy Kč.

Jedenáctka VS dle dostupných materiálů stála naši městskou část přinejmenším 650,000.000,- Kč. Ano, čtete dobře. Je tam skutečně 650 a šest nul. To je ČTYŘIKRÁT vyšší cena než u podobného areálu otevřeného loni v Říčanech u Prahy. Jižní Město má 80.000, Říčany 15.000 obyvatel. Bude nám stejné řešení stačit? Já si myslím, že ne.

Jedním z důvodů předražení projektu je jeho zoufalé řízení, kdy se během let několikrát zásadně celý projekt měnil. Další důvody si můžeme pouze domýšlet, ale průběh projektu, stavby a firmy, které do něj byly zapojené, podněcují myšlenky o organizované korupční činnosti.

Původní projekt z let 2007–2008, tzv. vodní svět, měl obsahovat dvě kryté ledové plochy, velkou bazénovou část, venkovní bazény, sportoviště a malý hotel (mělo jít zhruba o něco málo většího, než stojí v Čestlicích u Prahy). To vše mělo stát zhruba 700 miliónů  korun, tedy stejně jako nakonec stál současný, podstatně menší areál. V roce 2010 se projekt zásadně „zdrcl“ na jeden 25m bazén, plavání pro kojence a sportovní halu. Nekoná se žádný vodní svět, kluziště ani venkovní bazény. Dokonce chybí i klasický rozměr 50m plaveckého bazénu. Za tuto legraci zaplatil každý obyvatel Jižního Města zhruba 10.000,- Kč. Areál je však postaven prioritně pro sportovní oddíly, družstva, školy a komerční nájem. Plavecký bazén pro veřejnost je pouze jeden a navíc malý. Mluví se o tom, že v jeden okamžik se do bazénové části vejde zhruba 200 lidí. Pokud si představíme 200 lidí v jednom 25metrovém bazénu, asi všichni chápeme, že to je nesmysl. Proto se opravdu domnívám, že si Jižní Město se zhruba 80.000 obyvateli zasloužilo něco mnohem lepšího.

Je to celé velká škoda a mně osobně to vhání skoro až slzy do očí. Za vydaných zhruba 650 miliónů korun se dal postavit areál, který mohl uspokojit komplexně každého sportovně založeného občana Prahy 11.

Ještě stále máte radost z našeho nového bazénu?

jedenactka-vs